Grāmata- Hovards Sounss „Uz autostrādes. Bobs Dilans. Stāsts par slavenā mūziķa dzīvi.”

1

   Domāju, ka daži no jums zina, kas ir Bobs Dilans un noteikti vēl vairāki viņa vārdu kaut reizi ir dzirdējuši. Citāts no grāmatas: „Boba Dilana nozīme modernās popmūzikas pasaulē ir gandrīz nenovērtējama. Viņš ir spoža skaņu ieraksta zvaigzne, izcils skatuves mākslinieks, popkultūras ikona un – pats galvenais- sava laika populārāko dziesmu autors. ” Cilvēkiem, kas interesējas par mūziku, Boba Dilana vārds noteikti būtu jāatceras, jo viņš mūzikas pasaulē ir ieviesis vairākus jauninājumus un viņa dziesmas pavisam noteikti dzīvos ilgāk par mums.

Karjeras pirmsākumi.
Attēls ņemts ŠEIT.
   Šī grāmata ir stāsts par Boba Dilana dzīvi. Grāmata sākas ar stāstījumu par Boba Dilana piedzimšanu un ebrejisko izcelsmi. Pašā sākumā ir neliels Roberta Cimmermana jeb Boba Dilana vecāku un vecvecāku dzīvesstāsts. Starp citu, Boba mātes vecvecāki bijuši Lietuvas ebreji! Tālāk seko apraksts par Dilana skolas gaitām un to, kā radās viņa mīlestība pret mūziku, atklāts Boba Dilana grūtais ceļš līdz slavai. Un tam seko sīks viņa spožās karjeras izklāsts līdz pat 2000. gadam.
   Bobs Dilans ir ļoti noslēgts cilvēks, viņš ļoti reti ir runājis ar presi un, ja arī iesaistījies sarunās, tad tikai tādēļ, lai popularizētu savus albumus un koncertturnejas. Par savu privāto dzīvi Dilans bieži vien nestāsta pat saviem draugiem, tādēļ nav brīnums, ka mākslinieks nav iesaistījies šīs grāmatas tapšanā. Manuprāt, tas šīs grāmatas tapšanu padarīja īpaši sarežģītu. Grāmatas autors ir apkopojis ļoti plašu informāciju un intervējis cilvēkus, kuriem bijusi saskarsme ar Bobu Dilanu, tādējādi radot iespaidīgu un ievērojamu biogrāfiju.
Dilanam tik raksturīgais
nekārtīgo matu ērkuls un
saulesbrilles
. Attēls ŠEIT.
   Grāmatā viss tiek izstāstīts ļoti sīki un detalizēti, priekš manis pat pārāk sīki. Grāmatā daudz minēti dažādi datumi, kā arī vairāki, manuprāt, Dilana dzīvē nenozīmīgi cilvēki, kā, piemēram, X kafejnīcas īpašnieks, cilvēks, kurš Y koncertā stāvējis pirmajā rindā u.tml. Tas apgrūtināja grāmatas lasīšanu, jo visu laiku nākas pamatīgi koncentrēties un sekot visam līdzi. Domāju, ka bez tādiem sīkumiem varēja iztikt, tādējādi samazinot grāmatas apjomu, tomēr laikam jau tādai ir jābūt biogrāfijai. Un pietrūka arī paša Boba domas un sajūtas dažādās situācijās, bet pie tā jau mēs nevaram vainot grāmatas autoru.
   Es grāmatai dodu 7 no 10 punktiem. Viennozīmīgi- tā ir ļoti vērtīga lasāmviela un ļoti laba biogrāfija. No grāmatas varēsiet gūt arī nelielu ieskatu vēsturē, kā arī informāciju par citiem tā laika mūziķiem, ar kuriem Dilans kontaktējies. Tomēr kā jau teicu- šeit ir ļoti daudz dažādu sausu faktu, kuriem pietrūkst paša Boba komentāri. Vēl aizmirsu piebilst, ka grāmatā ir arī fotogrāfijas no dažādiem Dilana dzīves posmiem, kas veido labāku izpratni par uzrakstīto.
Nesena fotogrāfija.
Attēls ņemts ŠEIT.
  Šī ir kārtējā reize, kas apliecina to, ka izlasot grāmatu (vai noskatoties filmu) par kādu slavenu personību, manas domas par viņu pilnībā mainās un sāku vairāk izprast šo mākslinieku. Īsumā varu pastāstīt dažas interesantas ietas par Bobu Dilanu. Bobs Dilans savu karjeru sāka kā folkmūzikas dziedonis, iespaidojoties no tā laika populārajiem folkmūziķiem, tomēr viņa pārstāvētais žanrs daudzu gadu garumā ir mainījies un variējis. Viņš izveidoja pats savu žanru, kuru varētu uzskatīt par blūza, folk, rok sajaukumu. Mākslinieks izceļas ar savu dziesmu lirikām, un šī iemesla dēļ ir saņēmis vairākas balvas literatūrā. Boba Dilana dziesmas ir izpildījuši ļoti daudzi mūziķi un Dilans kalpojis par iedvesmas avotu pat Bītliem. Par Dilana meistarību neviens nevarētu strīdēties un lai arī viņš ir ļoti iemīļots mākslinieks, viņa dziesmas reti nokļūst topu virsotnēs. Tagad, rakstot šo visu, nevaru apstāties un saprotu, ka no šīs grāmatas esmu ieguvusi ļoti vērtīgu informāciju. Tomēr, lai cik ļoti to vēlētos, vairs neko nerakstīšu, lai jums būtu stimuls pašiem izlasīt šo grāmatu, ja tā jūs ieinteresēja.

Šeit dziesma, kuru var uzskatīt par populārāko no viņa agrīnās karjeras darbiem: Bowlin’ In The Wind.

 

Advertisements

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s