Grāmata- Zenta Ērgle „Starp mums, meitenēm, runājot..”

7   
Šajā grāmatā iekļauti trīs stāsti, kas savu lielāko popularitāti piedzīvoja padomju laikos. Šī ir viena no manas mammas jaunības dienu mīļākajām grāmatām. Grāmatu izvēlējos lasīt tādēļ, ka 2010. gadā tika publicēts atkārtots grāmatas izdevums, kas arī piesaistīja manu uzmanību šai grāmatai. Lasīju to ar interesi, jo vēlējos ielūkoties nesenā Latvijas vēsturē, saprast, kādi agrāk bijuši Latvijas jaunieši. Un patiesībā nekas daudz nav mainījies.

   Lasīju 2010. gada Z.Ērgles triloģijas izdevumu, kurā iekļauti trīs stāsti- „Starp mums, meitenēm, runājot..”(1976), „Bez piecām minūtēm pieauguši”(1983), „Nosargāt mīlestību”(1987). Šeit iekļauti arī padomju laikos nepublicēti fragmenti.
Nedaudz par sižetu:
   Pirmajā grāmatas stāstā „Starp mums, meitenēm, runājot..” aizsākas stāsts par kādas Rīgas skolas 8.b klasi. Tiek aprakstītas vairāku klases jauniešu dzīves stāsti, kā arī klases savstarpējās attiecības. Klasē mācās ļoti dažādi jaunieši, katrs no viņiem nāk no atšķirīgas ģimenes- cits turīgākas, cits nabadzīgākas, cits saticīgākas, bet cits dzīvo pavisam skarbos apstākļos. Lai arī kādi būtu šie jaunieši, katram no viņiem ir savi sapņi un dzīves mērķi. Savā starpā viņi mēdz kašķēties un aprunāt viens otru, bet 8.b vienmēr būs gatavi palīdzēt klasesbiedram nelaimē.
   Nākamais grāmatas stāsts „Bez piecām minūtēm pieauguši” turpina jau iesākto tēmu par 8.b jauniešiem, bet nu jau viņi ir pabeiguši pamatskolu (agrāk 9 klašu vietā bija jāmācās 8). Lielākā daļa no skolas beidzējiem paliek mācīties tajā pašā skolā, daži sāk mācības citur, piemēram, trīs grāmatas galvenie varoņi (Baiba, Dace un Daumants) izvēlas mācīties arodskolā, kurā apgūst šuvēja amatu. Šajā daļā tiek aprakstīts, kā klājas šiem trīs skolniekiem, iesaistot stāstā arī citus šūšanas skolas audzēkņus.
   Pēdējā daļa „Nosargāt mīlestību” lasītājiem atklāj, kā grāmatas varoņiem klājas pēc skolas pabeigšanas, ar kādām grūtībām viņiem nākas sastapties un kā viņi tās pārvar. Stāsta centrā ir Baibas un Daumanta mīlestība, kas ir cieša un gluda, bet reizēm tajā rodas arī kāda plaisa.
Manas domas
   Kopumā grāmata ir diezgan naiva un paredzama, tādēļ no sākuma man bija diezgan grūti lasīt. Bet, tā kā grāmata domāta jaunākiem lasītājiem, mērķauditorija varētu būt padsmitgadīgas meitenes, uz naivumu pieveru acis. Kopumā jāsaka, ka pa lielam sabiedrībā, mūsu laikos un gadus trīsdesmit atpakaļ, nekas daudz nav mainījies. Galvenās dzīves vērtības palikušas tās pašas- kādam nauda, kādam ģimene, kādam kas cits. Grāmata ir labs materiāls, lai izprastu cilvēku īpašību maiņu, mainoties laikam, arī labs nesenās vēstures avots. Cilvēkiem, kas paši dzīvojuši šajā laikā, grāmata būs labs materiāls atmiņu raisīšanai, bet tiem, kas šajā laikā vēl nebija dzimuši, iesaku izlasīt grāmatu, lai uzzinātu vairāk par saviem vecākiem, vecvecākiem vai citiem radiniekiem.
   Nezinu vai būtu objektīvi vērtēt šo grāmatu, tādēļ laikam to nedarīšu, atstāšu vērtēšanu katra paša ziņā. Bet to izlasīt gan es ieteiktu, varbūt ne gluži sižeta dēļ, bet tādēļ, lai iepazītos ar neseno vēsturi vai atsauktu to atmiņā.

One comment

  1. […] Starp mums, meitenēm, runājot… Zenta Ērgle – lai ar meitene neesmu, grāmatu lasījis esmu. Savulaik man patika Zentas Ērgles darbi. Izlasīju visus. “Mūsu sētas bērni” noteikti ir labāka grāmata par šo. Te par grāmatu no Evijas bloga. […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s