Filma un grāmata- „Priekšlasītājs” (The Reader)

   Jau pirms kāda laika biju redzējusi šo filmu, tad arī uzzināju, ka filma uzņemta pēc B.Šlinka grāmatas „Priekšlasītājs”. Tā kā šī filma man ļoti patika, vēlējos izlasīt arī grāmatu un nesen to arī izdarīju. Šajā rakstā novērtēšu un salīdzināšu gan filmu, gan grāmatu.


Sižets:
   Mihaels Bergs ir piecpadsmit gadus vecs jaunietis. Ar Hannu Mihaels iepazīstas pavisam nejauši- viņa palīdz Mihaelam grūtā brīdī. Lai arī Hanna ir daudz vecāka par Mihaelu, viņš iemīlas Hannā. Pēc skolas un citos brīvos brīžos Mihaels dodas pie Hannas. Viņi kopā pavada neaizmirstamu laiku, Hannai ļoti patīk tas, ka Mihaels lasa viņai priekšā. Hanna ir ļoti noslēpumaina un jau sākumā var nojaust, ka viņa kaut ko slēpj. Kādu dienu Hanna pazūd no Mihaela dzīves, viņa neko nepaskaidrojot, pārvācas uz citu pilsētu.
   Mācoties koledžā, Mihaels atkal sastop Hannu, nu jau pavisam citos, daudz sarežģītākos apstākļos. Mihaels ir smagas izvēles priekšā, viņš zina, kā varētu Hannai palīdzēt, bet nav pārliecināts vai Hanna to vēlas.

„Iedomājies, kāds tīšuprāt skrien pazušanā, bet tu viņu vari glābt. Vai glābsi? Iedomājies, ka narkomāns taisās gulties uz operācijas galda, zinot, ka viņa lietotā narkotika padara parasto anestēzijas līdzekli par nāvējošu, bet kaunas, ka ir narkomāns. Vai runāsi ar anestizeologu? Iedomājies tiesas procesu un apsūdzēto, kas ir notiesāts, ja atklāti neatzīs, ka ir kreilis un tāpēc nemaz nav varējis pastrādāt noziegumu, kas izdarīts ar labo roku, bet neatzīstas savā kreilībā, jo kaunas. Vai izstāstīsi tiesnesim, kur it tā nelaime?”

Par grāmatu:
   Man patīk, ka grāmatiņa ir maza formāta, tādēļ to viegli paņemt līdzi. Stāsta ziņā grāmata un filma ir diezgan līdzīgas. Protams, ir arī vairāki notikumi, kas grāmatā un filmā ir atšķirīgi, bet galveno domu tie nemaina. Grāmata uzrakstīta diezgan vienkāršā, saprotamā stilā. Tā kā biju jau redzējusi filmu, bija ļoti viegli iztēloties filmas tēlus galveno varoņu lomās. Iespējams, ka šajā ziņā būtu labāk, ja grāmatu būtu izlasīta pirmā, bet man tas īpaši netraucēja.

Mihaels un Hanna.
Attēls ņemts ŠEIT.

Par filmu:
   Izcila filma! Šis nav tas gadījums, kad filma būtu sliktāka par grāmatu, man pat liekas, ka tā ir nedaudz labāka.
   Hannas lomu filmā atveido Keita Vinsleta, kas ar šo lomu pierāda, ka viņa spēj būt ļoti mainīga un profesionāla. Par šo lomu Vinsleta saņēma Oskara balvu kā labākā pirmā plāna aktrise. Manuprāt, tikpat veiksmīgs kā Vinsleta filmā ir arī Deivids Kross, kurš attēlo Mihaelu jaunībā. Ļoti emocionāls un patiess tēlojums. Mazāk filmā man patika Ralfs Fiennes, kas attēlo pieaugušo Mihaelu. Viņa aktiermāksla mani pilnībā nepārliecināja, grāmatā man šis tēls patika labāk.
Deivids Kross, Keita Vinsleta un Ralfs Fiennes.
Attēls ņemts ŠEIT.
Secinājumi:
  Patiess, varbūt ne tik ierasts mīlas stāsts. Tajā skartas daudzas tēmas, kas vedina ikvienu uz pārdomām. Cik gan daudz mēs varam iejaukties mīļotā cilvēka dzīvē, kur beidzas tā robeža? Ko mēs esam gatavi pārciest, lai glabātu kāda noslēpumu?
   Iesaku ikvienam gan izlasīt šo grāmatu, gan noskatīties filmu. 
Vērtējums grāmatai: 8/10
Vērtējums filmai: 9/10
Advertisements

6 komentāri

  1. Man ļoti nepatika tā grāmata. Precīzāk- ne pati grāmata, bet emocijas, kuras tā manī izraisīja. Es nezinu, kur tā vaina 🙂

  2. Tā noteikti varētu būt, jo grāmata ir diezgan savdabīga. Filmu esi redzējusi?

  3. nē, pat baidījos skatīties 🙂

  4. grāmata nav sliktāka par filmu. tā ir savādāka. grāmatā citi uzsvari, vairāk par cilvēka izvēli, brīvību, morālām dilemmām. filmā to visu ietvert nav iespējams.

  5. Piekrītu, ka grāmata ir savādāka, bet tas vai labāka, vai sliktāka, ir tīri subjektīvi. Man filma tomēr patika labāk. Grāmatā varbūt dažas lietas bija saprotamākas, jo tās bija tieši izsecināmas no cilvēku rīcības, filmā vairāk vajadzēja izdomāt pašam. Iespējams, ja grāmata būtu biezāka, manās acīs tā būtu vienlīdzīga ar filmu. Grāmatai pietrūka daži interesanti notikumi, kas bija redzami filmā.

  6. […] The Reader (2008) […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s