Grāmata- Osne Seierstade „Kabulas grāmattirgotājs”

12

Sākot lasīt šo grāmatu, ievēroju, ka esmu lasījusi vairākas grāmatas par Afganistānu. Pamazām jau sāku iepazīt šīs zemes kultūru, tomēr tā mani šokē vēl joprojām. Šī grāmata ir interesanta ar to, ka tajā stāstīts par konkrētu afgāņu ģimeni, un grāmatas autore šo ģimeni ir aprakstījusi no sava skata punkta. Patiesībā šī grāmata pasaulē ir izraisījusi īstu sensāciju. Kādēļ? Tūlīt uzzināsiet!

    Grāmatas autore Osne Seierstade ir rietumu žurnāliste. Lai gan Afganistānā Seierstade ieradās cita iemesla dēļ, viņa nejauši satika kādu grāmatu tirgotāju un uzlēma uzrakstīt grāmatu par viņu un viņa ģimeni. Grāmattirgotājs Sultāns Hāns šo ideju atbalsta un ļauj žurnālistei trīs mēnešus dzīvot viņa ģimenē. Viņa pieņem šīs ģimenes likumus, tāpat kā pārējās sievietes, Osne ikdienā nēsā parandžu, tomēr salīdzinājumā ar pārējām ģimenes sievietēm, viņai ir vairāk privilēģiju, jo viņa taču ir rietumu sieviete.
   Hānu ģimene nav ne bagāta, ne nabadzīga. Sultāns ir smagi strādājis, lai uzturētu savu ģimeni, tādēļ viņš pie darba pieradina arī pārējos ģimenes locekļus. Viņa dēli labprāt vēlētos mācīties skolā, bet tā vietā viņiem jāstrādā tēva veikalos. Grāmatas autore ļauj lasītājam ielūkoties Hānu ģimenes ikdienā, ļauj izprast šīs ģimenes cilvēku domas un iekšējo pasauli. Pati Osne sevi grāmatā nepiemin, bet apraksta to, ko viņai atklājuši šīs ģimenes locekļi. Hānu ģimenes iekšējie likumi ir ļoti bargi un nežēlīgi, ikvienam ir jāpakļaujas Sultāna komandām, savādāk viņam nāksies ģimeni atstāt. Visas tiesības pieder vīriešiem, šajā pasaulītē viņi ir galvenie, sievietēm ir jāpakļaujas viņu komandām.
   Izdodot šo darbu, autore ir ļoti riskējusi, atklājot pasaulei patieso stāvokli, kāds valda Afganistānā. Mēs zinām, ka situācija trešajās pasaules valstīs ir slikta, bet visticamāk, liela daļa cilvēku nenojauš patieso stāvokli, kādā atrodas šīs valstis. Reizēm pat liekas, ka grāmatā nav stāstīts par mūsdienām, bet gan senākiem laikiem.  Pēc grāmatas izdošanas Seierstade ir saņēmusi vairākas balvas, grāmata kļuvusi pazīstama visā pasaulē. Tomēr viņa ir daudz riskējusi. Lai ģimeni pasargātu, grāmatas autore ir mainījusi ģimenes locekļu vārdus, tomēr drīz vien klajā nāca viņu patiesā identitāte.
   Grāmattirgotās, kurš ir grāmatas galvenais varonis, ir iesūdzējis žurnālisti tiesā un izdevis pats savu grāmatu, kurā atklāj patieso versiju par savu ģimeni. Protams, tas, kuram no šiem abiem autoriem ticēt, ir katra paša ziņā. Bet atcerieties, Afganistānā nekas nav svarīgāks par to, kā būt tīram un baltam citu acīs, viņiem ģimenes reputācija ir viena no svarīgākajām vērtībām. Un tieši tādēļ Sultāns vēlas pasargāt savu ģimenes godu, slēpjot patiesību no citu acīm.
   Grāmata kopumā ir ļoti interesanta un informējoša. Ar tās palīdzību iespējams uzzināt gan Afganistānas vēsturi, gan pašreizējo situāciju. Ja godīgi, brīžiem grāmatā rakstītajam trūkst ticamības un ir jūtams, ka ne viss, kas šeit rakstīts ir patiesība. Daudzviet autore apraksta ģimenes locekļu domas un iekšējos pārdzīvojumus, tomēr šaubos, ka viņa ir iepazinusi šos cilvēkus tik lielā mērā, lai attēlotu šādas lietas.
Vērtējums- 7/10.

2 komentāri

  1. šo es ļoti gribu izlasīt jau sen

  2. Noteikti ir vērts izlasīt! 🙂

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s