Grāmata- Alesandro Bariko „Okeāns jūra”

17
Turpmākās divas grāmatas, par kurām rakstīšu blogā, ir par ūdens tēmu. Konkrēti šī ir mana pirmā Bariko grāmata, bet drīzumā plānoju izlasīt arī “Zīdu”. “Okeāns jūra” ir tik bagātīga grāmata! Un nevis lieluma, bet gan valodas ziņā.

Kādā nomaļā piejūras pansijā sastopas vairāki ļoti atšķirīgi un mazliet dīvaini cilvēki. Katrs no viņiem šeit ir ieradies ar savu mērķi. Profesors Bartlebūms šeit ieradies, lai rakstītu enciklopēdiju, mākslinieks Plasons vēlas uzgleznot jūru, bet viņš to nevar izdarīt, kamēr nav atradis, kur jūrai ir acis. Smagi slimā Elisevina cer, ka jūra izārstēs viņu, bet daiļo Annu Deverlā šeit atsūtījis vīrs. Šos visus atšķirīgos cilvēkus vieno jūra, katrs no viņiem cenšas izprast jūras dabu, atrast tajā kaut ko pazīstamu. Almaijera pansija, kurā šie cilvēki apmetušies, ir diezgan savāda un noslēpumaina.
 
Grāmatā gandrīz aiz katra tēla slēpjas simboliska nozīme. Domāju, ka katrs lasītājs grāmatā saskatīs kaut ko citu, kaut ko sev tuvu un pazīstamu. Valoda ir patiešām ļoti bagātīga, grāmatā ir ļoti daudz mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu un šeit var atrast tik jaukus citātus! Bariko ir iekļāvis arī nelielu humora devu un mazliet pārspīlējis dažas lietas, tādējādi padarot tās komiskas.
 
Kopumā grāmatā tiek apskatītas ļoti daudzas tēmas, patiesībā gandrīz viss, ar ko dzīvē nākas sastapties. Mīlestība, naids, atriebība, sāpes, ticība, cerība..
 
Un cik skaisti ir aprakstīta jūra!

„..jūra ir bijusi viss. Jau kopš paša pirmā brīža viņa ir bijusi viss. Es redzu, kā viņa dejo ap mani, greznojusies ledainā gaismā, brīnumainā bezgalīgā briesmone. Viņa, jūra, bija rokās, kas nogalināja, mirušajos un mirstošajos, viņa bija slāpēs un izsalkumā, un agonijā bija viņa, un nodevībā un ārprātā, viņa bija naids un izmisums, viņa bija līdzcietība un atteikšanās, viņa ir šī miesa un šīs asinis, viņa ir šīs šausmas un mirdzums.”

Grāmata nav bieza, lasās ātri, bet pēcgarša noteikti paliks ilgāku laiku.
 
Vērtējums- 8,5/10
Advertisements

2 komentāri

  1. Iesaku arī "Stikla pilis" un "Bez asinīm".

  2. Noteikti lasīšu arī citus Bariko darbus. Atsauksme par "Bez asinīm" tavā blogā mani ieinteresēja. 🙂

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s