Grāmata- Edgars Po „Stāstu izlase”

Dažus Po stāstus biju lasījusi pamatskolā, bet tā kā pagājis ilgs laiks, īsti neko vairs no lasītā neatceros. Pēc filmas „Krauklis” noskatīšanās, gribējās mazliet vairāk iepazīt Edgara Alana Po darbus, tādēļ no bibliotēkas paņēmu diezgan sen (1966. gadā) izdotu stāstu krājumu. Protams, pēc iepriekš minētās filmas noskatīšanās, man bija interesanti iepazīt arī tos konkrētos stāstus, kuri bija iekļauti filmas sižetā. Ja nemaldos, šajā krājumā bija divi šādi stāsti.


Tātad sākšu ar krājumā iekļauto stāstu uzskaiti:
1.Nodevīgā sirds                                                          8.Lornete jeb mīlestība no pirmā acu uzmetiena
2.Melnais kaķis                                                            9.Trīs svētdienas vienā nedēļā
3.Pūļa cilvēks                                                               10. Berenika
4.Ovālais portrets                                                       11. Slepkavība Morgielā
5.Svērtenis un aka                                                     12.Nozagtā vēstule
6.Muca Amontiljado vīna                                       13.Zelta vabole
7.Fakti mistera Valdemāra lietā                                
Pirmie divi stāsti bija interesanti, bet savā mērā atstāja diezgan maldīgu priekšstatu. Man jau sāka likties, ka katrā Po stāstā būs aprakstīta slepkavība, kuru izdarījis kāds psihiski nelīdzsvarots cilvēks. Stāsti bija interesanti ar to, ka slepkavām abos stāstos nebija konkrēta slepkavības motīva, kā arī ar to, ka pats Po šīs slepkavības bija izplānojis tik sīki un precīzi. Stāsti noteikti noderētu kā iedvesmas avots noziedzniekiem. Divi nākamie stāsti bija diezgan garlaicīgi. Varbūt ne īsti garlaicīgi, bet tajos nebija īpašs sižets, lai gan sava veida atziņas no tiem gan iegūt varēja. „Svērtenis un aka” man patika. Šis stāsts bija izmantots arī filmā „Krauklis”. Tālāk seko „Muca Amontiljado vīna”, kas, manuprāt, ir tipisks Po stāsts, nedaudz līdzīgs diviem pirmajiem stāstiem. Nākamais stāsts arī ir interesants, savā ziņā nedaudz neticams un pārsteidzošs. Īpaši man patika divi nākamie stāsti. Šeit gan neviena slepkavība netiek veikta. Šajos stāstos atklājas Po komiskā puse. Lai gan stāsti samērā nopietni, tiem ir interesants komiskais piesitiens, kā arī iekļauts zemteksts. Patiesībā zem visiem šī krājuma stāstiem slēpjas kāda dziļāka doma un pamācība. Stāsts „Berenika” bija vienīgais, kura sižetu jau paspēju aizmirst, vajadzēja ieskatīties grāmatā. Tagad atcerējos- stāsts par zobiem. Nekas īpašs tur arī nebija. Pēdējie trīs stāsti man ļoti patika. Šie vairāk velk uz detektīva žanru, galvenie varoņi mazliet atgādināja Šerloku Holmsu.

Ja man būtu jāizvēlas trīs labākie stāsti, tad tie būtu- „Lornete jeb mīlestība no pirmā acu uzmetiena”, „Slepkavība Morgielā” un „Zelta vabole”.

Kopumā jāsaka, ka stāsti šim krājumam ir atlasīti ļoti labi, jo šeit ir iekļauti savā starpā diezgan atšķirīgi darbi. Ir izvēlēti gan nopietni, gan drūmi, gan arī komiski darbi. Arī stāstu izkārtojums krājumā ir veiksmīgs. Savā starpā līdzīgi stāsti izvietoti blakus viens otram, savukārt tiem seko pilnīgi atšķirīgi darbi. Interesanti ir arī tas, ka pirmie stāsti ir samērā īsi (6- 10 lpp. garumā), bet pēdējie kļūst arvien garāki.

Ļoti patika tulkojums. Stāstus tulkojusi Vizma Belševica. Vispār mani pēdējā laikā kaitina mūsdienu grāmatu tulkojumi latviešu valodā. Liekas, ka izdevniecības grib pēc iespējas ātrāk saražot grāmatas, tāpēc ātrākam rezultātam izmanto „Google Translate”.

Po savā laikā bija daudz par zemu novērtēts rakstnieks, jo sabiedrība viņu uzskatīja par dīvaini ar slimīgām tieksmēm. Bet mūsdienās viņu būtu novērtējuši, jo viņš pavisam noteikti atšķiras no vidusmēra cilvēka. Edgara Po fantāzijai un izdomai nav robežu, to pierāda arī šis stāstu krājums. Ja Po būtu dzīvojis laikmetā bez ierobežojumiem, viņa stāsti noteikti būtu vēl šausminošāki un neticamāki.

Konkrētais stāstu krājums man deva nelielu ieskatu Po daiļradē. Kādam laikam man ar šo mazumiņu būs gana, bet kaut kad noteikti atgriezīšos pie citiem Po darbiem, lai plašāk iepazītu šo autoru. Stāsti man patika, tajos bija kaut kas vairāk par pliku sižetu. Atzīmi likšu nevis katram stāstam atsevišķi, bet gan krājumam kopumā.

Vērtējums- 8/10 

2 komentāri

  1. Man pēc "Kraukļa" noskatīšanās (īpaši tā aina sākumā ar giljotīnu) gan kādu brīdi negribas Po lasīt 🙂 Filma patika.

  2. Man atkal tieši tāpēc sagribējās palasīt. 😀 Starp citu, stāsts, kas tika izmantots tai ainai, arī ir iekļauts krājumā. Ja nemaldos- "Svērtenis un aka".

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s