Grāmata- Kurts Vonnegūts „Laikatrīce”

25
Ir daži rakstnieki, kuru darbus lasot, liekas, ka lasu pati savas domas. Tā man ir bijis, piemēram, ar Remarku, Murakami un citiem. Pēc „Laikatrīces” izlasīšanas liekas, ka arī Kurts Vonnegūts varētu kļūt par man tuvu rakstnieku, bet lai par to pārliecinātos, noteikti lasīšu arī citus viņa darbus. Iespējams, ka nebija pareizi sākt Vonnegūta iepazīšanu tieši ar šo darbu. Tomēr tā kā „Laikatrīce” zināmā mērā ir autobiogrāfisks romāns, tas man nedaudz ļāva iepazīt arī pašu rakstnieku.


Romāns sastāv no sīkiem mozaīkas gabaliņiem, dažādiem stāstiem, kas ir gan patiesi, gan Vonnegūta izdomāti. Šiem mozaīkas gabaliņiem savienojoties, kopā izveidojas viens lielisks romāns. Ir notikusi laikatrīce, kas cilvēkus no 2001. gada aizvedusi atpakaļ uz 1991. Cilvēkiem būs jāizdzīvo šos desmit gadus atkārtoti, bez iespējas izmainīt savu dzīvi. Par galveno romāna varoni varētu uzskatīt Kilgoru Trautu, šeit aprakstītas dažādas interesantas situācijas Trauta dzīvē, pieminēti cilvēki, ar kuriem Trauts ticies. Blakus stāstījumam par Trautu, Vonnegūts romānā iesaista arī savus tuviniekus, atmiņas un pārdomas par viņiem.
 
„Es liku laikatrīcei vienā mirklī aizraut visus un visu no 2001. gada 13. februāra uz 1991. gada 17. februāri. Pēc tam mums visiem bija pa grūtāko ceļu jātiek atpakaļ uz 2001. gadu – minūti pa minūtei, stundu pa stundai, gadu pēc gada, atkal liekot likmi uz nepareizā zirga, atkal apprecot nepareizo cilvēku, atkal dabūjot triperi. Visu pēc kārtas!”
 
Pēc šī darba izlasīšanas radās iespaids, ka Vonnegūts ir ļoti radoša un savdabīga personība, viņam ir viedoklis gandrīz par jebkuru tēmu un visbiežāk šis viedoklis atšķiras no vairākuma. Arī mans viedoklis bieži vien nesakrīt ar vairākumu, tāpēc man patīk tādi rakstnieki, kas domā un dzīvo ārpus rāmjiem, nebaidās būt atšķirīgi un prot pastāvēt par savu viedokli.
 
Manuprāt, šis ir ļoti filozofisks romāns. Tas izraisa daudz pārdomu par dzīvi, par to, cik lietderīgi izmantojam savu laiku. Varbūt brīžiem darbs likās nesaprotams, mazliet “nesakarīgs”, bet tieši tādēļ man tas patīk. 
 
Vērtējums- 8,5/10

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s