Grāmata un filma- „Stundas”

Attēls ņemts ŠEIT.

Grāmatas autors ir Maikls Kaningems, pēc kura romāna motīviem uzņemta filma „The Hours” (2002). Jūlijā izlasāmo grāmatu sarakstā biju iekļāvusi V.Vulfas „Deloveja kundzi”. Lasītāja man ieteica pirms šī darba izlasīt Kaningema „Stundas”, par kuru es pirms tam neko nebiju dzirdējusi. Tomēr sanāca tā, ka „Deloveja kundzi” izlasīju pirmo un uzreiz pēc tās lasīju „Stundas”, kam sekoja arī filmas noskatīšanās. Manuprāt, arī šāda secība bija tīri laba. Protams, jāpiemin arī tas, ka Maikls Kaningems ir Pulicera prēmijas laureāts.


Sižets:
Trīs dažādas sievietes, trīs atšķirīgas dzīves dažādos laika posmos. Tomēr šīs sievietes kaut kas vieno. Tā ir „Deloveja kundze”. Viena sieviete šo romānu raksta, otra- lasa, bet trešā pati iejūtas Deloveja kundzes ādā. Darbība notiek 1923. gadā Londonas priekšpilsētā (Vulfa kundze), 1949. gadā Losandželosā (Brauna kundze; filmā minēts 1951.g.) un Ņujorkā 20.gs. beigās (Deloveja kundze; filmā 2001. gads). Vulfa kundze šajā laikā raksta romānu „Deloveja kundze”. Viņu nomoka kāda psiholoģiska slimība, tādēļ kopā ar vīru ir apmetusies Londonas priekšpilsētā, lai atveseļotos. Brauna kundzei ir maza, jauka ģimenīte, mīlošs vīrs un paklausīgs dēls, un pašlaik viņa gaida savu otro bērniņu. Tomēr viņa nejūtas laimīga, viņai dzīvē kaut kas pietrūkst, bet Brauna kundze nesaprots, kas tieši. Klarisu Vonu par Deloveja kundzi ir iesaucis viņas draugs Ričards, kuram par godu Klarisa rīko svinības. Līdzīgi kā „Deloveja kundzē”, arī šajā grāmatā  Deloveja kundzes galvenais uzdevums būs viesību rīkošana.

Grāmata:
Pirmkārt jau jāsaka, ka „Stundas” man patika daudz labāk par pašu „Deloveja kundzi”, tāpēc liels paldies Lasītājai par ieteikumu! „Deloveja kundze” bija laba grāmata, tomēr sižeta ziņā mazliet garlaicīga, „Stundas” likās interesantāka tieši sižeta dēļ. Šeit ir diezgan spraigi un interesanti sižeta pavērsieni. Man patika arī grāmatas uzbūve un Kaningema rakstības stils. Uzbūve ir samērā vienkārša, bet pārdomāta, vienā nodaļā tiek rakstīts par Vulfa kundzi, nākamajā par Deloveja vai Brauna kundzi un tā līdz beigām. Varētu likties, ka šo sieviešu dzīves nav saistītas, jo viņa dzīvo dažādos laika posmos, ir ļoti atšķirīgas, bet, izlasot grāmatu, sapratīsiet, cik ļoti viņu likteņi ir saistīti.
Lieliskais aktrišu trio.
Attēls ņemts ŠEIT.


Filma:

Nikola Kidmena- filmas zvaigzne.
Attēls ņemts ŠEIT.

Pirms filmas skatīšanās pirmais acīs iekrīt lieliskais aktieru trio- Džuliana Mūra, Nikola Kidmena un Merila Strīpa, nākamā lieta- 2003. gadā Nikola Kidmena ir saņēmusi „Oskaru” par šo lomu, kā arī tas, ka filmas režisors ir Stīvens Daldrijs, kura kontā ir tik lieliskas filmas kā The Reader, Extremely Loud & Incredibly Close u.c. Tā kā grāmata bija laba un arī šīs aktrises man patīk, liekas, ka arī filmai vajadzētu būt labai. Un tā arī ir. Pirms skatīšanās domāju, ka režisoram būs grūti parādīt varoņu domas un sajūtas, jo grāmatā tās tiek lieliski aprakstītas. Bet gan aktrises, gan režisors ir uzdevuma augstumos un ar saviem darbiem labi tiek galā. Visas aktrises bija lieliskas, tomēr jāpiekrīt „Oskara cilvēciņiem”, Nikola Kidmena Virdžīnijas Vulfas lomā bija izcila, labs un ļoti ticams tēlojums. Filmā bija arī citi ļoti labi aktieri, kurus šoreiz gan nepieminēšu, jo pirmajā plānā tomēr darbojās šis burvīgais aktrišu trio. Filma (tāpat kā grāmata) bija nedaudz skumja, pārdomas raisoša, tomēr tajā pašā laikā ļoti krāšņa un bagāta. Nezinu kādēļ, bet šī filma man nedaudz atgādina „The Help”.

Kopsavilkums:
Būtu interesanti zināt, kādas sajūtas rodas, ja pirms tam nav lasīta „Deloveja kundze”, žēl, ka to vairs nevaru pārbaudīt. Viennozīmīgi jāatzīst tas, ka “Deloveja kundze” un “Stundas” lieliski papildina viena otru un palīdz izprast otrā grāmatā rakstīto. Grāmata “Stundas” (arī filma) man radīja interesantas izjūtas un nelielas pārdomas, pēc tam bija pagrūti pieslēgties nākamajai grāmatai. Vajadzētu uzteikt autoru par dziļu un pamatīgu romāna „Deloveja kundze”, kā arī V.Vulfas biogrāfijas izpēti, var redzēt, ka darbs ir ieguldīts pamatīgs. Tomēr viena no lietām, kas mani kaitināja, bija homoseksuālisma tēmas pārspīlēšana. Šoreiz nevēlos īpaši iedziļināties šajā tēmā, šādas attiecības uzskatu par normālām. Tomēr šo tēmu autors ir pārāk izteikti apspēlējis šajā darbā, kas, manuprāt, nebija nepieciešams. Vispār romānā dažādu dzimumu attiecībās gan savā starpā, gan starp pretējo dzimumu ir diezgan savādas. Bet kopumā gan grāmatu, gan filmu novērtēšu pozitīvi, jo man patika.

Vērtējums grāmatai: 8,5/10
Vērtējums filmai: 8,5/10

3 komentāri

  1. Mani filma "Stundas" uzrunāja tik dziļi, ka ilgi nespēju attapties, biju dziļo pārdomu un neizprotamo izjūtu varā. Grāmatas izlasīju pēc tam.

  2. Man arī pēc grāmatas un filmas vēl ilgi palika savāda pēcgarša, it kā nekas neparasts darbos nebija, grūti pateikt, kāpēc tie mani tā uzrunāja.

  3. Es filmu skatījos kinoteātrī, tātad sen, bet joprojām atceros ainas, kā Vulfa gaida vilcienu un brien upē, kā Brauna kundze izmet miskastē torti, Ričardu pidžamā utt., vispār tiešām daudz ko atceros. Lūk, mākslas spēks. 🙂 Un arī es grāmatas izlasīju vēlāk.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s