Grāmata- Nīls Geimens „Anansi dēli”

34

Biju sagatavojusi sev mājas darbu- pirms „Amerikāņu dievu” iznākšanas izlasīt vēl kādu Geimena darbu. Mājas darbs ir izpildīts un tagad „Amerikāņu dievus” gaidu ar vēl lielāku nepacietību, jo Geimens ir pozitīvi iespaidojis arī mani. Man radās priekšstats, ka Nīls Geimens ir ļoti talantīgs un mūsdienīgs rakstnieks, ar diezgan īpatnēju rakstības stilu. Man patīk rakstnieki, kas uzdrošinās radīt kaut ko jaunu un pārkāpt ierakstās robežas. Kaut kas tāds kā „Anansi dēli” laikam var tapt tikai 21. gadsimtā, laikmetā, kad cilvēki ir gatavi nojaukt visas robežas un ļaut vaļu savai fantāzijai.

Laikam jābrīdina, ka rakstā būs daudz spoileru, savādāk ir grūti radīt priekšstatu par šo grāmatu! Resnais Čārlijs ir tipisks vidusmēra cilvēks, kura ikdiena ir diezgan vienmuļa un neinteresanta. Resnajam Čārlijam šķiet, ka viņa tēvs vienmēr ir centies viņu apkaunot, tādēļ abu attiecības ir diezgan vēsas. Čārlija un viņa tēva attiecības liek padomāt par vispārējām vecāku- bērnu attiecībām, to, ka bērni bieži vien nepamatoti kaunas no saviem vecākiem un vecāki pārāk daudz gaida no saviem bērniem. Kad Nansija kungs, Resnā Čārlija tēvs, nomirst, dēlam nākas sastapties ar neticamiem un neparedzamiem notikumiem. Viss sākas ar to, ka Resnais Čārlijs uzzina- viņa tēvs bijis dievs. Interesanti, ko tu darītu, ja kāds tev apgalvotu kaut ko tamlīdzīgu? Anansi nav ne labais, ne sliktais dievs. Viņš var būt kaitinošs un augstprātīgs, bet tajā pašā laikā viņš ir izpalīdzīgs un laipns. Grāmatā lasītājs tiek iepazīstināts ar dažiem Anansi stāstiem (kurus viņš ir atņēmis Tīģerim), tādējādi iespējams rast priekšstatu par to, kas un kāds ir Anansi. Romānā mazliet iespējams iepazīties ar citiem dieviem un dažiem mītiem.

Čārlijam jau tā ir grūti pieņemt to, ka viņa tēvs ir dievs, bet drīz Resnajam Čārlijam jāuzzina, ka viņam ir brālis. Beidzot Resnā Čārlija dzīve kļūst interesanta. Viņš iepazīst savu brāli Zirnekli, kas sākumā škiet pilnīgs Resnā Čārlija pretstats. Zirneklis ir pašpārliecināts veiksminieks, turpretī viņa brālis garlaicīgs un ļoti paredzams. Brāļiem ir grūti pierast vienam pie otra, bet nāksies vien atrast vidusceļu, jo abiem būs jāsadarbojas, lai tiktu galā ar sarežģītajiem izaicinājumiem, kas stājas viņu ceļā. Laika gaitā Resnais Čārlijs un Zirneklis kļūst par pavisam citiem cilvēkiem, atklājot sevī apslēptas īpašības un talantus. Bez abiem brāļiem un viņu tēva šajā romānā ir vēl daudzi interesanti tēli, kuru nozīme ir svarīga un simboliska. Jāatklāj, ka galu galā visu šo tēlu likteņi savienosies, radot spraigu un aizraujošu sižetu.

„Anansi dēli” tiek pieskaitīti fantāzijas romānu žanram, bet, manuprāt, šis ir vairāku žanru sajaukums. Visu romānu caurvij kaut kas pārdabisks un šaušalīgs. Var sajust, ka Geimenam ļoti patīk filozofēt un spriest par sarežģītām un gudrām tēmām, tomēr Geimena humors ļauj uz nopietnām lietām paskatīties ar smaidu. Jāteic, ka „Anansi dēli” ir perfekts izklaidējošais romāns, kas lasītāju ne tikai izklaidēs ar savu interesanto sižetu, bet arī liks padomāt par tādām lietām kā dzīves jēga, dzīve pēc nāves u.c.

Vērtējums-9/10

Advertisements

One comment

  1. es tieši dēļ "Anansi dēliem" šausmīgi vīlos "Amerikāņu Dievos". Jo dēli bija vienkārši ideāli un lika ļoti sacerēties par Dieviem, bet tie, diemžēl bija garlaicīgi 😦 Kamēr tiku līdz lielajam atrisinājumam jau lasīju inerces pēc, tīri lai pabeigtu grāmatu.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s