Grāmata- Nīls Geimens "Amerikāņu dievi"

36

„Amerikāņu dievus” gaidīja daudzi, es biju viena no tiem. Un beidzot mēs tos sagaidījām! Protams, es varēju lasīt šo grāmatu angliski, varēju lasīt latviski e-grāmatas formātā jau mēnesi iepriekš, bet es biju pacietīga un gaidīju Zvaigznes ABC drukāto versiju. Jūs nevarat iedomāties, cik liels bija mans prieks, pirmoreiz paņemot rokās šo grāmatu. Melns vāciņš ar zelta elementiem un baltiem burtiem izskatās ļoti moderni un mūsdienīgi, tomēr jūtama neliela senatnes noskaņa. Šādu grāmatu varētu izmantot kā dizaina elementu vai likt goda vietā savā grāmatplauktā. Protams, vēl vairāk mani interesēja, kas slēpsies aiz šiem pievilcīgajiem grāmatas vāciņiem.

Kā jau noprotat, grāmatas darbība norisinās Amerikā. Galvenais grāmatas varonis Ēna drīz tiks izlaists no cietuma. Viņš jau ir izplānojis, ko darīs brīvībā, bet viņa plāni tiek sagrauti, jo Ēnas sieva ir mirusi. Ēna tiek priekšlaicīgi izlaists no cietuma un dodas uz sievas Loras bērēm. Pa ceļam uz bērēm Ēna satiek noslēpumaino misteru Trešdienu, kurš viņam piedāvā darbu. Uzzinot, kas noticis ar sievu, Ēna piekrīt darbam pie Trešdienas. Interesanti, kas ir šis misters Trešdiena un kāpēc viņš ir izvēlējies tieši Ēnu? Paralēli tam visam, Ēna sastapsies ar dažādiem dieviem. Patiesībā šos dievus ir saticis ikviens no mums. Grāmatas sākumā autors raksta: „.. visi cilvēki- dzīvie, mirušie un pārējie- ir fantāzijas auglis vai ir attēloti izdomātā kontekstā. Īsti ir tikai dievi.” Dievi ir dažādi un tie ir visur, katram no viņiem ir sava funkcija, savs uzdevums. „Vecos dievus ignorē. Jaunos pieņem ātri, bet tikpat ātri aizmirst, atsakoties no viņiem nākamā modes kliedziena dēļ.”
 
„Amerikāņu dievos” daudz nāksies sastapties ar mitoloģiju un reliģijām. Ja lasītājam ir lielas zināšanas šajā jomā, iespējams, viņam būs daudz vieglāk atšifrēt dažādus noslēpumus, kurus mums sagatavojis Geimens. Manas zināšanas mitoloģijā nav nekādas spožās, bet labprāt tās uzlabotu. Un kas zina, varbūt pēc tam šo romānu lasīšu atkārtoti un sapratīšu daudz vairāk.
 
Nākamā diena pēc grāmatas izlasīšanas man pagāja, pārdomājot visus notikumus. Mēģināju savā galvā pārcilāt dažādus pavedienus. Visu kārtīgi pārdomājot, atradu vietas, kur autors nemanāmi lasītājam kaut ko pasaka priekšā. Nu jā, visu atrisināt un salikt kopā ir diezgan neiespējami. Un tas jau ir tas labākais. Ir grūti atšifrēt grāmatas noslēpumus, jo sižets ir neparedzams un piesātināts. Tas nozīmē, ka lasītāju sagaida daudzi pārsteigumi, un kuram gan tie nepatīk?
 
Uz grāmatas beigām viss kļūst skaidrs un autors lasītājam pasaka priekšā to, par ko nācās prātot jau no pirmajām lappusēm. Tieši grāmatas beigu daļa un noslēpumu atrisinājums man patika vislabāk, tas manās acīs palielināja grāmatas vērtējumu. “Amerikāņu dievi” liek padomāt par mūsdienu cilvēka vērtībām, par to, cik muļķīgām lietām mēs mēdzam tērēt savu laiku utt. Šeit iespējams atrast tik labas atziņas un izteicienus! Tūlīt ķeršos pie citātu izrakstīšanas. Grāmata man ļoti patika, bet beigās to dievināju. Lai izdomātu kaut ko tādu, ir jābūt ģēnijam. Ar atzīmi neskopošos, tā ir pelnījusi augstāko novērtējumu.
 
Vērtējums- 10/10
P.S. Pašlaik televīzijas kompānija HBO uzņem seriālu, kas balstīts uz šī romāna motīviem.  Neliela informācija par to ŠEIT.
Advertisements

4 komentāri

  1. Ja jau tik ļoti patika šī grāmata, tad ieteiktu izlasīt arī "The Monarch of the Glen", kas ir stāstiņš veltīts Ēnai.

  2. Ēna man ļoti patika, paldies par ieteikumu. 🙂

  3. Uf, jāsāk būs wordā rakstīt grāmatu listi! 🙂

  4. Ko tur ar Wordu muļķoties. Nāc pie pārējiem uz Goodreads.com 🙂

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s