Grāmata- Džeimijs Fords "Keiko"

39
Pirmās asociācijas, kas rodas, skatoties uz burvīgo grāmatas „Keiko” vāciņu ir tas, ka romānam jābūt skaistam, sievišķīgam un tajā noteikti slēpjas stāsts par mīlestību. Daļēja patiesība tur ir, tomēr šajā skaistajā mīlestības romānā tiek stāstīts arī par karu, ilgām un ciešanām. Lai arī cik dīvaini neizklausītos, tieši tas šo darbu padara daudz patiesāku un interesantāku. Priecājos, ka šis romāns neizrādījās kārtējā slavas dziesma mīlestībai, šis ir ļoti dziļš un pārdomas raisošs daiļdarbs.


Henrijs ir piecdesmitgadnieks, kurš nesen kļuvis par atraitni. Dēls Henriju vienmēr uzskatījis par garlaicīgu vidusmēra cilvēku un tuvu kontaktu ar tēvu nav spējis nodibināt. Sievas atstāts, dēla nesaprasts, Henrijs jūtas ļoti vientuļš un apmaldījies. Kad viesnīcā „Panama” tiek atklātas Otrā pasaules kara bēgļu mantas, Henrijs tur pamana kaut ko pazīstamu. Un sākas atmiņu lavīna. Henrijs atceras laiku, kad viņam bija divpadsmit un viņš pirmoreiz satika Keiko, atminas brīnišķīgos brīžus, ko pavadīja kopā ar skaisto japāņu meiteni. Pirmais skūpsts, pirmā vilšanās un sastapšanās ar sava tēva stereotipiem, pirmā mīlestība un pirmā sāpīgā šķiršanās. To visu Henrijs pārcilā savās atmiņās, iepazīstinot ar tām savu dēlu un mūs, lasītājus. Romānu brīnišķīgi papildina džeza tēma, kas tam piešķir brīvu, mazliet māksliniecisku noskaņu.
 
Par Otro pasaules karu esmu interesējusies, šo to lasījusi, šo to redzējusi, bet tas vairāk bija saistīts ar Eiropu. Grāmatas „Keiko” darbība notiek Amerikā, bērnības ainas risinās Otrā pasaules kara laikā. No romāna varam tikai aptuveni nojaust, kāda bija amerikāņu un ķīniešu attieksme pret japāņiem. Žēl, ka grāmatā kara tēma netika apskatīta sīkāk. Bet tā kā par galveno grāmatas tēmu varētu uzskatīt draudzības un mīlestības veidošanos, meklēšanu un atrašanu, tad kara tēma tiek novirzīta tālākā plānā un apskatīta tikai vispārīgi.
 
Man liekas, ka šis ir darbs, kuru var vai nu lasīt virspusēji, īpaši neiedziļinoties saturā, vai lasīt, domājot līdzi un analizējot. Man personīgi tas izraisīja lielas pārdomas. Pēc tā izlasīšanas, gribējās pafilozofēt par dzīvi, tās netaisnībām un nejaušībām, par likteni, par cilvēku īpašībām un vēl daudz ko citu.
 
Romāns „Keiko” ir sarakstīts diezgan vienkāršā manierē, tajā gan tiek apskatītas samērā smagas un sarežģītas tēmas, tomēr ne ļoti dziļi. Kopumā šis darbs ir brīnišķīgs, grāmatas noskaņa ir lieliska tieši priekš aukstajiem rudens vakariem. Šis romāns spēj sasildīt un iedvesmot. Katrai grāmatai ir īstā mērķauditorija un īstais lasīšanas brīdis. Mani šī grāmata noteikti sasniedza īstajā brīdī.
 
Vērtējums- 9/10

2 komentāri

  1. Fords varētu uzrakstīt labu dokumentālo prozu par ķīniešu un japāņu imigrantiem un to dzīvi Amerikā 20.gs sākumā līdz 50iem gadiem.

  2. Piekrītu. Liekas, ka autoram zināšanas šajā jomā ir labas, iespējams daudz palīdz arī paša pieredzētais. Interesanti, cik Fordam ir daudz kopīga ar grāmatas galveno varoni?

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s