Grāmata- Šāhs Muhameds Raīss „Reiz pasaulē dzīvoja Kabulas grāmattirgotājs”

42
Zvaigzne ABC, 2011, 104 lpp.
Kādu laiku atpakaļ blogā rakstīju par Osnes Seierstades grāmatu „Kabulas grāmattirgotājs”. Osne Seierstade ir norvēģu žurnāliste, kas trīs mēnešu pavadījusi Afganistānā, kāda anonīma grāmattirgotāja ģimenē. Šajā laikā piedzīvoto žurnāliste ir aprakstījusi grāmatā „Kabulas grāmattirgotājs”, kas guvusi lielus panākumus visā pasaulē. Beigās izrādījās, ka šis anonīmais grāmattirgotājs ir Šāhs Muhameds Raīss, kurš apgalvo, ka Osne Seierstade ir krietni izpostījusi viņa ģimenes dzīvi un reputāciju. Grāmata „Reiz pasaulē dzīvoja Kabulas grāmattirgotājs” ir nu jau slavenā grāmattirgotāja vēstījums pasaulei, tā ir grāmata, kura jāizlasa ikvienam, kas lasījis „Kabulas grāmattirgotāju”.


No vienas puses varētu teikt, ka šī mazā un plānā grāmatiņa ir grāmattirgotāja atbilde uz tiem jautājumiem, kas lasītājam varēja rasties, lasot „Kabulas grāmattirgotāju”, no otras, ka tas ir veids, kā grāmattirgotājs var attaisnot Seierstades aprakstītos notikumus, kuri rietumu lasītājam varētu šķist nepieņemami. Šāha Muhameda Raīsa vēstījums izveidots pasakas formā. Reiz dzīvoja Kabulas grāmattirgotājs, kuru apciemoja divi troļļi. Šie troļļi, kurus pie grāmattirgotāja sūtījuši troļļu karalis un karaliene, ir ieradušies no tālās Norvēģijas. Troļļi ieradušies, lai uzklausītu grāmattirgotāja versiju par Seierstades rakstīto un uzzinātu atbildes uz troļļu karaļpāra jautājumiem. Rezultātā Šāham Muhamedam tiek dota iespēja attaisnoties, kā vien viņš to māk. Ļoti patīk šīs grāmatas formāts un veids, kādā grāmattirgotājs ir pasniedzis savu stāsta versiju. Protams, par to, cik tā patiesa, jāspriež katram pašam.
Kabulas grāmattirgotājs
Nu vai ziniet, šīs abas grāmatas izraisa diezgan lielu apjukumu. Pēc izlasīšanas katrs pats sapratīs, kurā pusē īsti nostāties. Ir sanācis, ka atrodos kaut kur pa vidu starp abu grāmatu autoru viedokļiem. Lasīšanas laikā tiku raustīta te uz vienu, te otru pusi. Par dažām lietām piekrītu vienam, par citām- otram autoram, bet bieži vien negribēju ticēt nevienam no viņiem.
 
„Reiz pasaulē dzīvoja Kabulas grāmattirgotājs” un „Kabulas grāmattirgotājs” ir grāmatas, kuru kopējais stāsts ierauj lasītāju tā līkločos un liek viņam meklēt patiesību, kur varbūt to nemaz nevar atrast. Manuprāt, abas grāmatas ir lieliski piemērotas izklaidei un prāta palauzīšanai. Vispār būtu interesanti, ja kāds izdotu grāmatu „Kā bija patiesībā”, kurā apkopotas abas versijas (joks, protams). Iespējams, ka šo grāmatu mērķis nemaz nav apgaismot lasītāju, bet gan pievērst uzmanību. Osnes Seierstades versija vairāk piemērota cilvēkiem, kas vēlas pašausmināties par Afganistānas likumiem un tradīcijām. „Reiz pasaulē dzīvoja Kabulas grāmattirgotājs” gan būtu jālasa tikai tad, kad pirmā jau izlasīta, savādāk tā būs grūti izprotama.  Neteikšu, ka šī mazā grāmatiņa būtu literāri vērtīga, tomēr tā varētu būt interesanta tiem, kuriem patika Seierstades grāmata. Ļoti patika, ka grāmata ir papildināta ar citu cilvēku viedokļiem un žurnālista Sandija Semjonova un ceļotāja Egila Helmaņa ceļojuma fotogrāfijām. Noformējums šoreiz pelnījis lielāku atzīmi, bet pati grāmata arī nav slikta.
 
Vērtējums- 7/10

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s