Grāmata- Džeisons Gudvins "Čūsku akmens"

43
Zvaigzne ABC, 2012, 352.lpp.
Turpinot savu pēdējā laika aizraušanos ar detektīvromāniem, nonācu pie grāmatas „Čūsku akmens”, kas solījās būt labs detektīvs ar vēsturisku fonu. Stambula man vienmēr ir šķitusi ļoti noslēpumaina un senatnīga pilsēta, kultūrvēsturiskais mantojums, ko tā glabā, ir neizmērojams. Par to var pārliecināties arī Džeisona Gudvina romānā, kuru caurvij noslēpumi un intrigas. Jāatzīstas, ka šī grāmata vēl vairāk lika man iemīlēt detektīvus un vēsturiskos romānus. Neko līdzīgu patiesībā neesmu lasījusi, tādēļ šī grāmata manī raisīja īpaši spilgtas izjūtas.


„Čūsku akmens” ir otrais Stambulas cikla romāns (arī pirmais darbs „Janičāru koks” tulkots latviski). Pirmo darbu gan neesmu lasījusi, bet nedomāju, ka man tas traucēja, jo viss bija ļoti saprotami, arī, ja nav lasīts „Janičāru koks”. Galvenais grāmatas varonis ir einuhs Jašims, kurš Stambulas iedzīvotājiem kļuvis par uzticības personu un glābiņu. Cilvēki vēršas pie Jašima ar saviem lūgumiem un idejām, jo zina, ka Jašims uzklausīs un, ja paveiksies, novērsīs radušos problēmu. Tad kādu dienu pie Jašima ierodas franču arheologs Lefevrs, kurš einuham lūdz palīdzību. Lai gan Jašimam francūzis īsti nepatīk, viņš nolemj palīdzēt nelaimē nonākušajam. Nākamajā dienā tiek atrasts Lefevra līķis un, protams, viens no aizdomās turamajiem varētu būt Jašims. Tas vēl nav viss, Stambulā notiek arī citas noslēpumainas lietas, tostarp arī slepkavības. Jašims nolemj izmantot savu aso prātu un inteliģenci un ķerties pie noslēpumu izmeklēšanas.
 
Grāmata uzrakstīta raitā valodā, sadalīta nelielās nodaļās, arī noformējums ļoti atbilstošs tēmai. Gudvins ir radījis ļoti spilgtus un interesantus tēlus, iesaistīts tiek pat lords Bairons. Tēlu starpā valda dažādas intrigas un noslēpumi, kā jau kārtīgam detektīvam piedienas. Galvenais tēls Jašims ir noslēpumains un gudrs, tāds, kas spēj izraisīt patiku un cieņu. Autors panācis efektu, ka aizdomās turamo ir daudz un būs grūti atrast vainīgo. Tajā pašā laikā gan Jašimam, gan lasītājam pamazām tiek pasniegti visi puzles gabaliņi, bet salikt tos kopā nebūt nav viegli. Jāsaka gan, ka Jašims izrādījās daudz attapīgāks un veiklāks par mani un noslēpumu atklāja pirmais.
 
Jašima ceļojumi cauri Stambulai iepazīstina lasītājus ar senās Stambulas izskatu un tās iedzīvotāju ikdienu. Ar grāmatas palīdzību iepazīsim ne tikai deviņpadsmitā gadsimta Stambulu, bet arī tās iedzīvotājus. Jašima draugi un paziņas pārstāv dažādus sabiedrības slāņus, starp tiem ir gan sultāna galma pārstāvji, gan dažādi tirgotāji, tāpēc lasītājs iepazīs gan bagāto, gan nabago tradīcijas un paradumus. Kultūra, ekonomika, vēsture, politika un pat kulinārija caurvij šo darbu, Jašims zina visu un ir visur. 
 
Vērtējums- 8,5/10

3 komentāri

  1. Hmm… šis izklausās ļoti interesanti! Tā kā man arī patīk vēsturiski romāni + detektīvs un viss notiek austrumos.. pievienoju savam grāmatu sarakstam!

  2. "Janičāru koks" bija baigais štrunts – vēsturnieks kurš iedomājies, ka būs rakstnieks uzcepis Stambulas ceļvedi ar "Ēnu spēļu" cienīgu detektīva sižetu.

  3. Par "Janičāru koku" gan nemācēšu teikt, bet "Čūsku akmens" man atstāja pavisam pretēju iespaidu. Darbs bija labs ne tikai vēsturiski, bet arī literāri un arī sižets bija laba detektīva cienīgs.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s