Grāmata- Jū Nesbē „Sniegavīrs”

Sniega virs cietVAX
Zvaigzne ABC, 2012, 472 lpp.
Es zinu vienu lielisku grāmatu, kuru jums vajadzētu iekļaut savā šīs ziemas „must read” sarakstā. Pačukstēšu priekšā, tas ir lieliskā norvēģu kriminālžanra rakstnieka Jū Nesbē romāns „Sniegavīrs”. Izmeklētāju Hariju Holu es iemīlēju jau grāmatā „Atriebes dieviete”. Šajā detektīvromānu ciklā kopā ir deviņi romāni , no kuriem latviski iznākuši tādi darbi kā „Sarkankrūtītis”, „Atriebes dieviete”, „Sātana zvaigzne”, tagad arī „Sniegavīrs”. Grāmatas gan netiek izdotas pareizā secībā un arī mana lasīšanas secība šoreiz nav hronoloģiska, bet tā kā katrā grāmatā ir pavisam cits stāsts un cits sižets, tad secība varbūt arī nav tik svarīga. Pēc šīs grāmatas izlasīšanas sapratu, ka drīzumā lasīšu arī citus šīs sērijas darbus.
Tā kā šis ir kriminālromāns, es nedrīkstu pateikt priekšā par daudz. Ja negribi izlasīt spoilerus, izlaid šo rindkopu. Pateikšu vien to, ka arī šajā romānā kriminālpolicijas nodaļai, kuru pārstāv Harijs Hols, tiek uzticēta sarežģīta lieta. Norvēģijā pazudušas vairākas sievietes, viņas ir mātes un mājsaimnieces, kuras vada šķietami mierīgu un laimīgu dzīvi. Pamazām atklājas vairākas likumsakarības. Nu jau vairākus gadus naktī, kad uzsnieg pirmais sniegs, noslēpumainos apstākļos pazūd sievietes, vēlāk pie viņu mājām atrod sniegavīru. Harija Hola komandai būs jānoskaidro, kas patiesībā noticis ar šīm sievietēm. Laika gaitā izmeklēšana kļūst arvien interesantāka un spriedze paliek arvien lielāka. Kā Harijs Hols būs saistīts ar sieviešu pazušanu, kurš uzcēlis sniegavīrus un kurš ir vainīgs šajā pazušanā, to var noskaidrot tikai izlasot romānu, jo es to priekšā neteikšu.
Pēc manām domām „Sniegavīram” piemīt visas izcila kriminālromāna īpašības. Lai gan šoreiz es varēju paredzēt iespējamo vainīgo sieviešu pazušanas lietā, nekad nebūtu uzminējusi motīvus un iemeslus, kādēļ pazuda šīs sievietes. Un viss nav tik vienkārši, kā lasītājam varētu šķist. Tāpat kā „Atriebes dievietē”, arī šajā grāmatā aizdomās tiek turēti gandrīz visi. Kad lieta jau šķiet atrisināta, rodas jauni atklājumi, kas izmaina notikumu tālāko attīstību. Beigās paliek kāds nenoskaidrots jautājums, kuru iespējams varēs uzzināt tikai turpmākajās grāmatās. Manuprāt, lielisks autora triks, lai ieinteresētu lasītājus ķerties klāt nākamajām grāmatām.
Par galveno veiksmes atslēgu es uzskatu Nesbē spēju radīt tik spilgtus un interesantus tēlus kā Harijs Hols. Hols ir ļoti atklāts, ja kāds viņam nepatīk, viņš šo nepatīku neslēpj, viņš neizliekas labāks nekā ir patiesībā, jo apzinās savus trūkumus. Jā, Hols ir iedomīgs un pašpārliecināts, bet tas ir pamatoti, jo viņš ir viens no veiksmīgākajiem Oslo izmeklētājiem. Kā ikvienam cilvēkam, arī Holam ir savi netikumi- alkoholisms, neatļautu metožu pielietošana izmeklēšanā. Bet lasītājam Harijs Hols visticamāk simpatizēs, jo šis tēls nav idealizēts, viņš ir tāds kā ikviens no mums. Holā katrs var atrast mazliet no sevis un varbūt pat pamācīties no viņa kļūdām. Bez Hola grāmatā ir arī citi interesanti tēli. Tie, kas ar šīs sērijas varoņiem jau ir pazīstami, šajā grāmatā atkal tiksies ar Hola mūža mīlestību Rākelu, viņas dēlu Oļegu un dažiem jau zināmiem kriminālnodaļas darbiniekiem. Protams, parādīsies arī jauni un interesanti varoņi, kuri palīdzēs sarežģīt izmeklēšanu.
Man ļoti patika šis interesantiem pavērsieniem un pārsteigumiem pilnais romāns. Salīdzinot ar “Atriebes dievieti”, kura arī man ļoti patika, šī grāmata noteikti ir vēl aizraujošāka, Nesbē ir spējis ne tikai noturēt, bet gan pacelt latiņu. Ceru, ka šo līmeni autors spēs noturēt arī turpmākajos darbos. Vēl tikai jāpiebilsts, ka darbs sarakstīts labā valodā, vēl viens plus ir tas, ka romāns tulkots no norvēģu nevis angļu valodas.
 
Vērtējums- 9,5/10
Advertisements

5 komentāri

  1. Iesaku lasūt pēc kārtas. Tad var labāk izprast pašā Hola tēlu.

  2. Paldies par ieteikumu. 🙂

  3. tad jau sanāk, ka šī sērija no sākuma ir jāsagaida, lai tiek izdota pilnībā un, tikai tad jālasa!? 😦 Tu mani ieinteresēji ar šo grāmatu, noteikti nākamgad sākšu to meklēt rokās! 🙂 Šogad plānoju lasīt citus darbus! 🙂

  4. Ticu, ka tev jau saplānots šīgada lasāmais, tikai neaizmirsti par mūsu dueli! :pMan vispār ieteica sākt lasīt nevis no pirmās grāmatas, bet gan trešās ("Sarkankrūtītis"), kas ir tulkota latviski, jo šeit sākoties visi Hola piedzīvojumi, kas saistīti arī ar turpmākajām daļām.Bet ja neplāno lasīt visu sēriju, tad pat vari sākt ar "Sniegavīru", jo grāmata patiešām ir izcila!

  5. […] jauktā secībā. Sāku ar “Atriebes dievieti” (3. sērijas grāmata), turpināju ar “Sniegavīru” (6. sērijas grāmata), bet pavisam nesen izlasīju jaunāko latviešu tulkojumu […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s