Grāmata- Stīvens Kings „Kerija”

50
Zvaigzne ABC, 2012, 200 lpp.
Apgāds Zvaigzne ABC tik tikko laidis klajā pašu pirmo pasaules slavenā rakstnieka Stīvena Kinga romānu „Kerija”. Interesanti, ka latviešu valodā ir tulkoti vairāki Kinga romāni, bet pats pirmais tiek izdots tikai tagad. Es par to ļoti priecājos, bet vēl lielāks prieks par to, ka man vēl ir pietiekami daudz nelasītu Kinga grāmatu. Lasot Kinga grāmatas, vienmēr piedzīvoju ko patīkamu un pārsteidzošu. Katrs Kinga darbs, kuru esmu lasījusi, ir tik savdabīgs un atšķirīgs, grūti pateikt, ka tos rakstījis viens cilvēks, bet kopīgas iezīmes tajos, protams, var atrast.


Kerija ir klusa, reliģioza vidusskolniece, viņa pieder pie klases atstumtajiem. Ja Kerija būtu tikai atstumtā, tas nebūtu nekas, tomēr viņa ir tik neparasta un neveikla, ka skolasbiedriem netrūkst iemeslu, lai meiteni apsmietu un pazemotu. Kerija ļoti vēlas būt tāda kā visi, viņa grib kļūt par draudzeni savām klasesbiedrenēm, iet uz randiņiem un galu galā- apmeklēt izlaiduma balli. Tomēr skolasbiedri nebūt nav vienīgā Kerijas problēma, viņai ir diezgan dīvaina (gribētu teikt- ķerta) māte, kura ir īsts diktators. Pati sevi uzskata par Dieva kalpu un padoto, bet man vairāk atgādina sātana līgavu, mazliet var arī sazīmēt līdzību ar trako medmāsu no Kinga „Mizerijas”.
 
Šī romāna stāsts ir tik patiess un ikdienišķs, ka šķiet- tas var notikt ikvienā kompānijā, ikvienā sabiedrības slānī. Protams, nerunāju par tām pārdabiskajām lietām, kas šeit tiek atainotas, bet gan par konfliktiem un pārdzīvojumiem. „Kerija” sarakstīta 1974. gadā, bet romāna tēmas ir ļoti mūsdienīgas un gan jau tādas būs vēl krietnu laiku. Man vienmēr ir žēl dzirdēt par nežēlību bērnu un jauniešu vidū, jo, viņiem pieaugot, visticamāk šī īpašība neiznīks. Pilnībā jutu līdzi Kerijai, nicināju viņas pāridarītājus, bet simpātijas Kerijas tēls gan man neizraisīja.
 
Stīvens Kings nebaidās riskēt, viņš iet uz pilnu banku, līdz ar to arī kļūst par ieguvēju. Tas jau nebūs Kings, ja uzrakstīs vienkāršu romānu par vidusskolnieku konfliktiem mazpilsētā. Šim visam klāt piejaukta krietna mistikas un fantāzijas deva, kas atklājas Kerijas pārdabiskajās spējās. Kerijai piemīt telekinētiskas spējas, kuras pastiprinās brīžos, kad meitene ir dusmīga vai nomākta. Tieši Kerijas spēju dēļ romāns uzņem trakus un neparedzamus apgriezienus.
 
Interesants ir veids, kādā sarakstīta grāmata. Daļa notikumu it kā risinās tagadnē, atklājot galveno varoņu domas un sajūtas, bet tas viss tiek papildināts ar dažādiem grāmatu, dokumentu un preses fragmentiem, intervijām un nopratināšanas protokoliem. Šajos dokumentos un zinātniskajos rakstos tiek izvērtēti mazpilsētas notikumi un mēģināts noskaidrot, kas īsti ir Kerija un kādas bijušas viņas spējas, tām tiek meklēts arī zinātnisks pamatojums. Viss tiek aprakstīts tik ticami, ka dažbrīd sākt likties- tas taču var notikt īstenībā!
 
Kings ir labs cilvēku pazinējs, par to liecina viņa spēja ieskatīties cilvēka dvēselē. Viņš pazīst cilvēku raksturus un spēj atminēt viņu lielākās bailes. Lai arī šī grāmata man ļoti patika, par Kinga spožāko veikumu to neuzskatu.
 
Vērtējums- 8,5/10
 
P.S. Ar nepacietību gaidu jaunāko grāmatas ekranizāciju, kas savu pirmizrādi piedzīvos 2013. gada martā. Vienīgi nesaprotu, kādēļ Kerijas lomai izraudzīta piemīlīgā Chloë Grace Moretz, tomēr liels prieks, ka Karijas māti atveidos Julianne Moore. Vēl labāka par Džulianu Mūru šajā lomā varētu būt vien Helēna Bonema Kārtere.
 
Blogā esmu apskatījusi arī citus Kinga darbus:

4 komentāri

  1. Re kā, mēs vienlaicīgi par "Keriju". :)Par ekranizācijām runājot – "Kerijai" jau ir viena izcila ekranizācija, kuru ir režisējis Briāns de Palma un galveno lomu spēlē Sisija Speiseka. Jaunā versija visdrīzāk būs stipri viduvēja. 😦

  2. Par to ekranizāciju – es paskatījos bildes(treileris laikam vēl nav) un es ļoti ceru, ka viņi ar to Keriju būs kko tomēr izdarījuši. Vienkārši šobrīd – nu neizskatās tā smukulīte – blondīne pēc Kinga Kerijas.

  3. Ievēroju ekranizāciju iekš IMDb, bet nebiju pārliecināta, vai būs laba. Tad jau būs vien jānoskatās. :)Es arī pieļauju, ka tā būs viduvēja, gan jau kārtējais Holivudas meistardarbs..

  4. Treileris laikam vēl nav, atradu tikai tīzeri. Nu pēc bildēm viņa izskatās galīgi garām Kerijas lomai.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s