Grāmata- Silvija Žermēna „Nakšu grāmata”

Jāņa Rozes apgāds, 2002, 268 lpp.

Šo grāmatu saņēmu kā Ziemassvētku dāvanu no Lasītājas. Lai lasīt būtu interesantāk, nekādu informāciju par to nemeklēju, vienkārši ķēros klāt lasīšanai.

Izrādījās, ka šī ir ģimenes sāga, kurā stāstīts par Panjelu ģimenes gaitām. Panjelu ģimene ir noslēpumaina un kaislīga, šajā ģimenē slēpjas kaut kas mistisks un mazliet mežonīgs. Grāmatā mēs iepazīstam vairākas Panjelu ģimenes paaudzes. Laikam ritot un arvien vairāk tuvojoties mūsdienām, iespējams sajust, ka katra nākamā paaudze kļūst arvien cilvēcīgāka un civilizētāka, tomēr viņos arvien saglabājas kaut kas pirmatnējs.

Sākumā man bija grūti ielasīties, bet drīz vien jau nokļuvu Žermēnas uzburtajā pasaulē, dzīvoju līdzi viņas radītajiem tēliem, pret kuriem reizēm jutu nožēlu, reizēm apbrīnu vai pretīgumu. Visu grāmatu caurvij skumjas, bet tās nav ne biedējošas, ne depresīvas. Skumjas, kuras attēlo Žermēna, ir skaistas un izjustas. Autore prot izveidot lieliskas sajūtu gleznas, prot lasītājā izraisīt visplašāko izjūtu gammu. Panjelu ģimeni liktenis nav saudzējis, viņiem arvien nākas pārvarēt dažādas grūtības un pārbaudījumus.

Grāmatā nākas sastapties ar ļoti daudziem simboliem. Katram tēlam un notikumam varētu piemeklēt kādu simbolu un skaidrojumu. Grāmata ir sadalīta nevis nodaļās, bet „naktīs”. Kopā ir piecas naktis- ūdens, zemes, rožu, asins un pelnu. Atzīšos, ka ne visi notikumi bija man izprotami. Šo grāmatu es noteikti pēc vairākiem gadiem pārlasīšu, domāju, ka tad mans skatījums uz notikumiem varētu būt pilnīgi savādāks.

Tā vien gribas salīdzināt šo grāmatu ar Sabaļauskaites „Silva rerum”. Skatoties no vienas puses, jāsaka, ka tās ir pavisam atšķirīgas gan stila, gan satura ziņā, bet abās grāmatās iepazīstam divu ģimeņu likteņus un ceļojumu cauri laikam. Gan Žermēna, gan Sabaļauskaite ir spēcīgas rakstnieces un viņu darbi ir lasīšanas vērti.

Domāju, ka “Nakšu grāmata” patiks labas un kvalitatīvas literatūras cienītājiem, kā arī sapņotājiem un dzīves izgaršotājiem. Nezinu, kurai no šīm kategorijām piederu es, bet man jau ļoti patika. Ja es sāktu rakstīt, tad gribētu to darīt līdzīgi kā Vulfa vai Žermēna. Paldies Lasītājai par jauko dāvanu!

Vērtējums- 9/10

3 komentāri

  1. Priecājos, ka Tev patika! Man pašai arī patika, īpaši tas, cik harmoniski saplūda reālais ar nereālo, tikai izvēloties mazliet šaubījos, vai grāmatā nav par daudz karu.

    1. Tava ideja par apdāvināšanos starp blogeriem ir lieliska, piemēram, par šo grāmatu neko nebiju dzirdējusi un diez vai būtu to izlasījusi. Vēlreiz paldies! 🙂
      Ļoti patika tas šķietami ikdienišķo lietu attēlojums no samērā nereāla un neticama skatu punkta. Karš, manuprāt, labi iederējās grāmatas skumjajā noskaņā.

  2. […] tā ietvaros lasīju „Senču aicinājumu”. Vēl izlasīju „Pī dzīvi” un „Nakšu grāmatu”, kuru man uzdāvināja Lasītāja. Jaukas grāmatas šomēnes sanāca lasīt. Ļoti gribēju […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s