Grāmata- Klarisa Pinkola Estesa “Sievietes, kuras skrien ar vilkiem”

Zvaigzne ABC, 2013, 640 lpp.

Pirms kāda laika iepazinos ar grāmatas “Sievietes, kuras skrien ar vilkiem” fragmentiem un savas pirmās atsauksmes par to publicēju arī blogā (raksts ŠEIT). Šo fragmentu lasīšana man radīja vispārēju priekšstatu par grāmatu un palīdzēja saprast, vai vēlos to izlasīt. Kā jau varējāt lasīt iepriekšējā ierakstā, mana pirmā sastapšanās ar grāmatu bija pozitīva un ar nepacietību gaidīju mirkli, kad varēšu ķerties pie lasīšanas. Nu jau grāmata ir izlasīta un esmu gatava dalīties savos iespaidos.

Pirmā lieta, kas noteikti interesē visus grāmatas potenciālos lasītājus, ir tas, kas tad šī īsti ir par grāmatu un kas tajā tik īpašs. Man patika formulējums, kuram arī vēlētos piekrist- “Sievietes, kuras skrien ar vilkiem” ir mūsdienu sievietes Bībele. Bez šīs grāmatas sieviete pavisam noteikti var dzīvot, var dzīvot pat ļoti veiksmīgu un piesātinātu dzīvi. Bet grāmata varētu kļūt par lielisku palīgu, jo ikvienai no mums starp kleitām skapī karājas arī kāds skeletiņš, ikvienai ir kaut kas, ko ļoti gribētos mainīt sevī vai savā dzīvē. Ja draudzenes vai tuvinieku plecs nepalīdz un pie psihologa griezties negribas, kādēļ nepamēģināt izlasīt šo grāmatu un izmantot Estesas padomus arī savā dzīvē? Nesolu, ka tā notiks ar ikvienu, bet šī grāmata izmaina sievietes iekšējo un ārējo pasauli, tā liek kļūt stiprākai un palīdz labāk izprast sevi. Varbūt tas izklausās pēc pasaciņas, bet, daudzās atsauksmes gan no profesionāļiem, gan vienkāršiem cilvēkiem, liecina, ka šajā grāmatā patiešām ir kaut kas īpašs.

Grāmatas autore:

„”Sievietes, kuras skrien ar vilkiem” ir vienlaikus psiholoģisks un garīgs apcerējums, tāpēc grāmatnīcās to var meklēt gan psiholoģijas, gan dzejas, gan feminisma un reliģisko pētījumu nodaļās. Man ir sacīts, ka tā neietilpst nevienā kategorijā vai ka tā aizsāk pilnīgi jaunu tradīciju”.

Tāpat kā jebkura cita lieta un grāmata, arī “Sievietes, kuras skrien ar vilkiem” katram lasītājam izraisīs atšķirīgus iespaidus. Vienus tā iedvesmos, citus neiespaidos nemaz, kādam grāmata palīdzēs atrast pareizo dzīves ceļu, vēl kādam grāmata var likties garlaicīga un autores padomi- nevajadzīgi. Grāmatas ietekme būs atkarīga no paša cilvēka un tā, vai viņš ir gatavs mācīties un iedvesmoties, vai ir gatavs mainīt savu dzīvi un īstenot šeit apkopotos padomus. Grāmatā nebūs minētas lietas, kuras īstenojot, lasītājs kļūs par veiksmīgu un labu cilvēku. Klarisa Pinkola Estesa savā populārākajā grāmatā “Sievietes, kuras skrien ar vilkiem”  ir apkopojusi pasakas, mītus, dažādu tautu nostāstus un teikas, kurās apslēpts kāds īpašs vēstījums katram lasītājam. Pēc iepazīstināšanas ar kādu interesantu pasaku, autore liek lasītājam ieklausīties sevī, māca sasaistīt šo pasaku tieši ar savu personīgo dzīvi. Pareizāk laikam būtu teikt, ka Estesa nemāca lasītāju, viņa tam palīdz.

Klarisa Pinkola Estesa ir ļoti gudra un daudz pieredzējusi sieviete, šajā grāmatā viņa dalās savās zināšanas, kuras ieguvusi gan praksē no citām sievietēm, gan savā personīgajā dzīvē. Lasot šo grāmatu, ir jāmāj ar galvu un jāpiekrīt autorei. Šeit es sastapos gan ar pavisam jaunām idejām, gan ar agrāk dzirdētām lietām, kurām līdz šim nebiju pievērsusi pietiekošu uzmanību. Nebija jau tā, ka es piekritu visiem autores apgalvojumiem. Man ir daži principi, no kuriem negribu atteikties, bet varbūt, lasot šo grāmatu atkārtoti, uztveršu šīs lietas savādāk. Vēl grāmata iemāca paskatīties uz lietām dziļāk, meklēt izskaidrojumu pat šķietami vienkāršām lietām. Protams, to darīt ir svarīgi un bieži vien tas atvieglo situāciju, bet ir jau arī tādas lietas, kuras vienkārši jāpieņem, nemeklējot tām papildus nozīmi vai skaidrojumu.

Man vienmēr liekas gana svarīgs arī grāmatas noformējums. Šoreiz tas mani ļoti iepriecina. Pirmkārt, man patīk grāmatas baltais, vienkāršais vāka noformējums. Balts, sudrabs un zelts, šī krāsas, manuprāt, atspoguļo grāmatas būtību. Šim latviskajam izdevumam ir vēl vairāki plusi. Grāmata ir papildināta ar pēcvārdu un pielikumu. Šeit autore stāsta par to, kā tapusi grāmata, atbild uz lasītājiem interesējošiem jautājumiem, dalās ar to, kā grāmata ir mainījusi viņas un citu cilvēku dzīvi. Tālāk seko arī piezīmes, bibliogrāfija, pateicības un alfabētiskais rādītājs, kurš būs labs palīgs, pārlasot grāmatu. Šie visi grāmatas papildinājumi, manuprāt, ir ļoti noderīgi, informatīvi un paaugstina grāmatas vērtību manās acīs.

Es šeit rakstu atsauksmi un izsaku savas domas par grāmatu, bet patiesība ir tāda, ka neesmu vēl izmantojusi visus grāmatas padomus. Autore saka:

„.. šo grāmatu nevar izlasīt nedz vienā nedēļā, nedz vienā mēnesī, to vajag studēt ilgā laika posmā. Grāmata aicina lasītāju samērot savu personisko dzīvi ar šajās lappusēs aprakstīto, atzīstot vai noraidot, tuvojoties, iedziļinoties, atkal atgriežoties un pastāvīgi turpinot attīstības gaitu”.

Ja tā, tad jau esmu uz pareizā ceļa. Es nerakstīšu ko tieši šī grāmata man lika saprast, ko izmainīt sevī. Pirmkārt, tas būtu grūti noformulējams, otrkārt- pārāk personīgi. Grāmata ir lieliska un, kā apgalvo autore, to ir jāstudē ilgā laika posmā. Manas studijas vēl ir tikai sākušās, tāpēc jūtu, ka ieguvumi, ko sniedz šī grāmata, kļūs arvien vairāk.

Vērtējums: 9/10

2 komentāri

  1. […] Izskatās, ka grāmatai būs lielisks tulkojums. Pie tā noteikti ir strādāts daudz, jo grāmatas valoda nav no tām vienkāršākajām. Tekstu papildina arī dažādi psiholoģijas termini, kas man ir sveši, tomēr lasīšanu tas nesarežģī. Kā jau var nojaust, grāmata domāta ikvienai sievietei, tomēr arī vīriešiem tā varētu patikt, jo uzrakstīto iespējams pielāgot ikviena cilvēka dzīvei. Un pavisam noteikti, šī nebūs no tām feministiskajām grāmatām, kurās vīrieši tiek noniecināti un sievietes padarītas baltas un pūkainas.   Kad būšu izlasījusi visu grāmatu, varēšu vairāk padalīties savās pārdomās par to. Vai grāmata izmainīs arī manu dzīvi, grūti teikt, bet domāju, ka no tās būs ko mācīties. Manas domas par grāmatu varat lasīt ŠEIT. […]

  2. […] bija ļoti laba un noteikti lasīšu vēl kādu Heses darbu. Sadarbībā ar Zvaigzni ABC izlasīju „Sievietes, kuras skrien ar vilkiem” un „Purpura karaļa galmā”. Spīganas atsauksmes iedvesmota izlasīju arī „Papīra namu”. […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s