Filma- Anna Karenina (2012)

Pagājušogad tika ekranizēti divu pasaulslavenu literatūras klasiķu romāni- Viktora Igo “Nožēlojamie” un Ļeva Tolstoja “Anna Karenina“. Abas ekranizācijas ļoti gaidīju, tomēr katrā no tām bija lietas, kas mazliet samazināja manu gaidīšanas prieku. “Nožēlojamajos” tas bija mūzikla formāts, kurš , kā jau iepriekš rakstījubeigās tomēr sevi attaisnoja. Filmā “Anna Karenina” mazliet baidīja tas, ka galveno lomu atveido Keira Naitlija. It kā jau nekas personīgs pret Keiru Naitliju man nav, vienkārši šī aktrise manās acīs sevi nav spējusi pierādīt. Naitlija  gan beigās neizrādījās tik slikta Anna Kareņina, kā biju iedomājusies, tomēr kopumā šī filma manas cerības neattaisnoja.

Nevaru pat saskaitīt, cik reizes sev esmu nosolījusies beidzot izlasīt „Annu Kareņinu”. Lai būtu motivācija, iekļāvu to šī gada lasāmo grāmatu plānā. Ceru, ka drīzumā saņemšos grāmatas lasīšanai. Es gan nedomāju, ka visi ir informēti par grāmatas sižetu, tāpēc mazliet par to pastāstīšu. Patiesībā jau man nav ne jausmas, cik daudz no grāmatas tiek attēlots filmā, bet intuīcija vēsta, ka ļoti nedaudz.

Galvenā filmas varone Anna Kareņina (Keira Knightley) ir augstākās sabiedrības dāma. Tad, kad cilvēkam ir viss, ko viņš vēlas, viņš sāk tiekties pēc kaut kā aizliegta un neaizsniedzama. Tā ir arī ar Annu. Viņai varētu būt laimīga un saticīga ģimenes dzīve, bet viņa izvēlas ar to riskēt. Sākumā risks ir neliels, bet vēlāk uz spēles tiek likts pilnīgi viss. Vai tiešām cilvēks būtu gatavs apmainīt savu ģimeni, godu un sabiedrības statusu pret kaislīgu un neapdomīgu mīlestību? Kuru no viņiem Anna mīl vairāk- savu vīru Kareņinu (Jude Law) vai grāfu Vronski (Aaron Taylor-Johnson)? Ar kuru viņa paliks kopā un kāda mērķa vārdā tas notiks? Paralēli šai sarežģītajai un trauksmainajai sižeta līnijai norisinās vēl cita, daudz piezemētāka. Šeit par galveno tēlu varētu uzskatīt turīgo zemnieku Levinu (Domhnall Gleeson). Viņš ir mierīgs, apdomīgs un patiess cilvēks, tikpat patiesa ir arī viņa mīlestība pret jauniņo Kitiju (Alicia Vikander). Arī šī mīlestība ir sāpīga un sarežģīta, bet salīdzinājumā ar Kareņinas un Vronska mīlestību, šī liekas daudz īstāka un piezemētāka. It kā šiem abiem stāstiem vajadzētu radīt lielisku balansu, tomēr filmā tas kaut kā nebija izdevies.

                                      

Šī ir filma par 19. gadsimta sabiedrības likumiem, par izvēles izdarīšanu, cilvēka normām un principiem. Protams, kopš 19. gadsimta daudz kas ir mainījies, bet cilvēciskās vērtības saglabājas cauri gadsimtiem. Sižets ir labs un pieļauju, ka grāmatā tas labums jūtams lielākā mērā. Filmas veidotājiem, nedaudz izdevies ieskicēt galveno stāstu, bet tiem, kas grāmatu nav lasījuši, rodas daudzas neskaidrības. Varbūt tiem, kas lasījuši romānu, šī filma patiks daudz labāk, varbūt viņi tajā spēs saskatīt kaut ko savādāku nekā es. Pieļauju, ka tad arī man būtu vieglāk izprast Annas lēmumus un pārdzīvojumus, bet tagad tas viss likās miglā tīts. Tomēr filmas veidotājiem ir jārēķinās ar to, ka ne katrs ir lasījis grāmatu. Šī iemesla dēļ man būtu gribējies, lai tēli ir labāk izstrādāti, lai viņi būtu daudz dzīvāki un cilvēcīgāki. Diemžēl man neizdevās viņus pietiekami iepazīt un izprast.

Runājot par aktieriem, jāatzīstas, ka Naitlija noteikti nav pieskaitāma pie maniem mīļākajiem aktieriem. Ir daudzas filmas, kurās viņas tēlojums man ir ļoti traucējis un pat kaitinājis. Šoreiz aktrise ir spējusi novaldīt savas dīvainās grimases, nav arī tādu pārspīlējumu, kādus esmu novērojusi citās filmās. Kopumā filmā viņa bija ciešama, tomēr Kareņinas lomā gribētu redzēt kādu spēcīgāku un mazliet nobriedušāku aktrisi. Pilnībā novērtēt aktierus nevaru, jo nezinu, kādus tēlus ir izveidojis Tolstojs, bet man ļoti patika Lova un Glīsona veikums.

Neskatoties uz satura nepilnībām, filmas vizuālais noformējums ir iespaidīgs. Patika, kā atveidots 19. gadsimta skaistums. Brīnišķīgie tērpi, pasākumi un balles filmas skatīšanos darīja ļoti baudāmu. Jā, šo “Annas Kareņinas” ekranizāciju vairāk uztveru kā skaistu kostīmfilmu, bet no filmas gaidīju daudz vairāk.

Vērtējums- 7/10

Attēli ņemti ŠEIT, ŠEIT, ŠEIT un ŠEIT.

4 komentāri

  1. Filmās ir redzēti visādi brīnumi, bet vai patiešām šajā versijā Levins ir uztaisīts par zemnieku? 🙂

    1. Nav, nav, nepareizi izteicos. 😉

  2. Interesanti, ko teiksi par filmu pēc grāmatas izlasīšanas. Man no grāmatas palika iespaids, ka Anna savu vīru nemīl vispār. Filmu vēl neesmu redzējusi, tāpēc nevaru spriest.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s