Grāmata- Alice Sebold „The Lovely Bones”

Pēdējā laikā man bija sanācis lasīt diezgan labas grāmatas, skatos, ka arī grāmatu vērtējumi blogā ir diezgan augsti. Tā kā laika ir maz, grāmatu izvēli izdaru daudz rūpīgāk. Lai gan ietilpstu konkrētajā mērķauditorijā, kaut kā ne sevišķi esmu iecienījusi Young Adult žanru. Tā kā grāmatas cenšos baigi nešķirot, jo katrā kategorijā jau var atrast kaut ko priekš sevis, tad ik pa laikam kaut ko palasu arī no YA. Nesen izvēlējos lasīt izslavēto „The Fault in Our Stars”, kas mani pārsteidza pozitīvā nozīmē. Tā nu izdomāju, ka jāizlasa vēl kaut kas no YA un Goodreads YA topā atradu augsti novērtēto „The Lovely Bones”. Zinu, ka daudzi man noteikti nepiekritīs, bet, kā jau vienmēr, izsaku šeit tikai savu viedokli.

Grāmatas galvenā varone Sūzija četrpadsmit gadu vecumā tiek nežēlīgi nogalināta. Autore necenšas saglabāt intrigu par to, kas ir Sūzijas slepkava un atklāj to jau grāmatas sākumā. Kas tad būs tālāk? Sūzijas dzīve uz Zemes ir beigusies, viņa nonāk Debesīs. Tālākajās lappusēs lasītājs uzzinās, kā īsti meitene sadzīvo ar jauno situāciju. Principā grāmatas ideja un arī sižets (neiedziļinoties detaļās) varētu būt veiksmīgs, bet diemžēl tā gluži nav. Ja grāmatas ideja pieder pašai autorei, tad ar to arī viņu apsveicu, jo tā ir viena no retajām veiksmīgajām lietām grāmatā.

Sākumā likās, ka varētu būt laba grāmata par pēcnāves dzīvi. Tad acīs iekrita vienkāršā valoda, nu labi, ja ideja un izpildījums būs veiksmīgs, valoda var būt arī ļoti vienkārša, haotiski veidotos teikumus arī vēl varētu paciest. Lasot tālāk, lietas, uz kurām „jāpiever acis” paliek arvien vairāk, bet ar ciet acīm jau tomēr lasīt nevarēs.

Šajā rindkopā seko spoileri. Pēc nonākšanas Debesīs Sūzijai ir jāsamierinās ar to, ka viņai dzīve uz Zemes ir beigusies, bet viņas tuvinieki turpina dzīvot tālāk. Seboldas izveidotā pēcnāves dzīve nav nekas pārsteidzošs. Pēc nāves cilvēku dzīve nebeidzas, viņi savu dzīvi turpina Debesīs, kur viss ir ļoti forši un jauki. Katram cilvēkam Debesis ir tieši tādas, kādas viņš vēlējies, vienīgais trūkums- tajās nav cilvēki, kas turpina savu dzīvi uz Zemes. Tas viss man liekas ļoti neinteresants, jau agrāk dzirdēts. Autore varēja pacensties un radīt oriģinālāku pasauli. Tālāk Sūzija cenšas pieņemt to, ka viņas tuvinieki turpina dzīvot, viņas slepkava vēl nav atmaskots, viņa kļūst mazliet greizsirdīga uz vienaudžiem, kas turpina dzīvi, uz jaunāko māsu, kas piedzīvo to, ko Sūzijai nav lemts īstenot. Un tam visam seko daudz nesakarīgi un pat ļoti dīvaini notikumi, kurus turpmāk gan noklusēšu, lai interesenti tos varētu izlasīt paši.

Lasot mani nepameta sajūta, ka dažas vietas ik pa laikam atkārtojas, bet var jau būt, ka man tikai rādījās. Grāmatas tēli arī ne visai labi izstrādāti. Liekas, ka vienā brīdī Sūzijas mātes un vecāsmātes raksturi vienkārši tiek samainīti vietām. Man būtu vēl daudz ko teikt, bet varbūt pietiks, jo tad būtu jāatstāsta liela daļa no satura. Bet viens gan ir skaidrs- grāmatā ir pārāk daudz neizstrādātu detaļu, pārāk daudz nesakarību, pārāk daudz pārspīlējumu.

Varbūt autore mēģinājusi lēkt par augstu, savienojot nesavienojamo, tādējādi radot baigo miksli. Un man arī tā īsti nebija skaidrs- kas tad ir šīs grāmatas mērķauditorija? Bērniem grāmata noteikti būtu pārāk smaga un nesaprotama, jauniešiem un pieaugušajiem daudzas vietas varētu likties smieklīgas un pārspīlētas.

Tikai tagad, rakstot atsauksmi, uzzināju, ka grāmatu „Dārgie pīšļi” 2004. gadā izdevusi Zvaigzne ABC un 2010. gadā pēc grāmatas motīviem uzņemta filma. Spriežot pēc tā, ka grāmatas un filmas vērtējumi nav tie sliktākie, vaina laikam tomēr meklējama manī.

Vērtējums- 4/10

8 komentāri

 1. greeneyednevertells · · Atbildēt

  Tas man pārsteigums, ka “The Lovely Bones” ir latviski. Būtu zinājusi, sen jau stāvētu izlasīto grāmatu plauktiņā.

  Filmu redzēju diezgan sen, bet patika. Ne kaut kas baigi sevišķs, tomēr slikta arī nav.

 2. Es filmu redzēju pirms pāris gadiem. Man ļoti patika 🙂 Manuprāt, režisoram bija izdevies uztvert gan emociju, gan arī nofilmēt vizuāli brīnišķīgu pēcnāves pasauli.

 3. Man ik pa laikam ir ienācis prātā, ka šito vajadzētu izlasīt, bet tagad ar mierīgu sirdi nelasīšu. 🙂

 4. “Dārgos pīšļus” izlasīju, kad tie bija tikko izdoti latviski un atceros, ka ar šo grāmatu pamatīgi nomocījos. Haotiska un ne pārāk interesanta. Nekādi nespēju izprast tās lielo popularitāti.
  Bet Pītera Džeksona veidotā filma man arī nepatika. Tāpat pārlieku haotiska, pašmērķīga un pārlieku sintētiska.

 5. Tad jau laikam man arī būs tā filma jānoskatās, lai zinātu, kurā pusē nostāties. 😀
  Lasītāja, vari jau pamēģināt, lai gan man liekas, ka nebūs gluži tavā gaumē.

 6. Ē…. tā arī neko nesapratu 😀 Praktiski neko nezinot ne par grāmatu, ne filmu, biju domājusi, ka tas ir tāds kārtīgs krimiķis ar vientuļu detektīvu un tā tālāk.

  1. No atsauksmes neko nesaprati?
   Tev YA žanrs ir tuvs, vai ne? Būtu interesanti uzzināt tavas domas par grāmatu. 🙂

   1. Nē, it kā sapratu, bet biju gaidījusi, ka grāmata ir par kaut ko citu. Varbūt kādreiz izlasīšu.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s