Grāmata- Herbjorga Vasmu “Simts gadi”

Zvaigzne ABC, 2013, 464 lpp.

Par H. Vasmu biju dzirdējusi tik daudz labu atsauksmju, tomēr pati no autores darbiem neko nebiju lasījusi. Ar Zvaigznes ABC starpniecību tiku pie nesen latviešu valodā izdotās grāmatas “Simts gadi”. Ja es nezinātu, kas ir Herbjorga Vasmu, laikam šo grāmatu nemaz nebūtu izvēlējusies lasīt, jo vāciņš mani mazliet atbaida. Šoreiz vietā ir teiciens: „Nevērtē vīru pēc cepures, t.i., grāmatu pēc vāka.” Šis nebūs nekāds vieglais sieviešu romāniņš (kā par to varētu spriest pēc vāka), bet gan dziļa un skumja ģimenes sāga. Nezinu, cik tas labi, bet parasti pirms grāmatas lasīšanas cenšos nelasīt nekādas atsauksmes vai anotācijas, tāpēc bieži vien sanāk kāds pārsteigums, šoreiz- pamatīgs.

Grāmatā stāstīts par vienas dzimtas četru sieviešu likteņiem. Viņas visas ir meitas un arī mātes. Viņas visas ir stipras sievietes, stiprākas par saviem vīriem, par mīļākajiem. Bet mīlestības priekšā viņas kļūst vājas, reizēm- bezpalīdzīgas. Sāra Susanne, Elīda, Jerdisa un tā ceturtā. Pēdējais grāmatas teikums priekš manis bija pārsteigums, tas atklāja visu grāmatas būtību. Nezinu, vai drīkst atklāt to, kas manī radīja pārsteigumu, bet skatos, ka visur tas ir pieminēts. Izrādās, ka šis ir autobiogrāfisks romāns. Un jā, tā ceturtā ir Herbjorga, grāmatas autore.

Apbrīnoju grāmatas autori par drosmi un atklātību, ar to viņa parāda, ka uzticas savam lasītājam. Izdevniecības mājas lapā rakstīts “daļēji autobiogrāfisks romāns”, tā jau arī ir, jo grūti nodalīt, kas ir patiess, kas- izdomāts. Protams, autore nevarēja zināt, ko tieši darīja viņas māte, ko domāja viņas vecmāmiņa, bet lielos vilcienos šeit rakstītais varētu būt patiesība. Varoņu raksturi ir tik dzīvi! Par to jau nav jābrīnās, jo šeit patiešām rakstīts par dzīviem cilvēkiem, bet arī dzīvie mēdz būt garlaicīgi un neinteresanti. Šeit gan no tādiem raksturiem ne vēsts. Varoņu grāmatā ir patiešām ļoti daudz. Katrai māsai ir vairāki brāļi un māsas, katrai mātei- vairāki bērni- seši, desmit, divpadsmit… Mani gan tas lielais varoņu skaits netraucēja. Svarīgākos varoņus bija viegli iegaumēt, bet visus atcerēties nemaz nebija vajadzīgs.

Visu grāmatu caurvij diezgan skumja noskaņa. Galvenās varones ir stipras un drosmīgas, bet viņām nākas ļoti daudz ciest. Mātes pieļauj daudz kļūdu, meitas sev apsolās tās neatkārtot, bet katra nākamā nogrēkojas vēl vairāk. Bet kurš ir vainīgs pie šīm ciešanām? Viņas pašas? Vīri, mīļākie, varbūt bērni? Romāna sievietes ir kā jūra. Viņas ir nenoteiktas un mainīgas, var būt bīstamas kā jūra vētras laikā vai maigas kā jūra visrāmākajā dienā. Sievietes daba romānā atklājas visā krāšņumā.

Tas, kas man ne īpaši patika un pat mazliet traucēja, bija lēkāšana laikā. Autore pastāsta par vienu varoni, iepazīstina ar viņas raksturu, ar viņas gaitām. Tālāk jau stāsta par citu paaudzi, tad atkal atgriežas pie iepriekšējās. Manuprāt, hronoloģiskas secības ievērošana labāk palīdzētu visu saprast un izvērtēt. Protams, ir grāmatas, kurās šīs laika maiņas ir svarīgas un pat nepieciešamas, bet, manuprāt, šis nav tas gadījums.

Kopumā man grāmata ļoti patika, bet neteikšu, ka Vasmu ir kļuvusi par manu mīļāko autori. Spriežot pēc lielās sajūsmas par Vasmu darbiem, gaidīju kaut ko vairāk. Bet slikti jau nebija, bija pat ļoti labi.

Vērtējums- 8/10

P.S. Parasti visi visiem kaut ko velta. Grāmatas autore velta romānu Helgas tantei, tad nu es veltu šo aprakstu savai mīļajai tantei. Zinu, ka tev šī grāmata būtu ļoti patikusi.

4 komentāri

  1. Skandināvu ģimenes drāmas nav manu mīļāko tematu topā, bet “Simts gadus” nejauši laimēju. Un atsauksmes ir tik labas… Izskatās, ka šīs nav vasarai domāts romāns, būs jāatstāj uz rudeni/ziemu.

    1. Man skandināvu literatūra vispār tīri labi patīk. Ja vasarā patīk lasīt ko vieglāku, tad noteikti jā, bet es tā jaukti lasu visu ko. 🙂

  2. […] jaunākās ekranizācijas jau sapratu, ka man patiks un patīk, pat ļoti. Paralēli tika lasīta “Simts gadi”, iepazinos ar Vasmu daiļradi un noteikti lasīšu vēl kādu no viņas darbiem. Pēc tam […]

  3. […] tik skaistas noskaņas! Norvēģu rakstnieci Herbjorgu Vasmu iepazinu no viņas grāmatas “Simts gadi“, kas bija daļēji autobiogrāfisks romāns. Grāmatu caurvija skumjas, ilgas un […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s