Grāmata- Markus Zusak „The Book Thief”

Jau kādu laiku lasāmvielu izvēlos diezgan kritiski, tāpēc pārsvarā iznāk lasīt ļoti labas grāmatas. Protams, ir arī izņēmumi, bet šī grāmata nav pieskaitāma pie tiem. „The Book Thief” ir daudz slavēta grāmata, īpaši uz tās lasīšanu mani mudināja MsMarii jaukā atsauksme (lasāma ŠEIT). Un tā nu pēc šīs grāmatas izlasīšanas manām mīļākajām grāmatām pievienojās vēl viena.

Ir II pasaules kara laiks, smagi un grūti laiki. Kad Līzeles māte vairs nav spējīga parūpēties par bērniem, deviņus gadus vecā meitene nonāk audžu ģimenē. Sākumā meitenei klājas grūti, bet par lielu atbalstu kļūst viņas papa Hanss. Hanss ir vecs vīrs ar cilvēkam raksturīgajiem tikumiem un netikumiem, un ļoti plašu sirdi. Viņš ir tas, kas iemāca Līzelei vienu no nozīmīgākajām iemaņām viņas dzīvē- lasītprasmi. Sākumā meitenei ar lasīšanu iet grūti, viņa atpaliek no saviem vienaudžiem. Tomēr viņai piemīt tas, kas nav raksturīgs citiem bērniem- mīlestība uz grāmatām. Grāmatas pamazām kļūst par nozīmīgu Līzeles dzīves daļu, un interesants ir veids, kādā meitene tiek pie jaunām grāmatām. Katrai grāmatai, kas nonākusi Līzeles īpašumā, apakšā slēpjas kāds īpašs stāsts. Grāmatas Līzeles dzīvē būs tās, kas pasargās no mama Rozas dusmām, grāmatas izklaidēs brīžos, kad Līzeles sirdsdraugs Rūdijs būs aizņemts, tās palīdzēs uzmundrināt meitenes ebreju draugu Maksi, kurš slēpjas Līzeles mājas pagrabā.

Bet ne jau tikai par grāmatām ir šis stāsts. Romāns lasītājam atklāj kādas mazas meitenes dzīves gaitas. Grāmatā var novērot, kā pamazām no bailīgas meitenes Līzele kļūst par spēcīgu personību. Līzele ir īpaša, diemžēl savā nelielajā vecumā viņai ir jāpārcieš ļoti daudz, ir jācieš atkal un atkal. Bet viņa nav no tiem, kas padodas. Līzele ir viens no interesantākajiem grāmatu varoņiem un daudziem pat varētu kalpot par paraugu vai iedvesmas avotu.

Tā kā grāmatas darbība notiek II pasaules kara laikā, bet kara šausmu pieminēšanas arī neiztikt. Ebreju tēma tiek pieminēta gandrīz katrā filmā vai grāmatā, kas saistīta ar II pasaules karu, un arī šajā grāmatā tai ir nozīmīga loma. Atkal nākas pārliecinātie par holokausta šausmām. Tas, ka ebreju apspiešana bija tik šausmīga un mūsdienu lasītajam neiedomājama, padara šo tēmu interesantu. Starp grāmatas „The Book Thief” varoņiem būs sastopami gan ebreju aizstāvji, gan nīdēji. Grāmatas autors ir pratis uzburt noslēpumainību, šausmas, spriedzi un citas sajūtas, kas lasīšanas laikā pārņem lasītāju.

Stāsts, ko izstāsta Markus Zusak   bija interesants, patiess un aizkustinošs. Perfekti nostrādāti varoņi, sižets izslīpēts līdz pilnībai. Varbūt II pasaules kara eksperti atradīs, kam piekasīties, bet es šoreiz vados pēc sajūtām, nevis faktiem. Ļoti interesants ir veids, kādā stāsts tiek pasniegts, bet par to es nestāstīšu, izlasiet paši. Šī pavisam noteikti ir vērtīga lasāmviela, īpaši grāmata varētu patikt kara tēmu mīļotājiem, cilvēkiem, kam patīk romāni ar spilgtiem varoņiem un, protams, grāmatmīļiem. Ziniet, par sliktām grāmatām tomēr uzrakstīt ir vieglāk. 🙂

Vērtējums- 10/10

4 komentāri

  1. Man karš šķita vairāk kā fons priekšplānā iznesot cilvēcību, draudzību, taisnīgumu. Priecājos, ka vēl vienam lasītājam šī grāmata būs mīļāko grāmatu plauktā 🙂

  2. Man šī grāmata jau vairāk kā pusgadu Kindlā gaida ielādēta, nekādi nesanāk pieķerties, bet nu laikam būs jāsaņemas. Paldies par atsauksmi!:)

    1. Nu re, būsi kārtīgi nobriedusi uz lasīšanu, tā kā droši ķeries klāt. 🙂

  3. Ir sajūta, ka šai grāmatai līdzi nāk garantija, ka tā man ļoti patiks. Nevaru sagaidīt, kad varēšu izlasīt 🙂

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s