Grāmata- Stīvens Kings „Mirdzums ”

Artūra Bērziņa vāka dizainsZvaigzne ABC, 2013, 464. lpp.

Kādreiz pienāks diena, kad būšu izlasījusi visus Kinga darbus. Tādam brīdim es tuvojos ļoti lēniem solīšiem. Vēl vienu soli uz priekšu man palīdzēja spert Apgāds Zvaigzne ABC, kas nesen izdeva Stīvena Kinga romāna „The Shining” tulkojumu latviešu valodā. „Mirdzums” ir viens no Kinga populārākajiem romāniem.

Džeks Toranss ir izbijis alkoholiķis, kurš dzīves laikā pieļāvis daudz kļūdu. Savas pārgalvības dēļ Džeks nesen ir zaudējis darbu un ģimenei draud finansiālas grūtības. Džeka piecgadīgais dēls Denijs dievina tēvu un vēlas viņam līdzināties. Džeka sieva Vendija mīl savu vīru un atbalstīs viņu, ja vien Džeka lēmumi nekaitēs Denijam, jo dēls ir Vendijas acuraugs. Kinga radītā ģimenīte ir ļoti reāla, tai ir sava baltā un melnā puse. Un tas taču nebūs Kings, ja šeit nebūs sastopamas arī kādas dīvainības. Piemēram, tēvs alkoholiķis agrāk bieži ir zaudējis savaldīšanos, šādos brīžos pastrādājot visdažādākās riebeklības. Lai arī cik ļoti Džeks censtos, Vendijas acīs viņš nekad vairs nebūs balts un pūkains, jo, lai arī brūce ir sadzijusi, rētas paliks vienmēr. Jūs teiksiet, ka tas jau nav nekas neparasts, tā var gadīties ikvienā ģimenē. Bet vai šādās ģimenēs bērniem piemīt īpašas spējas? Vai viņi prot paredzēt nākotnes notikumus un redz vīzijas par šķietami reāliem notikumiem? Denijam šādas spējas piemīt, bet varbūt tās ir tikai mazā zēna iedomas?

Ar paziņu palīdzību Džeks iegūst pārvaldnieka amatu viesnīcā „Overlook”. „Overlook” ir ļoti prestiža viesnīca, kas savas atrašanās vietas dēļ ziemas laikā ir slēgta. Džeks un viņa ģimene ziemā būs vienīgie cilvēki, kas apdzīvos viesnīcu, no kuras sniega dēļ nav iespējams izkļūt ārā. Šī varētu būt lieliska iespēja ģimenei saliedēties, pavadīt kopā laiku un izbaudīt viesnīcas burvību. Bet ne jau to mēs gaidām no šausmu romāna, vai ne?

Viesnīcā sāk norisināties ļoti dīvainas lietas. Sieviete vannā, viesi maskās, atdzīvojušies dzīvžoga krūmi. Katrā viesnīcā mītot pa kādam spokam, bet šis jau ir par traku! Ja jau Džeka ģimene ir vienīgie viesnīcas iemītnieki, tad kurš rada šīs neizskaidrojamās lietas? Sākumā šķiet, ka tas ir saistīts tikai ar Deniju, bet vēlāk iesaistīti tiek arī viņa vecāki.

Visu laiku manā galvā radās visdažādākie skaidrojumi „Overlook” notiekošajām parādībām. Protams, nekas no tā visa nebija taisnība.  Un to, kas bija taisnība, arī varētu interpretēt dažādi. Kinga radītās pasaules notikumu nav iespējams uzminēt, vismaz es to neprotu. Šajā gadījumā man radās vēlme iesaistīties lasīšanas klubiņā, kas pie tējas tases apspriež grāmatas notikumus. Tas tādēļ, ka par „Mirdzumu” būtu daudz ko stāstīt, tikpat daudz ko jautāt, būtu arī interesanti uzzināt citu lasītāju viedokli.

Grāmatai es varētu veltīt simtiem slavinošu epitetu, bet tas laikam nav vajadzīgs, jo neviens no tiem visticamāk nebūs Kinga romāna cienīgs. „Mirdzums” ir kārtējais romāns, kas apliecina Kinga meistarību un attaisno viņa slavu. Viņš raksta tik tieši, tik ticami, tik apbrīnojami. Stīvenam Kingam piemītošo stilu neesmu manījusi neviena cita autora darbos un, ja arī manītu, tas visticamāk atgādinātu plaģiātu. Manās acīs „Zaļā jūdze” ir neapstrīdams līderis, bet arī „Mirdzums” attaisnoja uz grāmatu liktās cerības.

Vērtējums- 9/10

2 komentāri

  1. Pēc tava apraksta var nojaust, ka grāmata ir tikpat laba cik 1980.g. filma un 1997.g. 3-sēriju filma (tā gan nav tik izcila, cik 80-tā gada). Cerams, ka arī manās rokās drīzumā nonāks šī grāmata!

    1. Filmu neesmu redzējusi. Pēc IMDb ievietotajām bildēm jau šķita, ka filma būs lēta un neinteresanta šausmene, bet pēc treilera noskatīšanās domas mainījās. Tā kā būs jāatrod laiks arī filmai. 🙂

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s