Grāmata- Stīvens Čboski „Čārlijs, malā stāvētājs”

Zvaigzne ABC, 2013, 256 lpp.

Ar mani ir kā ar bitēm, reizēm grāmatu popularitāte ir tā, kas mani attur no lasīšanas, bet citreiz tieši gribas ielūkoties, kas tur tik sevišķs. Par grāmatu „The Perks of Being a Wallflower” daudzi ir dziedājuši slavas dziesmas, bet ir dzirdētas arī negatīvas atsauksmes. To, ka grāmatu kaut kad vajadzētu izlasīt, nolēmu jau pagājušogad. Un es tā vilcinājos, ka sagaidīju latvisko tulkojumu. Latviski grāmatu ar nosaukumu „Čārlijs, malā stāvētājs” nesen izdevusi Zvaigzne ABC.

„Čārlijs, malā stāvētājs” ir grāmata, kas stāsta par pieaugšanu, par pusaudžu problēmām, ģimenes attiecībām, jauniešu konfliktiem u.c. Grāmata sarakstīta vēstuļu formā un stāsta par kāda interesanta jaunieša dzīvi. Lasītājam ir iespēja ielūkoties šajās vēstulēs, kurās Čārlijs kādam draugam raksta par savām vidusskolas gaitām, mīlestību, draugiem, par savām problēmām un slavas mirkļiem, kā arī pavisam ikdienišķām lietām. Visa grāmata sastāv no šīm Čārlija vēstulēm, kuras ir īpašas un aizkustinošas. Lai gan vēstules uzrakstītas samērā vienkāršā un lakoniskā valodā, to saturs pilnībā atklāj Čārlija personību un pārdzīvojumus.

Čārlijs ir ļoti īpatnējs jaunietis. Gan dzīvē, gan grāmatās man patīk cilvēki, kas ir savādāki un atšķirīgi no vairuma. Čārlijs tāds ir , man ļoti patika viņa zinātkāre, kas mijās ar ziņkārību, kā pozitīvas rakstura īpašības uzskatīju Čārlija asprātību, inteliģenci, naivumu, kas viņam tik ļoti piestāvēja. Bet reizēm viņš bija ļoti kaitinošs. Čārlijs ir pārāk emocionāls un jutīgs, viņa čīkstēšana mani reizēm izveda no pacietības. Protams, viņam ir ļoti daudz problēmu, kuras šīs rakstura īpašības attaisno, bet tieši Čārlija vājais raksturs ir tas, kas dzen viņu postā.  Reizēm likās, ka Čārlijs ir pārāk naivs un bērnišķīgs savam vecumam. Bet tieši tādu Čārliju autors ir radījis- dīvaini, vērotāju, malā stāvētāju.

Lasīšanas laikā grāmata radīja diezgan skumju un depresīvu noskaņojumu. Bet tas nav nekas slikts, jo man patīk autori, kuri prot spēlēties ar lasītāja jūtām un noskaņojumu. Šeit ir daudz joku, daudz interesantu notikumu, bet, neskatoties uz to, dominējošās sajūtas tomēr bija skumjas. Pusaudžu gados viena no manām mīļākajām grāmatām bija “Mēs, Zoo stacijas bērni”. Ja grāmatu par Čārliju būtu lasījusi pirms astoņiem desmit gadiem, tā noteikti ierindotos blakus Zoo stacijas bērniem. Reizēm grāmatas daudz labāk iemāca to, ko cenšas ieaudzināt vecāki un pieaugušie. “Čārlijs, malā stāvētājs” ir grāmata, kas jauniešiem varētu iemācīt pieņemt un saprast atšķirīgos vienaudžus, bet “dīvaiņiem”- palīdzēt iekļauties sabiedrībā.

Kopumā grāmatu novērtēju kā labu lasāmvielu, kas vairāk tomēr piemērota tās mērķauditorijai. Apbrīnoju autora spēju radīt tik interesantu galveno varoni un panākt attiecīgu grāmatas noskaņojumu, man patika vēstuļu formas izmantošana romānā, arī tas, kāda nozīme tiek piešķirta mūzikai un grāmatām. Sižetā gan saskatīju daudzas nepilnības un dīvainības, kas uz beigām tikai pastiprinājās.

Vērtējums- 7,5/10

One comment

  1. […] izrādījās izcila grāmata un pievienosies manām mīļākajām grāmatām, un arī Stīvena Čboski „Čārlijs, malā stāvētājs”, kas izrādījās laba un aizkustinoša grāmata savā žanrā. […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s