Grāmata- Nīls Geimens ”Okeāns ielas galā”

Zvaigzne ABC, 2014, 208 lpp.

Grāmatas galvenais varonis, kuram vārds tā arī netiek dots, ir vīrietis pusmūžā. Dodoties uz bērēm, vīrietis nonāk kādā Anglijas pilsētiņā, kur pavadījis mūža pirmos gadus. Tas bija laiks, kad galvenais varonis ar vecākiem dzīvoja lielā mājā, viņam bija kaitinoša māsa un uzticamākie draugi bija grāmatas. Lielākoties viņa bērnība bija vienmuļa un garlaicīga, tomēr ir kāds aizraujošs notikumus, kuru viņš pamazām sāk atcerēties un izdzīvo šīs grāmatas lappusēs.

Viņam bija septiņi gadi un viņš nejauši iepazinās ar Letiju Hempstoku, Letijas māti un vecmāmiņu. Hempstoku trijotne ir savādas un īpašas sievietes, sevišķi Letija, kas kļūst par galvenā varoņa draugu, viņa ir īsts draugs, nevis grāmatu tēls. Tomēr Letija un viss, kas viņai apkārt, ir kaut kas neparasts un pārdabisks. Un galvenais varonis kļūst gan par šo savādo notikumu novērotāju, gan dalībnieku. Dīķis kā okeāns, okeāns spainī, blusa bērnu aukles izskatā un vēl daudz kas cits bija saistīts ar laiku, kad viņš bija pazīstams ar Letiju.

Interesanti, kā Geimens maza zēna rāmajā bērnībā ir ievērpis kaut ko pārdabisku un mistisku. Tā ir bērna fantāzija, teiktu vecāki. Bet varbūt viss, ko zēns piedzīvoja, bija patiesība? Robeža starp realitāti un iztēli nav novilkta, ja nu tas ir nepieciešams, lasītājs to var darīt pats. Un ir tik jauki, ka Geimens neskaidro visus notikumus, tikai ļauj galvenajam varonim kavēties atmiņās, vienalga, cik tās būtu patiesas. Līdz ar to lasītājs pats var grozīt visu, kā pašam patīk. Šis var būt romāns par bērnības atmiņām, romāns par draudzību, par pieaugšanu, par zaudējumiem, romāns par pārdabisko un nereālo vai pat visu šo lietu apvienojums. Katrā ziņā, būs daudz ko pārdomāt un varbūt pat palauzīt galvu par to, kas tad īsti ir noticis ar galveno varoni.

Autors sākumā bija iecerējis stāstu, bet rezultātā tapa 200 lappušu īss romāns. Manuprāt, apjoms ir viens no retajiem šī darba mīnusiem, man labāk būtu paticis stāsts vai uz pusi garāks romāns. Iespējams, tā ir tikai kasīšanās pie sīkumiem, bet man pietrūka papildus informācijas par dažām lietām un beigas pienāca pārāk ātri, nobeigums varēja būt izvērstāks. Lai arī apjoms ir neliels, viss, kas paslēpts šajos zilajos vākos, ir ļoti labi uzrakstīts, sižets un tēli ir kārtīgi nostrādāti. Geimens liek noticēt, ka jebkurš dīķis vai peļķe var būt okeāns.

Vērtējums- 9/10

2 komentāri

  1. Ļoti labi. Tagad arī es gribu izlasīt!

    1. Tad jau būs vien jālasa. 🙂 Kaut kā šķiet, ka tev varētu patikt.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s