Grāmata- Braiens Selzniks „Hugo Kabrē izgudrojums”

Zvaigzne ABC, 2013, 534 lpp.

Iekārtojies kādā klusākā vietiņā, paņem zelta atslēdziņu, ieliec to slēdzenē, kas attēlota uz grāmatas vāka un piedzīvojums tūlīt sāksies. Tiks iedarbināts kāds īpašs mehānisms, kas atvērs grāmatu un liks lapām šķirties uz priekšu vēja ātrumā, attopoties tikai tad, kad grāmata jau galā.

Viņu sauc Hugo Kabrē, viņam ir tikai divpadsmit gadi un viņš viens pats dzīvo dzelzceļa stacijā. Viņa tēvs ir miris, tēvocis, kurš kļuvis par Hugo aizbildi, ir nekrietns un neciešams cilvēks. Hugo pēc tēvoča pazušanas kļuvis atbildīgs par to, lai stacijas pulksteņi tiktu uzvilkti un vienmēr darbotos. Hugo ir kārtīgs jaunietis, tomēr, lai izdzīvotu, viņam šad tad nākas nozagt pa kādai piena pudelei un kruasānam, bet to viņš dara apstākļu spiests. Puisis aizraujas ar dažādu mehānismu izzināšanu- pulksteņi, uzvelkamās rotaļlietas un citi mehāniski brīnumiņi . Vienu diezgan sarežģītu mehānismu Hugo manto (ja tā to varētu nosaukt) no sava tēva. Tā ir kāda mehāniska lelle, kuru Hugo tēvs tā arī nepaspēja salabot. Tad nu Hugo turpmākais mērķis ir skaidrs- viņš mēģinās salabot šo lelli un uzzināt, kādu vēstījumu tā slēpj.

Visa grāmata ir kā viens liels piedzīvojums, viens notikums seko otram un noteikti turpināsies arī tad, kad vāks jau būs aizvēries. Grāmata sarakstīta diezgan vienkāršotā valodā, kas liecina, ka vairāk tā domāta bērnu auditorijai. Tomēr tā gluži apgalvot nevarētu, uzskatu, ka grāmata varētu patikt ikvienam, kas tic brīnumiem, vienalga, cik vecs lai arī viņš būtu. Bija gan vietiņas, kur teksts šķita mazliet pliekans vai neveikls, bet to visu novērsa kas cits. „Hugo Kabrē izgudrojums” ir daudz savādāka par ierastajām grāmatām, tā sastāv no teksta un lieliskām ilustrācijām. Interesanti, ka ilustrācijas ne tikai papildina tekstu, bet daudzviet arī aizstāj to, turpinot vārdos izteikto domu. Šie attēli ir tik dzīvi! Tajos jaušams dziļums un dzīvīgums, kas tekstā dažviet pietrūka. Ļoti patika arī tas, ka ilustrācijas ir melnbaltas. Tā kā grāmatas sižets pats par sevi ir diezgan krāšņs, šādi attēli to vairāk akcentē, un nekas nešķiet pārspīlēts.

Tā kā iepriekš biju redzējusi filmu, tad noslēpums par mehānisko cilvēku man izpalika, bet tas nelika šai grāmatai zaudēt savu burvību. Filmā un grāmatā valda ļoti līdzīga atmosfēra, kaut kas ļoti skaists, mierīgs un brīnumains. Pārsteidzoši, cik līdzīgi aktieri piemeklēti Selznika ilustrācijās redzētajiem. Šoreiz negribas salīdzināt filmu un grāmatu un šis varētu būt tas gadījums, kad pietiek tikai ar vienu no tiem. Filma ļoti krāšņa, grāmata melnbalta, tomēr mani tās ietekmēja līdzīgi.

Braiens Selzniks ir radījis kaut ko vienreizēju. Šī noteikti ir grāmata, kuru gribētos pāršķirstīt atkārtoti. Galvenais- nevajag baidīties no grāmatas apjoma, jo teksta šeit nebūs daudz un grāmata ir ātri izlasāma. Ilustrāciju pētīšana gan varētu aizņemt vairāk laika nekā pati lasīšana. Atļāvos pievienot dažas ilustrācijas, lai būtu skaidrs, kas slēpjas šīs biezās grāmatas iekšpusē.

Vērtējums- 9/10

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s