Grāmata- Hulio Kortāsars „Citas debesis”

ATĒNA, 2006, 224 lpp.

Pirms kāda laika izlasīju Kortāsara darbu „Kāds, vārdā Lūkass”, kas izrādījās diezgan jocīga grāmata. Brīžiem grūti saprotama, brīžiem pārāk sarežģīta, bet tā noskaņa! Noskaņa un autora klātbūtnes sajūta bija tas, kas noturēja manu interesi arī tad, kad grāmatas izprašanai jau biju atmetusi ar roku. Reizēm šķita, ka caur grāmatu autors it kā runā pats ar sevi un lasītājs šeit ir pilnīgi lieks, vai varbūt grāmata vienkārši domāta par mani inteliģentākiem lasītājiem. Lai nu kā, es īsti nemaz nevaru atbildēt, vai man šī grāmata patika. Tā nu caur miglas plīvuru es iepazinu, pareizāk sakot- neiepazinu, Kortāsaru. Vēlāk kādā vakarā, kas bija kā radīts stāstu lasīšanai, izdomāju ķerties klāt nesen dāvanā saņemtajam Kortāsara stāstu krājumam „Citas debesis”. Jau pateikšu priekšā, ka pēc šī krājuma izlasīšanas iemīlēju Kortāsaru, bet iepazīt viņu īsti neizdevās.

Pēc grāmatas izlasīšanas es sāku domāt par tās nosaukumu, par debesīm, cik mainīgas tās mēdz būt. „Citās debesīs” slēpjas 14 stāsti, 14 dažādas pasaulītes. Katram stāstam varētu piekārtot savas debesis un tās būtu pilnīgi dažādas, bet visas- maģiski skaistas. Grāmata sākas ar diviem stāstiem, kas pat varētu atbilst šausmu žanram. „Apsēstā māja” ir stāsts par brāli un māsu, kas dzīvo senā ģimenes mājā. Kad mājās tiek izdzirdēti dīvaini trokšņi, abi nolemj, ka māja ir apsēsta un pārvācas dzīvot uz mājas otru galu, atstājot sev svarīgas lietas apsēstajā daļā. Tā nu apsēstais apgabals arvien palielinās, līdz paliek vienīga istaba un vēlāk jau nākas pamest māju pavisam. Ja stāstam būtu jāpiekārto debesis, tās būtu mierīgas, pelēkzilas, uz lietu nomākušās debesis ar diviem jocīgiem mākonīšiem, kas nomaldījušies no pārējiem. Dažās lappusēs autors tik labi iepazīstina lasītāju ar galvenajiem tēliem, ka ir viegli iejusties viņu ādā. Un jau ar pirmo stāstu saprotu, ka Kortāsaram nav vajadzīgas simtiem lappušu, lai izteiktos.

Nākamais stāsts „Autobuss”, manuprāt, ir viens no labākajiem krājumā. It kā nekas daudz stāstā nenotiek, vien braukšana autobusā, bet nu kas tā ir par braukšanu! Spriedze, panika un bailes brīdī, kad tu autobusā esi vienīgais atšķirīgais un šķietami normālais cilvēks, atvieglojums un drošības sajūta, kad tajā iekāpj tev līdzīgais. Šīs neapšaubāmi bija mānīgas debesis, kas rada apjukumu. Viena debesjuma puse ir dzidri zila, bet otra liecina par briesmu tuvošanos, tomēr zināt, kā viss izvērtīsies, nav iespējams.Starp citu, es kaut ko šādu arī nosapņoju, tāpēc vairs neesmu droša, cik šīs stāsts ir Kortāsara, cik- mans.

Pa vidu tam visam vēl daudzi labi, pat izcili stāsti, bet nebūs interesanti, ja tagad sākšu rakstīt par katru no tiem. Tomēr vēl vienu mazliet gribētu pieminēt. Man ļoti patika stāsts „Dienvidu autoceļš”, kurā kāds ilgstošs sastrēgums uz lielceļa izvēršas vairāku dienu garumā. Cilvēki savā starpā sadraudzējas, rūpējas par apkārtesošajiem, vēlāk jau sāk organizēt pirmās nepieciešamības preču krājumus un dibināt kopienas. Tik neiedomājami patiesi un aizkustinoši uzrakstīts! Kopienas kļūst saliedētākas, cilvēki sāk pieķerties viens otram, bet sastrēgums nav mūžīgs. Ja mācētu gleznot, ar slapju otu uzgleznotu rietošas vakara saules iekrāsotas debesis, kur kopā sajaucas visdažādākās krāsas.

Kortāsara stāstos valda galveno varoņu dažādība- sievietes, vīrieši, pat bērni. Kortāsars spēj būt ļoti mainīgs, viņš veikli kā čūska nomet ādu un rada vienu pasauli pēc otras, spēlējoties ar lasītāja emocijām. Šis arī ir iemesls, kāpēc autoru iepazīt ir grūti- viņš nav paredzams. Un es nebaidīšos teikt, ka viņš ir meistars, jo tā patiešām ir! Neesmu pārliecināta, bet domāju, ka šajā krājumā varētu būt apvienoti autora labākie stāsti. Būs vien jāpārliecinās, palasot arī citus Kortāsara stāstus. Lielākā daļa noteikti ir pelnījusi maksimālo vērtējumu, ja ne pat vairāk.

Vērtējums- 10/10

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s