GRĀMATA- Kristina Sabaļauskaite „Silva Rerum III”

Zvaigzne ABC, 2015, 400 lpp.

Tik tikko latviski izdota trešā Silva rerum daļa un tas noteikti iepriecina visus, kuri lasījuši pirmās grāmatas. Es tās esmu aprakstījuši ŠEIT. Silva rerum ir grāmata, ko no rokas rokā ģimene nodod nākamajām paaudzēm, katrs grāmatas īpašnieks papildina šo grāmatu ar dzimtas svarīgākajiem notikumiem un savām atziņām. Šoreiz grāmata ir nonākusi Petra Antana Norvaišas īpašumā.

Ar Norvaišu dzimtas gaitām lasītāji tiek iepazīstināti jau pirmajās divās grāmatās. Pirmās grāmatas darbība iesākas 17. gadsimta beigās, bet nu jau ir 18. gadsimta vidus. Lai gan šī grāmata iesākas ar lielu ugunsgrēku, kurā nodeg pamatīga daļa no Viļņas, šis tomēr ir samērā mierīgs laiks. Kā izsakās Petrs Antans: „.. šajā laikmetā visas kaujas tika izcīnītas nevis ar zobenu un vairogu, bet ar papīru un rakstāmspalvu, ar vēstulēm un dokumentiem..”. Viļņā viss pavisam vienkārši – pie visa vainīgi ebreji. Žīdi vainīgi pie tā, ka izcēlās ugunsgrēks, viņi tiek vainoti gan pie sīkajām ikdienas likstām, gan pie tā, ka cienījami kristieši pāriet viņu ticībā. Antisemītisms nav šīs grāmatas galvenais notikums, bet tas vijas cauri it visam.

Agrāk tik ietekmīgās Norvaišu dzimtas pēctecis pamazām ir izkārpījies no iepriekšējo paaudžu atstātā posta un nabadzības, pacēlis Norvaišu vārdu saulītē, ieguvis ietekmi Viļņā un nodrošinājis savai ģimenei pārticīgu dzīvi. Ar ģimeni es domāju viņa sievu un bērnus, ne jau brāļus un māsu, no kuriem viņš cenšas izvairīties un satiekas vien reizi pāris gados. Tik tālu vecākais Norvaišu brālis ir nokļuvis, kļūstot par ietekmīgās Radvilu dzimtas pakalpiņu, un nu jau uzdienējies par īstu uzticības personu visai Radvilu saimei. Un ja nu tāda padevība, tad Radvilas prot to izmantot, liekot Norvaišam iesaistīties bīstamās spēlītēs, riskējot ar savu dzīvību.

Vai, kā mani kaitināja Petrs Antans! Viņš noteikti nebija sliktākais un zemiskākais grāmatas tēls, bet nu tāds pašlabuma meklētājs! Tik izmanīgs un apķērīgs, nedarīs neko, kas nenestu naudiņu vai kādu citu labumiņu. Sabaļauskaite šajā grāmatā radījusi tik daudz nicināmus tēlus, ka es lielākajai daļai no viņiem nespēju just līdzi. Nav jau tā, ka cilvēki krasi atšķirtos no mūsdienām, bet katram autores uzburtajam varonim piemīt kādas galēji nicināmas īpašības. Grūti saprast, kuras no pazīmēm ir raksturīgas konkrētajam laikmetam, bet kuras piemīt kādam indivīdam vai sabiedrības grupai. Pēc grāmatas jau varētu spriest, ka šajā laikā cilvēki pārmērīgi nodevās baudām, viesībās izdzēra tūkstošs šampanieša pudeļu (starp citu, grāmatā minēts, ka „šampanietis vieglāks par vīnu un veselīgāks par ūdeni”, es tam labprāt noticēšu). Bet vai tad tas atšķiras no mūsu laikiem? Un tomēr es gribu ticēt, ka mūsdienu cilvēks ir garīgi attīstītāks, ka viņa morāles normas ir augstākas un ka pasaule savā attīstībā gājusi uz priekšu. Jā, patiešām ļoti gribu ticēt.

Tāpat kā iepriekšējās grāmatās, arī šajā lasītājus priecē autores sulīgā valoda un apburošs Daces Meieres tulkojums. Teikumi joprojām izvērsušies vairāku lappušu garumā, ieteiktu šīs grāmatas palasīt jaunajiem rakstniekiem, lai ieraudzītu, ko iespējams izdarīt ar valodu. Šo trešo grāmatu droši var lasīt arī tad, ja pirmās divas paslīdējušas garām, jo sižeta ziņā šai grāmatai nav lielas saistības ar priekštecēm. Tomēr, ja vēlies iegūt lielāko baudījumu, tad labāk lasīt grāmatas hronoloģiskā secībā, jo katra no šīm grāmatām ir baudāma. Sižeta ziņā šī grāmata nav tik aizraujoša kā iepriekšējās, arī vēsturiskais fons nav apskatīts tik plaši kā iepriekš. Nedaudz pietrūka vairāku varoņu skatījums uz lietām un laikmetu, kas bija pluss iepriekšējās grāmatās. Tāpēc arī vērtējums nedaudz zemāks, bet kopumā- Sabaļauskaite ir lieliska!

Vērtējums- 9/10

One comment

  1. […] brokastis. Domgraudu blogā raksts par Judinas grāmatu Siers otrajai pelītei. Evija par grāmatu Silva rerum III. Blogā grāmatutārps par grāmatu Goldfinch. Lāsma par Veronikas Rotas grāmatu Allegiant. Iveta […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s