Grāmata- Ursula K. le Gvina “Tumsas kreisā roka”

Zvaigzne ABC, 2013, 320 lpp.

Ziniet, valda tāds uzskats, ka zinātniskās fantastikas grāmatas ātri noveco mūsdienu straujā tehnoloģiju progresa dēļ. Es tikko izlasīju 1969. gadā izdoto grāmatu „Tumsas kreisā roka” un pilnībā varu šo apgalvojumu noliegt. Mūsdienīga grāmata, kura tikpat labi varētu būt izdota 21. gadsimtā. Grāmatas autore ievadā apgalvo: „Zinātniskā fantastika neparedz nākotni, tā apraksta tagadni.” Šis autores uzskats ir viņas trumpis un visticamāk kalpo par iemeslu tam, kādēļ grāmata, kas izdota pirms nepilniem piecdesmit gadiem, ir aktuāla arī mūsdienu lasītājam.

Zeme nav vienīgā planēta, uz kuras dzīvo cilvēcīgas būtnes. Izrādās, ka tādas ir vairākas. Starp planētām notiek zināšanu apmaiņa, tirdzniecība un citi procesi, kas rada planētu attīstību, visu šo apmaiņu nodrošina starpplanētu savienība Ekumēne. Par kandidāti uzņemšanai Ekumēnē tiek noskatīta planēta Ziema jeb Getena. Uz planētu Ziema dodas sūtnis Dženli Ai, kura uzdevums ir vest sarunas ar Getenas iedzīvotājiem par planētas iekļaušanu Ekumēnē.

Grāmatas lasītājs kopā ar Dženli Ai pamazām iepazīst neparasto planētu. Zemes iedzīvotājiem Ziema varētu šķist īpatnēja planēta gan klimata, gan valdošo paradumu dēļ. Kā jau vēsta planētas nosaukums, uz Ziemas valda auksts klimats, tāds tas saglabājas visos gadalaikos. Planētu apdzīvo bezdzimuma būtnes, kas reizi mēnesī spējīgas ieņemt sievišķo vai vīrišķo formu un radīt pēcnācējus. Sociālās normas, kas valda uz šīs planētas, ir Zemes iedzīvotājam neierastas un varbūt arī nepieņemamas. Lai gan Dženli Ai nebūt nav viegli iejusties uz šīs savādās planētas, izskatās, ka pārliecināt Getenas valdību pievienoties Ekumēnei nebūs vienkārši, un sūtni sagaida dažādi pārbaudījumi.

Grāmata nav viengabalains stāstījums. Tā sastāv no Ekumēnes sūtņa ziņojumiem, kāda Getanas iedzīvotāja dienasgrāmatas fragmentiem, kā arī nostāstiem, kas plašāk atklāj planētas noslēpumus. „Tumsas kreisā roka” ir savāda grāmata. Tā jālasa lēnītiņām, pamazām liekot kopā grāmatas fragmentus, atšķetinot pavedienus, kurus autore nepasniedz uz sudraba paplātes. Sākumā ir grūti pieņemt jaunās pasaules noteikumus, vēlāk bija grūti no tā visa šķirties. Bet šķirties nevajag. Vēlāk vajag pārlasīt vēlreiz.

Vienmēr esmu domājusi, ka tad, ja es rakstītu grāmatu, tās darbība norisinātos pasaulē, kurā valdītu manis izdomāti noteikumi. Es izvēlētos fantāzijas vai zinātniskās fantastikas žanru, lai gan zinu, ka tas būtu liels izaicinājums. Lai arī šajos žanros rakstnieks var justies varens, izdomājot pats savus noteikumus, uzrakstītajam ir jābūt pārliecinošam un pamatotam. Ursulas le Gvinas radītā pasaule bija ļoti pārdomāta, es tai noticēju un kopā ar Dženli Ai to visu izdzīvoju.

Vērtējums- 9/10

5 komentāri

 1. Māra Bitāne · · Atbildēt

  Tumsas kreisā roka spilgti izceļas citu fantāzijas darbu vidū ar savu īpatnējo pasaules uzbūvi. Lasot domāju, vai man patīk vai tomēr nē, bet beigās nonācu pie secinājuma, ka šis darbs ir lieliska mācību viela jaunajiem autoriem – mācīties, kā autors var izveidot pats savu pasauli un likt tai būt ticamai. Droši vien pēc kāda laika pārlasīšu vēl.

  1. Pašā sākumā man arī nebija skaidrs, kādas sajūtas šī grāmata man izraisa. Piekrītu, grāmatā aprakstītā pasaule varētu kalpot par paraugu rakstniekiem!

 2. Man atliek tikai piekrist 🙂 Skaists, īpatnējs romāns, ar ko uzreiz samīlējos autores daiļradē.

  1. Esi lasījusi vēl ko no Le Gvinas?

   1. Pagaidām tikai Hainish cikla (kurā ietilpst arī Tumsas kreisā roka) pirmo grāmata. Tā nebija tik laba, tomēr man patika. Autores stils ir bauda. Vēl esmu lasījusi pāris viņas esejas/intervijas. Ļoti, ļoti dzīvesgudra sieviete.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s