Grāmata- Keita Atkinsone “Dzīve pēc dzīves”

Zvaigzne ABC, 2015, 494 lpp.

Iedomājies, ka būvē pili no koka klucīšiem. Tu liec šos klucīšus vienu virs otra, vēlēdamies uzbūvēt augstu un grandiozu pili, bet vienā brīdī šī pils sabrūk. Tas nekas, jo tu vari sākt būvēt visu no jauna, novēršot iepriekš pieļautās kļūdas. Bet kā būtu, ja šādi varētu rīkoties ar cilvēka dzīvi? Sākt visu no jauna, novērst pagātnes kļūdas, katru nākamo dzīvi nodzīvot pilnvērtīgāk par iepriekšējo.

Līdzīgu ideju grāmatā “Dzīve pēc dzīves” apspēlē Keita Atkinsone. Grāmatas galvenā varone Ursula piedzimst aukstā 1910. gada ziemas naktī. Savu pirmo dzīvi viņa nodzīvo vien dažas minūtes, jo mirst dzemdībās. Nākamā Ursulas dzīve ir ilgāka, bet viņa nomirst atkal. Un atkal. Katrā nākamajā dzīvē Ursulai izdodas izlabot notikumus, kas likuši viņas iepriekšējai dzīvei pārtrūkt. Nav tā, ka Ursula spēlējas ar savu dzīvi, izmainot tajā visas lietas, kas jebkad nogājušas greizi. Ursulai netiek dota iespēja apzināti izmainīt savu pagātni, viņa neko no iepriekšējām dzīvēm neatceras. Reizēm ir kādi atmiņas uzplaiksnījumi, déjà vu sajūta, bet tas arī viss. Tā, kas vada šo spēli, nav vis Ursula, bet gan pati Atkinsone.

Pēdējā laikā esmu redzējusi vairākas filmas par laika cilpām, kur galvenais varonis atkal un atkal nokļūst vienā un tajā pašā vietā un laikā, cenšoties izmainīt nākotnes notikumus. Varētu jau teikt, ka grāmatas “Dzīve pēc dzīves” ideja nav oriģināla, bet jaunu divriteni izgudrot nav vajadzīgs. Atkinsonei ir daudz trumpju, ar kuriem padarīt šo darbu īpašu.

Grāmatai ir lielisks vēsturiskais fons. Lasītājs var iepazīties ar dzīvi Anglijā 20. gadsimta sākumā. Sadzīve, bērnu audzināšana, angļu tradīcijas, tās ir tēmas, kas piedod šai grāmatai dzīvīgumu. Tomēr grāmatai cauri vijas arī kara tēma. Ursula ir piedzimusi tādā laikā, lai piedzīvotu divus pasaules karus. I pasaules kara laikā Ursula vēl ir diezgan maza, šis Ursulas dzīves posms grāmatā nav plaši apskatīts. Tomēr II pasaules karš ir aprakstīts krietni plašāk, šajā laikā Ursula izdzīvo vairākas dzīves. Šis ir ļoti smags posms jaunās sievietes dzīvē. Autore ir izdomājusi patiešām daudz scenāriju, kā Ursulai pārdzīvot II pasaules karu, kāds no tiem arī izrādīsies veiksmīgākais.

Hitlera iesaistīšana sižetā būtu diezgan saprotama, jo runa ir par II pasaules karu. Tomēr man bija nelieli iebildumi par vienu no sižeta līnijām, kurā Ursula sadraudzējas ar Evu Braunu. Sīkāk nestāstīšu, lai neizpaustu svarīgas sižeta detaļas, bet šī grāmatas daļa man likās nedaudz muļķīga (tas varbūt nebūtu īsti korekti teikts, bet tas ir mans subjektīvais viedoklis). Šī laikam arī bija vienīgā lieta, ka man ne visai patika grāmatā. Pat ņemot vērā šo nelielo iebildi, grāmata kopumā ir lieliska!

Grāmatā Keita Atkinsone ir paspēlējusies ar viena cilvēka likteni. Autore parāda, ka šķietami maznozīmīgi notikumi var diezgan strauji izmainīt cilvēka dzīvi. Katrs pieņemtais lēmums, katrs dzīves ceļā sastaptais cilvēks atstāj pēdas mūsu dzīvē. Diemžēl mums nav dota iespēja sākt savu dzīvi no jauna, lai labotu tajā pieļautās kļūdas. To mums vajadzētu atcerēties vienmēr, kad mūsu ceļā stājas kāds šķērslis.

Vērtējums- 10/10

 

2 komentāri

  1. Kāpēc tev tā daļa likās muļķīga? Grāmatu esmu lasījusi, tāpēc man var droši stāstīt visas detaļas. 🙂

    1. Radās iespaids, ka jebkurš, aizbraucot dzīvot uz Vāciju, var nokļūt Hitlera draugu lokā. Viss tur tā veikli saslēdzās kopā, tāpēc nelikās gluži ticami. Bet dzīve jau ir pilna nejaušībām, lai nu būtu.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s