Grāmata- Pīrss Brauns „Sarkanā sacelšanās”

Prometejs, 2015, 408 lpp.

Par „Sarkano sacelšanos” biju dzirdējusi daudz labu atsauksmju un priecājos, kad to saņēmu Ziemassvētkos. Kā jau vienmēr kaut ko biju palaidusi garām un tikai pēdējās grāmatas lappusēs sapratu, ka tai sekos arī citi turpinājumi. Un tas bija varen jauks pārsteigums, jo no šīs grāmatas pasaules man negribējās tik ātri šķirties.

Zeme vairs nav vienīgā planēta, kuru apdzīvo cilvēki. Derovs ir kalnracis, ellesnirējs, viņš smagi strādā, lai iegūtu hēliju-3, vielu, kas vajadzīga, lai nodrošinātu dzīvībai nepieciešamos apstākļus uz Marsa. Derovs un viņa cilts ir auguši ar apziņu, ka viņi ir Marsa pirmatklājēji, par viņu dzīves dzinuli kalpo apziņa, ka viņi sagatavo planētu turpmākajām paaudzēm. Lai arī cik sūra un smaga būtu viņu ikdiena, mērķis ir cēls un visas grūtības attaisnojošs. Vēlāk Derovs uzzina, ka viss, kas viņam ieaudzināts jau no dzimšanas, bijuši meli. Izrādās, ka Derova cilts ir pats sīkākais zobratiņš kādā lielā mehānismā. Cilvēki apdzīvo ne tikai Marsu, bet gandrīz visu Saules sistēmu, un to pārvalda zelti. Sabiedrībā valda kastu sistēma, kas tiek veidota pēc krāsām. Zemākās kastas locekļi ir sarkanie, pie kuriem pieder Derova cilts, tie ir vergi, kas kalpo pārējai sabiedrībai. Grāmatā aprakstītais sabiedrības sadalījums ļoti skaisti ir atainots ŠEIT.

Grāmatā var novērot, cik ātri Derovs nobriest. Ja grāmatas sākumā viņš atgādina naivu sapņotāju, tad uz beigām viņš jau kļuvis par izmanīgu cīnītāju. Jauniegūtā informācija un grūtības, kas stājas Derova ceļā, norūda viņa raksturu, un svarīgākais ir tas, ka viņš mācās no katra notikuma. Izvēles, kas jāizdara Derovam, ir smagas. Vai šo pasaulē valdošo iekārtu ir iespējams pārveidot un vai tas ir vajadzīgs? Vai sarkano dzīve nebūtu vieglāka, ja viņi nezinātu patiesību? Iespējams, tā arī būtu, bet kurš variants ir labāks – atstāt visu kā ir vai rīkot sacelšanos?

„Sarkanā sacelšanās” ir daudzšķautņaina grāmata. Dažbrīd jūtama Sengrieķu mitoloģijas un mūsdienu literatūras ietekme. Ja jums ir licies, ka Cūkkārpa vai Kvouta Universitāte ir skarbas iestādes, tad pagaidiet, līdz nokļūsiet Institūtā, kurā savu veiklību nāksies pierādīt Derovam. Un Bada spēļu cīņas ir vien nieks salīdzinājumā ar to, kas sagaida šīs grāmatas galveno varoni. Varbūt nemaz nevajag vilkt paralēles ar citiem darbiem, jo pagaidām izskatās, ka Pīrss Brauns ir ļoti oriģināls un sižets ir pārsteigumiem bagāts. Manuprāt, „Sarkanā sacelšanās” pavisam tuvā nākotnē kļūs par etalonu, ar kuru mēs salīdzināsim citas grāmatas. Protams, skatīsimies, kas mūs sagaidīs abās turpmākajās grāmatās. Otro daļu „Golden Son” pavisam drīz sola izdot latviešu valodā, bet trešā grāmata „Morning Star” dienas gaismu ieraudzīs šī gada 9. februārī.

Šo grāmatu noteikti varu ieteikt kā kvalitatīvu lasāmvielu. Grāmatā izveidotā pasaules iekārta ir skarba, bet mani pārsteidz, cik ticamu autors to izveidojis. Es uzskatu, ka rakstniekam ir jāprot izveidot noteikumus, pēc kuriem dzīvo grāmatas varoņi, un, ja tas viss ir pamatots un lasītājs tam notic, tad autors ir paveicis uzdevumu. Pīrss Brauns savu latiņu ir pacēlis augstu, viņš pat izveidojis savu rakstību, kas lasīšanu padara interesantāku. Es gan lasīju latvisko tulkojumu, tāpēc nezinu, kā tas viss izskatās oriģinālvalodā.

Derovs savu cīņu ir iesācis patiešām smagi, bet izskatās, ka turpmākais ceļš vieglāks nekļūs. Es jau paspēju pieķerties šim grāmatas varonim. Ļoti ceru, ka Derovam izdosies saglabāt savus principus un savā domāšanā viņš nekļūs par vienu no zeltiem. Ar nepacietību gaidu grāmatas turpinājumu!

Vērtējums- 9/10

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s