Grāmata- Kristīna Beikere-Klaina „Bāreņu vilciens”

Zvaigzne ABC, 2016, 272 lpp.

Molliju uzskata par problemātisku pusaudzi, viņai ir septiņpadsmit gadi un viņa dzīvo audžu ģimenē. Pēc mēģinājuma nozagt „Džeinu Eiru” vietējā bibliotēkā, meitenei draud nepatikšanas, no kurām iespējams izvairīties, palīdzot deviņdesmit gadus vecai kundzei sakopt bēniņus. Tā nu Mollija iepazīstas ar Vivjenu, un, neskatoties uz lielo vecuma atšķirību, starp abām izveidojas sirsnīgas attiecības. Izrādās, ka viņām abām ir daudz kopīga, sākot ar to, ka abas ir zaudējušas vistuvākos cilvēkus, kļūstot par bārenēm. Bēniņu kārtošana Vivjenai uzjunda atmiņas par viņas bērnību un jaunību. Paralēli mūsdienu stāstam, kas norisinās 2011. gadā, lasītājs nonāk 20. gadsimta sākumā, šī laiku maiņa turpinās visas grāmatas garumā.

Pamazām Mollija uzzina, ka Vivjenas īstais vārds ir Nīva, viņa ieradusies Amerikā no Īrijas kopā ar savu ģimeni, kuru neilgi pēc tam zaudējusi. Kļuvusi par bāreni, Nīva kopā ar līdzīgiem bērniem 1929. gadā nonāk bāreņu vilcienā. Grāmatas beigās autore raksta, ka „bāreņu vilciena kustība” Amerikā darbojusies no 1854. līdz 1929. gadam un ar to pārvesti divdesmit tūkstoši bērnu. Bērni tiek nogādāti uz Vidējiem Rietumiem, lai atrastu ģimenes, kas par viņiem rūpēsies. Šīs ģimenes ir dažādas, vieni meklē darbaspēku, citi – bērnu aukles, un tikai dažiem veiksminiekiem izdodas nokļūt īstā ģimenē. Lai gan audžu ģimenēm bērniem jānodrošina labvēlīgi apstākļi, ēdiens un skološana, Nīva drīz vien uzzina, ka šie noteikumi ne vienmēr tiek pildīti.

Sižeta līnija par bāreņu vilcieniem bija visinteresantākā daļa visā grāmatā, man būtu gribējies, lai tā būtu izvērstāka. Tā vietā grāmatas autore vairāk pievēršas citām lietām. Neskatoties uz to, ka grāmata ir vien 270 lappušu bieza, tās sižets ir ļoti piesātināts. Grāmatā Beikere- Klaina paspēj lasītājus iepazīstināt ar Vivjenas bērnību, braucienu bāreņu vilcienā, audžu ģimenēm, kurās viņa paviesojusies, Vivjenas jaunības gadiem, pat pieskaroties 2. Pasaules karam. Tiek aprakstīta arī Mollijas dzīve pirms kļūšanas par bāreni un viņas tālākie piedzīvojumi dažādās audžu ģimenēs. Manuprāt, par daudz tēmu tik nelielai grāmatiņai. Mūsdienās, kad daudzsēriju grāmatas ir tik populāras, autore varēja izvērst šo stāstu vairāku grāmatu garumā. Materiāls viņai pietiktu, un domāju, ka šādā gadījumā romāns kļūtu kvalitatīvāks. Citādi daudzas tēmas apskatītas ļoti virspusēji.

Nedaudz kaitināja, cik ļoti autore pakļaujas stereotipiem. Lielākoties audžu ģimenes attēlotas pēc viena klišejiska parauga. Ļaunā pamāte, kura nevēlas bērnu redzēt savās mājās, un patēvs, kurš ir iejūtīgs, bet bez mugurkaula. Toties, šīs ģimenes visbiežāk adoptē bērnu kādu materiālu labumu dēļ. Šajā grāmatā darbojas princips „ja epizodē tiek pieminēts ierocis, no tā noteikti izšaus”. Ja grāmatā kāds personāžs pazūd no skatuves, viņš noteikti vēlāk pavisam „nejauši” uzradīsies atkal. Sīkāk nepaskaidrošu, jo nevēlos atklāt sižetu, tomēr man labāk būtu paticis, ja autore neizmantotu šos banālos ieročus.

Man ļoti patīk, kā autore apraksta emocijas un attiecības. Draudzība, kas izveidojas starp galvenajām varonēm, ir ļoti aizkustinoša. Ar šo draudzību autore ir trāpījusi mērķī, iespējams, šādā veidā paplašinot topošo lasītāju loku. Domāju, ka šī grāmata patiks dažādu paaudžu lasītājiem. Kopumā jau grāmata ir diezgan laba, lai gan tās potenciāls bija krietni lielāks.

Vērtējums- 7/10

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s