Grāmata- Bens Goldeikrs „Sliktā zinātne”

Zvaigzne ABC, 2016, 352 lpp.

Studijas augstskolā un ikdienas sarunas ar domājošiem cilvēkiem man ir iemācījušas domāt kritiski ikvienā situācijā. Diskusijas un cenšanās pamatot savu viedokli bieži vien noved pie papildus informācijas meklēšanas. Mūsdienās informāciju iegūt ir viegli, bet bieži vien dažādi informācijas avoti ir kontrastā viens ar otru. Un kam tad lai tic?

Nesen latviski izdotā grāmata „Sliktā zinātne” būtu jāizlasa ikvienam, kurš cenšas saprast to, kas notiek mums apkārt. Grāmatas autors Bens Goldeikrs ir ārsts un žurnālists Lielbritānijā, viņš raksta sleju laikrakstam „The Guardian”, kurā atmasko dažādas ar medicīnas jomu saistītas netaisnības. Šajā grāmatā Goldeikrs caur savu ironijas prizmu analizē mūsdienu medicīnu. Lai gan brīžiem liekas, ka autors ir diezgan skarbs, viņa kritika ir ļoti pamatota un balstīta uz pētījumiem. Tas, ka šī ir grāmata par zinātni, nenozīmē, ka te būs atrodami vien sausi fakti. Tieši otrādi, šī ir populārzinātniska grāmata un Goldeikrs prot sarežģītas lietas izskaidrot saprotami. Un tiem lasītājiem, kuriem par kādu tēmu radīsies plašāka interese, noderēs grāmatas beigās uzskaitītie pētījumi, uz kuriem autors atsaucas grāmatā. Vēl plašāka informācija ir atrodama Bena Goldeikra blogā Bad Science.

Grāmata sastāv no 16 nodaļām, kuras būtībā var lasīt arī jauktā secībā. Lai gan grāmatas autors pats neko tādu neapgalvo, man radās iespaids, ka grāmatu varētu iedalīt trīs daļās – alternatīvā medicīna, farmāciju un nezinātniskā zinātne. Grāmatas pirmā daļa veltīta pašlaik aktuālajai detoksācijas tēmai, kosmētiskas ražotājiem, homeopātijai un placebo efektam. Goldeikrs ar pētījumu palīdzību izskaidro un pamato, kāpēc homeopātija ir tikpat iedarbīga kā placebo. Pēc šo nodaļu izlasīšanas varētu šķist, ka grāmatas autors ir liels alternatīvās medicīnas pretinieks un zinātni ceļ debesīs, tomēr tā nebūt nav! Arī zinātne mēdz būt slikta.

Lielu vainu sabiedrības neizglītotībā Goldeikrs noveļ uz žurnālistiem, kuri publicē informāciju, nepārbaudot faktus. Tas, ka žurnālisti raksta par tēmām, kuras paši neizprot, noved pie milzīgām kļūdām. Grāmatā aprakstīti vairāki medicīnas skandāli, kas radušies tieši žurnālistu nekompetences dēļ. Lai gan liela daļa no grāmatā minētā ir saistīts ar Lielbritāniju, to visu varētu attiecināt arī uz mūsu valsti, jo diez vai medicīnas situāciju Latvijā varētu vērtēt augstāk. Grāmata ir veltīta medicīnas tēmai, bet es to ieteiktu izlasīt ikvienam domājošam cilvēkam. Žurnālistiem šī grāmata varētu noderēt, lai mācītos no savu kolēģu kļūdām un uzzinātu, kam pievērt uzmanību, rakstot par zinātnes tēmām. Vairākas nodaļas būtu noderīgas arī studentiem un jaunajiem pētniekiem, jo autors dalās ar to, kā atlasīt pētījumu dalībniekus, kuras statikas metodes ir svarīgas, prezentējot pētījumu datus, kā pasniegt pētījuma rezultātus, lai tos saprastu sabiedrība. Žēl, ka šī grāmata man nebija pieejama studiju laikos, būtu ļoti noderējusi. Profesors Ģirts Briģis grāmatas priekšvārdā apgalvo, ka grāmata būtu jāiekļauj obligātās literatūras sarakstā medicīnas studentiem, tur es varu tikai piekrist!

Vienmēr atradīsies cilvēki, kas ticēs pārdabiskiem medicīnas brīnumiem, bet es ticu, ka mūsu sabiedrība kļūst arvien izglītotāka. Es saviem tuvākajiem cilvēkiem esmu centusies iemācīt uz visu skatīties kritiski un neticēt skaļajiem virsrakstiem, pirms nav iegūta plašāka informācija. Tomēr tāpat atrodas kāds, kurš tic, ka, grozot aci ūdens glāzē, iespējams uzlabot redzi. Mana ikdiena ir saistīta ar optometriju un redzes zinātni, es cenšos izglītot savus pacientus ar neuzbāzīgām metodēm, bet ir gadījumi, kad lielāka ticība ir medijiem vai kaimiņu tantei. Pēdējā laikā man nācies sastapties ar tantukiem, kam nepietiek naudiņas briļļu iegādei, jo katru mēnesi jāpasūta acu brīnumvitamīni, ar kuriem iespējams iegūt redzi kā jaunībā. Un vēl visi tie mīti, kas saistīti ar briļļu nēsāšanas ietekmi uz redzi. Jā, saskaršanās ar mītiem un nepamatotiem faktiem ir mana ikdiena, un es labprāt cenšos izskaidrot nesaprotamo un kliedēt dažādas nepatiesības.

Man šī grāmata sniedza plašāku ieskaitu medicīnas aizkulisēs, domāju, ka ikviens šeit varētu atrast ko saistošu. Kā jau raksta sākumā minēju, mūsdienās mums ir pieejama neierobežota informācija. “Sliktā zinātne” ir viena no tām grāmatām, kas mūsdienu sabiedrībai varētu iemācīt veikt pareizās informācijas atlasi un domāt kritiski. Mūsdienu zinātne ir sarežģīta, brīžiem neizprotama, kā grāmatā raksta  Goldeikrs: “Vislielākā problēma ir daudzu jautājumu vienkāršošana”. Tāpēc centīsimies iedziļināties, centīsimies saprast!

Vērtējums- 10/10

One comment

  1. […] lasītājiem, var izlasīt Viļa Kasima blogā. Par grāmatu ir rakstījuši arī Ms Marii, Evija un […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s