Grāmata- Andžejs Sapkovskis „Pēdējā vēlēšanās”

300x0_12675217_10205232827610010_1268427500_o[1]

Zvaigzne ABC, 2016, 336 lpp.

Jau vairākkārt esmu apgalvojusi, ka grāmatas lasīšanas procesā man ir svarīgi, lai es saprastu tur aprakstīto pasauli un iejustos tajā. Ja, atverot grāmatas vāku, es spēju nokļūt citā pasaulē un atslēgties no realitātes, tad rakstnieks ir radījis kaut ko labu. Poļu rakstnieks Andžejs Sapkovskis pavisam noteikti to ir izdarījis. Grāmatā „Pēdējā vēlēšanās” ir sastopama maģiska, nedaudz tumša pasaule, kas nemanot ierauj lasītāju sevī.

Šajā pasaulē bez cilvēkiem dzīvo arī dažādas pārdabiskas būtnes. Būtnes, kas cilvēkiem kaut kādā mērā traucē vai kaitē, protams, tiek uzskatītas par parazītiem, un cilvēki cenšas no tām atbrīvoties. Tad nu talkā nāk ragaņi. Geralts no tālās Rīvijas ir raganis, un viņš zina, kas darāms ar bobolakiem, kikimorām, baziliskiem, slīcekļiem un citiem briesmoņiem, kas uz šīs zemītes sastopami. Starp citu, viņš šajā jomā ir īsts lietpratējs. Geralts ir ļoti spilgts grāmatu tēls gan savas izteiksmīgās ārienes, gan spēcīgā rakstura dēļ.

Citi cilvēki Geraltu uzskata par algotu slepkavu, daži domā, ka viņš daudz neatšķiras no pārdabiskas būtnes. Rīvijas Geralts tika izaudzināts par ragani, daudzējādā ziņā viņš ir pārāks par cilvēkiem, viņa reakcijas spējas ir apbrīnojami ātras, krēslas redze ļoti attīstīta, arī prāts un intuīcija viņu bieži nepieviļ. Lai gan cilvēki bieži uzskata, ka ragani var noalgot jebkādiem darbiem, Geralts strikti pieturas pie saviem principiem.

Sākot lasīt pirmo nodaļu par karaļmeitas atburšanu, domāju, ka sižets turpināsies arī nākamajā nodaļā un vīsies cauri visai grāmatai. Liels bija mans pārsteigums, ka nākamajā nodaļā vairs neturpinājās stāsts par karaļmeitas glābšanu, bet gan ko citu. Izrādās, ka grāmatā neslēpjas romāns, bet gan vairāki stāsti par slaveno ragani. Katrā stāstā tiek apskatīts atšķirīgs notikums, tomēr šie stāsti ir savstarpēji saistīti. Grāmatas autors pamazām iepazīstina lasītāju ar sevis izveidoto pasauli. Geralta dzīvesstāsts netiek pasniegts uz paplātes. Stāstos caur dažādiem notikumiem mazpamazām atklājas dažādi fakti par ragani, palīdzot labāk iepazīt viņa izcelsmi un raksturu, tomēr līdz galam neatklājot viņa personību. Šī noslēpumainības saglabāšana liek nepacietīgi gaidīt nākamo grāmatu tulkojumus, lai uzzinātu par citiem Geralta varoņdarbiem.

Tiem, kas domā, ka fantāzijas žanrs saistīts ar bērnu literatūru, vajadzētu izlasīt šo grāmatu, lai pārliecinātos par pretējo. Man nepatīk iedalīt grāmatas vecuma kategorijās, jo es lasīju pieaugušo literatūru, kad biju bērns, un lasu bērnu literatūru vēl tagad. Tomēr man jāpiekrīt, ka „Pēdējā vēlēšanās” ir grāmata pieaugušajiem. Grāmata ir samērā nopietna, pasaule, kurā dzīvo Geralts, ir skarba, tomēr asinis šeit nešķīst daudz, grāmatā sastopams labs humors un pat neliels draiskulīgums. Sapkovskis ir meistars. Izmantojot dažādu pasaku un mītu motīvus, autors stāstu sižetu paspilgtina, saglabājot savu oriģinalitāti. Kopumā man ļoti patika, labprāt sastapšos ar Geraltu arī citās grāmatās.

Vērtējums- 9/10

One comment

  1. […] Andžejs Sapkovskis “Pēdējā vēlēšanās” […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s