Grāmata- Jū Nesbē “Tarakāni”

Zvaigzne ABC, 2016, 336 lpp.

Šovasar, dodoties nelielā ceļojumā pa Eiropu, novēroju, ka Eiropa pašlaik atrodas uz Jū Nesbē viļņa. Grāmatas par Hariju Holu dominēja kādā Austrijas degvielas uzpildes stacijā, tās plaši bija pārstāvētas Slovēnijas viesnīcas grāmatplauktā, kundzīte pie Adrijas jūras lasīja jaunāko Nesbē darbu. Arī latviešu lasītāji ir iemīlējuši šos skandināvu detektīvus, esmu jau novērojusi, ka, iznākot jaunam Nesbē darbam, tas veikli vien ierindojas grāmatnīcu pirktāko grāmatu topos. Grāmatas par Hariju Holu pie latviešu lasītājiem ir nonākušas diezgan haotiskā secībā. Izrādās, ka tās noticis ne tikai Latvijā vien. Vairākās valstīs šo grāmatu sēriju sāka izdot no trešās grāmatas. Tam par skaidrojumu tiek minēti dažādi iemesli- rakstnieks popularitāti savā dzimtenē ieguva tieši ar trešo grāmatu, pirmajos divos darbos Nesbē vēl neesot noslīpējis savu meistarību u.c. Arī es šīs sērijas grāmatas esmu lasījusi jauktā secībā. Sāku ar “Atriebes dievieti” (3. sērijas grāmata), turpināju ar “Sniegavīru” (6. sērijas grāmata), bet pavisam nesen izlasīju jaunāko latviešu tulkojumu “Tarakāni”.

Zīmīgi, ka pirmo divu Harija Hola sērijas grāmatu darbība nenotiek Norvēģijā, lai gan manā prātā bija izveidojies priekšstats, ka darbības vieta ir visu sēriju vienojoša īpašība. Kļūdījos. Grāmatā “Tarakāni” Harijs Hols dodas uz Taizemi. Bangkokā miris Norvēģijas vēstnieks, viss liecina par to, ka notikusi slepkavība. Formalitātes pieprasa, ka izmeklēšanā ir jāpiedalās norvēģu pārstāvim. Vairāku iemeslu dēļ izvēle krīt par labu (par labumu varētu diskutēt) Harijam Holam, spītīgajam un izveicīgajam Norvēģijas kriminālpolicijas izmeklētājam. Šīs lietas izmeklēšana nepavisam nav vienkārša, izmeklēšanas rezultātus jācenšas noslēpt no medijiem, izmeklēšanas procesā jaucas trešās personas, pats slepkava ir gana viltīgs un nepārprotami cenšas slēpt pēdas. Tam visam vēl lielāku spriedzi piešķir reģiona īpatnības. Taizeme ir bēdīgi slavena ar savu augsto noziedzības līmeni, sekstūrismu un vieglu narkotisko vielu pieejamību. Nesbē šajā grāmatā ir spilgti iezīmējis Taizemes vidi, iepazīstinājis ar šīs valsts sabiedrību, aizskarot vairākas nepatīkamas tēmas. Taizeme vispār ir ļoti piemērota darbības vieta kriminālromānam.

Tagad es pavisam oficiāli varu apstiprināt, ka Harija Hola grāmatu sērijas lasīšana jauktā secībā ir atļauta un tā nebūt netraucē saprast grāmatas sižetu. Es pat priecājos, ka sāku šo sēriju lasīt no 3. grāmatas. Manuprāt, spilgtākā Nesbē grāmatu iezīme ir Skandināvijas vide. Kā jau iepriekš minēju, pirmo divu sērijas grāmatu darbība norisinās ārpus Norvēģijas, kas, iespējams, varētu radīt nedaudz maldīgu iespaidu par grāmatu noskaņu. Ja lasītājs vēlas saprast, kas īpašs grāmatās par Hariju Holu, tad iesaku sākt ar grāmatu, kuras darbība notiek Norvēģijā. Savukārt tiem, kas labāk vēlas izprast galveno varoni un atklāt viņa pagātnes rēgus, grāmatas būtu jālasa hronoloģiskā secībā.

Lai gan šis ir otrais Jū Nesbē romāns, es negribētu apgalvot, ka tas ir sliktāks par turpmākajiem darbiem. Manās acīs Nesbē darbi ir nopelnījuši kvalitātes zīmi. Es nevarētu pārtikt no detektīvromāniem ikdienā, bet ik pa laikam tie man ir vajadzīgi. Un tajā skandināviskajā slēpjas kāda burvība, jo ne velti skandināvu rakstniekus pazīst kā labu detektīvu radītājus.

Vērtējums- 8/10

 

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s