Grāmata- Entonijs Dors „Mums neredzamā gaisma”

Zvaigzne ABC, 2016, 544 lpp.

Portāla Goodreads lietotāji katra gada nogalē balso par aizgājušā gada labākajām grāmatām dažādās kategorijās. Jāatzīst, ka nu jau pāris gadus šis tops man kalpo par iedvesmu turpmākās lasāmvielas izvēlei. Tieši šajā aptaujā pirmo reizi uzzināju par Entonija Dora romānu „Mums neredzamā gaisma”, kas tika atzīts par 2014. gada labāko vēsturisko romānu. Atzīmēju, ka grāmatu vajadzētu izlasīt, un nepagāja necik daudz laika, kad tā jau izdota latviešu valodā. Un man patiešām prieks par latviešu grāmatizdevēju operatīvo rīcību.

Grāmatas centrālais sižets koncentrējas ap II pasaules karu, apskatot konkrētu cilvēku dzīvesstāstus un kara ietekmi uz cilvēku likteņiem. Galvenā grāmatas varone ir akla meitenīte Marīlora. Kara ietekmi uz savu dzīvi viņa izjūt divpadsmit gadu vecumā, kad viņai kopā ar tēvu nākas pamest Parīzi, lai meklētu patvērumu kādā kara neskartākā un drošākā vietā. Grāmatas otrs galvenais varonis uzaug Vācijā. Bārenis Verners Fennings ir gudrs bērns, viņš aizraujas ar ģeometriju, fiziku un tehniskām lietām. Savu zināšanu un talantu dēļ Verneram ir visas iespējas kļūt par labu speciālistu. Bet tad pasaule sāk mainīties, tuvojas karš. Francija un Vācija, divi jauni cilvēki, divas karojošas nācijas.

Dors radījis romānu ar diezgan savdabīgu struktūru. Grāmata sastāv no nodaļām, katras nodaļas darbība norisinās citā laikposmā. Šīm lielajām nodaļām ir īsas apakšnodaļas, katra veidota no cita varoņa skatpunkta. Sanāk kārtīga lēkāšana laikā, lēkāšana starp varoņiem. Lai gan katras lielās nodaļas sākumā ir minēts gadskaitlis, kad norisinās konkrētā darbība, man grāmatas struktūra traucēja izprast notikumu hronoloģisko secību. Nepārprotiet, nav tā, ka es nespētu uztvert vairākas lietas vienlaicīgi, un romāns jau arī nav tik sarežģīts, lai to nevarētu izdarīt, bet, manuprāt, šādā veidā lietas tiek nevajadzīgi sarežģītas. Es labāk dotu priekšroku tam, lai autors ļautu sižetam plūst, nevis ik pa laikam to aprautu un atmestu lasītāju citā laikā un vietā.

Ja grāmatas sākumā šķiet, ka notikumi tiks apskatīti no divu cilvēku skatpunkta, tad vēlāk šo varoņu kļūst arvien vairāk. Abi galvenie tēli, Marīlora un Verners, ir perfekti nostrādāti, viņi ir ļoti dzīvi un talantīgi grāmatas varoņi.  Autoram labi izdodas attēlot abu dzimumu un dažādu vecumu tēlus, bet dažiem viņš ir piešķīris pārāk lielu nozīmi. Piemēram, vācu virsniekam Fon Rumpelam tiek pievērsta ļoti liela uzmanība, kas, manuprāt, netiek attaisnota. Šķiet, ka šis tēls te ieviests mākslīgi, lai grāmatā būtu kāds ļaundaris. Kāda bija šī antivaroņa nozīme, man tā arī paliek neskaidrs, tāpat jau kara laikā ļaunuma pietiek.

Neskatoties uz grāmatas struktūru, kopumā tā man pat ļoti patika. Grāmatas sižets ir interesants un neparedzams. Dors nesaudzē savus varoņus, kas ir atzinīgi vērtējams, un, rakstot par karu, savādāk nemaz nevajadzētu būt. Man patīk, ka liela nozīme šeit tiek piešķirta detaļām, tas rada labi nostrādāta darba sajūtu. Aizraujoša man šķita sižeta līnija par radioaparātiem un to izmantošanu kara vajadzībām, par daudzām īpatnībām nemaz nebiju aizdomājusies, priekš manis tas bija kas jauns. Manuprāt, saliekot romāna notikumus hronoloģiskā secībā, šeit sanāktu izcils daiļdarbs.

Vērtējums- 8/10

3 komentāri

 1. Man arī citreiz ir problēmas ar lekājošu laika līniju, bet šoreiz netraucēja. Droši vien tāpēc, ka uzskatāmi norādīti gadi un Dors raksta vienkārši, viegli uztverami.
  Ko Tu domā par dārgakmeņa mistisko piesitienu?

  1. Man vienkārši likās, ka šī grāmata ir pārsatināta ar visu ko, un tās laika līnijas izlīdzināšana to padarītu dzīvīgāku.
   Man šķiet, ka dārgakmeņa nozīme bija diezgan neiederīga šajā romānā. Tā kā pati grāmata bija ļoti reālistiska, tā dārgakmeņa nozīme man likās nevajadzīgi iestarpināta sižetā. Dors to labāk būtu varējis izmantot, rakstot kādu fantāzijas žanra darbu.

   1. Varbūt viņš ar to mistiku gribēja piešaut tādu kā Koelju filozofiju tekstam.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s