Grāmata- Džo Aberkrombijs „Pusķēniņš”

Zvaigzne ABC, 2016, 352 lpp.

Es ļoti gaidu „Karaļkāvēja hronikas” trešo daļu. Tā kā šī ir mana mīļākā grāmatu sērija, cenšos gaidīt pacietīgi, bet ir tik forši, ka ik pa laikam gadās kāda cita grāmata, kas rada līdzīgas sajūtas. Aberkrombija triloģijas “Sašķeltā jūra” pirmā grāmata „Pusķēniņš” bija tas, kas man pašlaik vajadzīgs. Esmu sajūsmā par šo grāmatu, par rakstnieku, par galveno varoni. Šī bija mana pirmā iepazīšanās ar Aberkrombiju, lai gan viņa vārds fantāzijas literatūras lauciņā ir skaļš.

Sašķeltās jūras krastā valda nepārtraukta rosība, karalistes nepārtraukti karo savā starpā. Šī ir pasaule, kurā valda cīņa un tu esi tik veikls, cik veikls ir tavs zobens. Princis Jārvi ir apveltīts ar asām prāta spējām, toties viņa fiziskās dotības nav tik lielas. Viena no Jārvi rokām jau kopš dzimšanas ir kropla, tāpēc viņš nav spējīgs lietot ieroci, lai pienācīgi aizstāvētos. Tas Jārvi padara nepiemērotu kaujas laukam, tādēļ puisis meklē mierinājumu grāmatās un ir nolēmis kļūt par Maģistru. Tālākā grāmatas notikumu virkne izjauc prinča plānus un jau pavisam drīz viņš ir spiests cīnīties nevis par Maģistra eksāmena nokārtošanu, kā bija plānots, bet gan par izdzīvošanu. Jārvi priekšā ir garš un grūts ceļš, lai atriebtu sava tēva un brāļa nāvi.

Man ļoti patīk tādi grāmatu varoņi, kāds ir Jārvi. Sākotnēji biklais un neveiklais princis, grūtību spiests, ātri vien nostiprina sava rakstura stingrību un kļūst fiziski spēcīgāks. Viņa asais prāts bieži vien izrādās labāks ierocis par zobenu. Ne vien Jārvi, bet arī citu varoņu raksturi ir ļoti labi nostrādāti. Feministes priecātos par varonīgajiem sieviešu tēliem. Ķēniņiene Leitlina, kas pārvalda valsts finanses labāk nekā vīri, kas to darījuši pirms viņas. Jārvi ceļabiedre Sūmaela, kas ir labākā stūrmane un ceļu pazinēja. Rakstnieks perfekti nostrādājis katru varoni.

Es nemācēšu novērtēt, cik skarbs Aberkrombijs pret saviem varoņiem ir citās grāmatās, tomēr, lai arī „Pusķēniņš” ir YA žanra grāmata, varoņi šeit netiek žēloti, cieš un mirst ne tikai ļaunie, bet arī labie tēli. Šīs grāmatas piederība jauniešu literatūrai, manuprāt, ir diezgan nosacīta. Protams, joprojām ir tādi cilvēki, kas uzskata, ka fantāzija ir bērnu un jauniešu auditorijas lasāmviela. Bet lai jau paliek.  Aberkrombija izveidotā pasaule ir skarba, šeit izdzīvo stiprākais un viltīgākais. Lasītājam nudien nebūs garlaicīgi. Grāmatas vienīgais mīnuss ir tas, ka tā ir krietni par īsu, man gribējās vēl. Tomēr ir labā ziņa- būs vēl divas grāmatas!

Vērtējums- 10/10

One comment

  1. […] izlasīju Sašķeltās jūras triloģijas pirmo grāmatu „Pusķēniņš”, ar nepacietību jau gaidīju nākamās daļas tulkojumu. Protams, es biju iedomājusies, ka […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s