Grāmata- Havjers Mariass „Iemīlēšanās”

Zvaigzne ABC, 2016, 320 lpp.

Pirms diviem gadiem izdevniecība Zvaigzne ABC izdeva Havjera Mariasa romānu “Tik balta sirds“, kas arī bija mana pirmā iepazīšanās ar šo spāņu rakstnieku. Mariasa daiļrade priekš manis bija jauna pieredze, jo neko līdzīgu līdz šim nebiju lasījusi. Grāmata “Tik balta sirds” man palikusi atmiņā ar viegli plūstošo tekstu un to, ka Mariass raksta ļoti skaisti un izjusti, pat vienkāršās un sadzīviskās lietās viņš prot saskatīt šo lietu burvību. Kad uzzināju, ka latviešu valodā izdots jauns  Havjera Mariasa romāns, ātri vien ķēros pie tā lasīšanas. Mana vislielākā vēlēšanās bija atrast šajā romānā to sajūtu, ko biju ieguvusi, lasot viņa iepriekšējo darbu. Un es atradu! Vienīgā problēma bija tā, ka pēc “Iemīlēšanās” izlasīšanas man ilgi negribējās lasīt nevienu citu grāmatu, arī saņemties atsauksmes uzrakstīšanai nebija viegli. Tas tādēļ, ka šī grāmata mani uzrunāja ļoti personīgi.

Grāmatas galvenā varone ir jauna sieviete Marija Dolsa, viņa strādā izdevniecības kompānijā Madridē. Marijas rīta rituāls ir brokastošana kafejnīcā pirms darba dienas sākuma. Gandrīz katru rītu viņa kafejnīcā sastop kādu precētu pāri, viņi kopā izskatās tik laimīgi, ka kļūst par tādu kā Marijas talismanu. Šis laulātais pāris meitenei sniedz pārliecību par to, ka pasaulē ir skaistas lietas, dzīve ir brīnišķīga un laulība var būt laimīga. Marija ne reizi nav runājusi ar šo svešinieku pāri, viņai pietiek viņus redzēt katru rītu vienā laikā un vietā, lai iegūtu pārliecību, ka viss pasaulē notiek, kā tam jānotiek. Kad precētais pāris pārstāj parādīties kafejnīcā, Marija par to nesatraucas, jo tā ir bijis arī iepriekš, cilvēki mēdz saslimt, doties komandējumos, dzīve ne vienmēr norit pēc šablona principa. Tomēr drīz vien meitene uzzina iemeslu, kādēļ laimīgais pāris vairs nav redzams kafejnīcā- vīrietis ticis vardarbīgi nogalināts.

Šis nav kriminālromāns, to nu gan negaidiet, slepkavība šeit izmeklēta netiks. Ja iepriekš esat lasījuši Mariasa darbus, tad aptuveni nojaušat, kas jūs šeit sagaida, bet ja neesat to darījuši, man būs grūti pastāstīt, kas īpašs tajos slēpjas. Mariasa darbos nav spraiga sižeta, šeit nav nekā daudz izklaidējoša, grāmatas teksts atstāj gaisīgu sajūtu, tomēr tajā slēpjas kaut kas dziļš un pamatīgs. Autors ir pratis virzīt sižetu uz priekšu ar pavisam minimāliem sižeta pavērsieniem. Šis ir romāns ar lēnu un plūstošu sižeta virzību, tomēr sižeta spraigums uz grāmatas beigām pieaug. Varētu apgalvot, ka šis ir vairāk filozofiska rakstura darbs, tāda filozofiska meditācija. Tomēr nevajag no tā nobīties, autors necenšas pāraudzināt savus lasītājus un savu viedokli nevienam neuzspiež.

Galvenā varone Marija runā ar lasītāju pirmajā personā, stāstot par notikumiem no sava skatpunkta. Tas ir interesanti, jo lasītājs tiek iepazīstināts tikai ar vienu šķietamo patiesību, tādēļ lasītājam ir jādomā līdzi un jāsaprot, ka viss, ko mēs uzzinām, ir Marijas interpretācija. Man ļoti patīk tas, ka Mariasa grāmatu varoņi gan šajā grāmatā, gan grāmatā „Tik balta sirds” ir inteliģenti un domājoši cilvēki. Autors šajā romānā ieviesis pavedienus no citu rakstnieku darbiem, un tas šeit ļoti labi iederējās.

Mūsdienās ir atrodama laba literatūra un to noteikti vajag tulkot latviešu valodā! Mariass ir lielisks, man šķiet, ka mums saskan un es noteikti turpināšu lasīt viņa darbus. “Iemīlēšanās” laikam nebūs grāmata, kuru varētu pārlasīt pa diagonāli. Jā, šeit ir gari teikumi un nodaļas, daudz teksta un maz dialogu, tādēļ iesaku šo grāmatu lasīt brīdī, kad jums nav pārāk jāsteidzas un jūs varat atrast laiku lēnai un skaistai lasīšanai.

Vērtējums- 9/10

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s