Grāmata- Emmi Iteranta „Ūdens atmiņa”

9789984236261

Jāņa Rozes apgāds, 2016, 240 lpp.

Kopš šīs grāmatas izlasīšanas pagāja diezgan ilgs laiks, līdz man izdevās apkopot domas un saprast, cik ļoti tā man patika. Es biju noskaņojusies zinātniskās fantastikas lasīšanai, bet grāmatas saturs man atklāja kaut ko citu.

Nākotnes pasaule nav tāda, kādu to pazīstam mēs. Klimata pārmaiņu un cilvēku darbības rezultātā pasaules ģeogrāfiskā karte ir mainījusies. Ir pacēlies ūdens līmenis, daudzas mūsdienu pilsētas atrodas zem ūdens. Grāmatas darbība norisinās mums pazīstamajā Somijas teritorijā, kas tagad pieder pie Skandināvijas savienības. Kontroli pār Eiropas teritoriju uzņēmusies Ķīna, kontrole ir stingra, tiek kontrolēta ceļošana, informācijas aprite, bet visvairāk – dzeramā ūdens devas. Dzeramais ūdens ir kļuvis par deficītu, tas ir vērtīgākais maksāšanas līdzeklis. Lielākoties avoti un citas dzeramā ūdens ieguves vietas ir izzudušas, dzeramais ūdens tiek iegūts, destilējot jūras ūdeni. Katram cilvēkam regulāri tiek piešķirta noteikta ūdens deva, kas ir absolūti nepietiekama izdzīvošanai.

Grāmatas galvenā varone Norija ir senas tējas meistaru ģimenes pēctece. Norija ir sasniegusi septiņpadsmit gadu vecumu, šis ir brīdis, lai pārņemtu amatu, ar visiem tam sekojošajiem noslēpumiem, no sava tēva. Tējas ceremonijas prasa lielu ūdens patēriņu, līdz šim Norija nebija iedomājusies, kādēļ viņas ģimenei ūdens vienmēr ir pieejams. Ir pienācis laiks Norijai uzzināt ģimenes glabāto noslēpumu.

Pēc grāmatas izlasīšanas biju diezgan dusmīga uz autori. Viņa lasītajam ir atklājusi tik maz no šīs interesantās grāmatas pasaules, un noklusētās lietas taču ir tik nozīmīgas! Lasītājs grāmatā iepazīstas ar katastrofas sekām, bet netiek atklāts, kas tieši ir iemesls šīm globālajam pārmaiņām. Kādā veidā austrumu kultūra ir ienākusi Skandināvijas teritorijā, kādēļ pieaugusi Ķīnas loma pasaulē un miljons citi jautājumi ir tie, ko lasītājs vēlas, bet nespēj atrast grāmatā. Bet tad es sāku domāt, vai zināt vissīkākās detaļas vispār ir nepieciešams. Lai atbildētu uz visiem šiem jautājumiem, Iterantai būtu jāsaraksta vesels ķieģelis, kurā visticamāk pazustu šīs mazās grāmatiņas burvība.

Grāmatas burvība slēpjas galvenajā varonē un autores rakstības stilā. Iterantas valoda ir ļoti tēlaina un poētiska. Grāmatas sižets ir samērā viendabīgs, tas lēni virzās uz priekšu, tomēr skaisto aprakstu dēļ ne brīdi nekļūst garlaicīgi. Galvenā varone Norija ir tikpat mierīga un gaisīga kā visa šī grāmata. Brīdī, kad Norija kļūst par svarīgas informācijas glabātāju, liekas, ka drīz viņa sāks rīkoties. Bet tas nenotiek, Norija nav revolucionāre, viņa mierīgi turpina savas ikdienas gaitas, vada tējas ceremonijas un netaisās uzņemties pasaules glābējas lomu.

Šī ir ļoti skaista grāmata gan saturiski, gan vizuāli. Grāmatas gaišais vāciņš ar koka reljefu paspilgtina tās saturu. Lai gan es sākotnēji gaidīju vairāk zinātnisku skaidrojumu, apdomājot izlasīto, sapratu, ka tas nebūtu piestāvējis grāmatas stilam. Protams, es neiebilstu, ja autore sarakstītu turpinājumu, kurā vairāk atklātu šīs grāmatas apslēptos noslēpumus.

Vērtējums- 8/10

3 komentāri

  1. Ar ūdeni nav tik traki, ja ir elektronenerģija, to filtrēt no jūras ūdens nav tik sarežģīti. 🙂 Bet sižets jebkurā gadījumā izskatās labs.

  2. izklausās iteranti… gribēju interesanti 😀

  3. Man ļoti patika tas poētisms un rāmums. Nu gluži piederīgi ūdenim 🙂

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s