Grāmata- Mārgareta Atvuda „Sirds mirst pēdējā”

300x0_sirds_mirst_pedeja_mazvaks

Zvaigzne ABC, 2016, 400 lpp.

Ar Mārgaretas Atvudas daiļradi iepazinos pirms gada, kad latviski tika izdots romāns „Kalpones stāsts”. Šī iepazīšanās bija ļoti veiksmīga, un jau pēc pirmās grāmatas es sapratu, ka man ar Atvudu varētu izveidoties ļoti labas attiecības. Nesen izdevniecība „Zvaigzne ABC” izdeva otro Mārgaretas Atvudas darba tulkojumu latviešu valodā. Un mans pareģojums piepildījās, starp mani un Atvudu tās nebija tikai vienas grāmatas attiecības. Šķiet, ka esmu atradu sev vēl vienu mīļu rakstnieku.

Līdzīgi kā „Kalpones stāstā”, arī šajā romānā rakstniece uzbur nedaudz baisu tuvās nākotnes ainiņu. ASV pēc finanšu krīzes cilvēki zaudē darbu, samazinās dzīves līmenis, pieaug noziedzība. Šīs krīzes sekas jūt arī grāmatas galvenie varoņi. Stens un Šarmeina ir nesen kā precējušies un kredītsaistību dēļ zaudējuši savu jauno mājokli. Tagad viņi dzīvo automašīnā, katra diena tiek veltīta izdzīvošanai, izvairoties no noziedzniekiem un cīnoties ar bezdarba sekām. Tomēr viņi saprot, ka ilgi šādā režīmā dzīvot nav iespējams. Un tad kā lieliska iespēja šajā bezcerības ielejā pie apvāršņa parādās daudzsološs piedāvājums. Jaunlaulātajam pārim piedāvā kļūt par kāda sociāla eksperimenta dalībniekiem. Pozitrona projekts piedāvā lielisku dzīvi Saderības pilsētā. Pārim tiks piešķirta sava māja, nodrošināts darbs un viss nepieciešamais. Vienīgais āķis slēpjas tur, ka mēnesi viņi pavada savā mājā, bet otru mēnesi- pilsētas cietumā, izolēti no pretējā dzimuma.

Šī projekta mērķis ir samazināt noziedzību un izveidot sabiedrību, kura pati spēj sevi uzturēt, nodrošinot sev visus nepieciešamos resursus. Līgums par piedalīšanos projektā, protams, tiek slēgts uz mūžu. Stenam un Šarmeinai šķiet, ka viņiem vairs nav ko zaudēt un šī iespēja ir jāizmanto. Lasītājs, protams, saprot, ka viss tik rožaini nevar būt un šajā projektā slēpjas kāds āķis.

Cik daudz cilvēks ir gatavs atdot par nodrošinātas un stabilas dzīves solījumiem? Un cik lielā mērā iespējams uzticēties šādiem solījumiem? Kritiskā domāšana mūsdienu cilvēkam ir viena no nepieciešamākajām īpašībām, to ar savu darbu apstiprina arī Atvuda. Grāmatā parādīts interesants sabiedrības modelis un nākotnes vīzija, kas ir pat ļoti reāla. Protams, negribas atklāt pārāk daudz, jo katrs spoileris var izbojāt lasīšanu. „Sirds mirst pēdējā” ir dažādiem notikumiem piesātināts darbs, sižets strauji virzās uz priekšu un lasīt nav garlaicīgi. Šeit varēsiet lasīt par laulību problēmām, par seksu un iekāri, par robotu izgatavošanu un jaunu smadzeņu operāciju.

Ja meklējat labu, kvalitatīvu un izklaidējošu lasāmvielu, noteikti iesaku kādu no Mārgaretas Atvudas romāniem.

Vērtējums- 10/10

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s