GRĀMATA- Olivjē Triks “Pēdējais lapzemietis”

the last lapplander

Izdevniecība “Lauku Avīze”, 2017, 478 lpp.

Mēs visi jau esam pārliecinājušies, ka skandināvu rakstnieki ir diezgan spēcīgi detektīvromānu žanrā. Bet, kas notiek, ja franču rakstnieks uzraksta kriminālromānu, kura darbība risinās Skandināvijā? Protams, es jau te visu ļoti vispārinu un diezin vai šiem izcelsmes rādītājiem  ir kāda korelācija ar grāmatas kvalitāti. Katrā ziņā, ja to vēlaties pārbaudīt, iesaku izlasīt nesen latviešu valodā izdoto franču rakstnieka Olivjē Trika romānu, kura darbība norisinās Lapzemes teritorijā. Lai gan man šad tad patīk palasīt detektīvromānus, lasīt šo grāmatu mani pamudināja nevis tās žanrs, bet tas, ka notikumi risinās Lapzemē un grāmata sola ieskatu sāmu kultūrā un tradīcijās.

Kautokeino pilsētiņa, kurā notiek grāmatas darbība, atrodas pašos Skandināvijas ziemeļos, tā ir teritorija, kuru sākotnēji apdzīvojuši sāmi. Šajā klusajā un rāmajā Norvēģijas pilsētiņā notiek divi savstarpēji nesaistīti negadījumi, kas satricina tās mierīgo gaisotni. Sākotnēji mīklainos apstākļos pazūd autentiskas šamaņu bungas, neilgi pēc tam tiek atrasts vietējā ziemeļbriežu audzētāja līķis. Šo lietu izmeklēšanā tiek iesaistīta arī Ziemeļbriežu policija. Grāmatas galvenie varoņi ir Ziemeļbriežu policijas pārstāvji Klements Nango, pieredzējis sāmu policists, un Nina Nansena, jaunā policiste, kas nesen beigusi akadēmiju un nosūtīta praksē uz šo reģionu. Ziemeļbriežu policijas galvenais uzdevums ir uzturēt kārtību ziemeļbriežu audzētāju vidū. Tā kā nesenie notikumi piesaistījuši plašu uzmanību no valdības puses, Valsts policija izmeklēšanā piesaista arī Ziemeļbriežu policiju, kuru daudzi nemaz par īstiem policistiem neuzskata. Vai un kā šīs lietas ir saistītas, to galvenie varoņi mēģinās noskaidrot visas grāmatas garumā.

Lapzemes tundra, kur saule spīd tikai dažas minūtes dienā, rada noslēpumainu atmosfēru. Šī ir pateicīga vide intrigas radīšanai un saglabāšanai, bet šķiet, ka autors šo potenciālu īsti līdz galam nav izmantojis. Lielākoties grāmatā tiek saglabāta sapņaina noskaņa, notikumi lēni virzās uz priekšu, tas, protams, ļoti labi piestāv notikumu vietai. Lasītājs jau paspējis izdomāt vairākus iespējamos scenārijus, bet nekas nenotiek un nenotiek. Ne jau lēnā sižeta virzība ir tā, kas man traucēja, bet gan dažādu lieku sižeta līniju ieviešana. Saprotu, ka ar to autors visticamāk vēlējās radīt intrigu, bet šis tas sanācis nedaudz neveiksmīgi. Ja grāmatas gaitā sižets uz priekšu virzījās gliemeža ātrumā, tad beigās notikumi atrisinājās ļoti strauji. Un, manuprāt, atrisinājums bija ne līdz galam noslīpēts. Tomēr es pieļauju, ka tas bija vajadzīgs, lai radītu iespēju potenciālajam grāmatas turpinājumam.

Autors lasītāju iepazīstināšanai ar sāmu kultūru izvēlējies salīdzinoši vienkāršu, bet gana veiksmīgu paņēmienu. Tā kā inspektore Nina ir maz informēta par šo kultūru, Klements un citi vietējie viņu ar to iepazīstina, un šādā ceļā lasītājs uzzina daudz interesanta. Sižeta līnija par sāmu dzīvi pagātnē un mūsdienās, bija tas, kas man šajā grāmatā patika visvairāk. Īpaši interesanti bija uzzināt par ziemeļbriežu audzēšanu, bungu un dažādu zīmju nozīmi šajā kultūrā, kā arī iepazīt dažus seno nostāstus. Ja runājam par grāmatas varoņiem, tad jāsaka, ka galvenie tēli ir diezgan labi nostrādāti, sevišķi simpātiski ir izveidoti seno sāmu tradīciju pārzinātāji un izkopēji, piemēram, Klementa tēvocis un ziemeļbriežu audzētājs Aslaks. Ja grāmatas labos varoņus autors izveidojis cilvēcīgus, piešķirot viņiem gan labās, gan sliktās īpašības, tad daži no sliktajiem varoņiem ir mazliet par melnu nomālēti un zaudē savu cilvēcīgumu.

Kopumā grāmata man patika. Visai grāmatai cauri vijas ziemeļnieciski mierīga noskaņa. Pieķeršanās grāmatas varoņiem, manuprāt, ir neizbēgama. Ja vien grāmatas autoram labāk būtu izdevies noturēt izmeklēšanas intrigu un radīt viltīgākus sižeta pavērsienus, grāmata būtu perfekta, bet arī bez šī visa tā ir ļoti laba. Varbūt detektīvromānu žanrs nav gluži Olivjē Trika lauciņš, bet raksta viņš labi. Ceru, ka viņš mēģinās savu potenciālu izmantot arī citos žanros.

Vērtējums- 8/10

Grāmata saņemta no izdevniecības “Lauku Avīze” apmaiņā pret godīgu atsauksmi.

One comment

  1. Mani arī aizrāva šī grāmata, izlasīju nepilnās 2 dienās 🙂

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s