GRĀMATA- Rūta Šepetis ”Jūras sāļums”

300x0_jurassalums978-9934-0-6708-2[1]

Zvaigzne ABC, 2017, 384 lpp.

Romāna “Jūras sāļums” darbība notiek Otrā pasaules kara laikā. Literatūrā Otrā pasaules kara tēma ir apspēlēta neskaitāmas reizes, tādēļ vienmēr ir interesanti ieraudzīt, caur kādu prizmu rakstnieki vēl to ir spējīgi attēlot. Sākot lasīt šo grāmatu, es negaidīju, ka uzzināšu kaut ko jaunu tieši no vēsturiskā viedokļa, jo šķiet, ka par Otrā pasaules kara tēmu lielākoties jau viss ir zināms. Izrādās, ka ar šo daiļliteratūras darbu Rūta Šepetis pievērš cilvēku uzmanību kādam traģiskam gadījumam- vēsturiski lielākajai kuģa katastrofai, par kuru cilvēce joprojām cenšas klusēt.

Rūta Šepetis šajā grāmatā lasītājus iepazīstina ar kādu cilvēku grupiņu, kas, dodoties meklēt kuģi, kurš aizvestu viņus prom no kara šausmām, satiekas uz Prūsijas bēgļu ceļa. Viņi visi ir Otrā pasaules kara bēgļi, kas dodas brīvības un labākas dzīves meklējumos. Lietuviešu izcelsmes medmāsa Joana ir gatava palīdzēt ikvienam grūtībās nonākušajam, aizmirstot pati par savām vajadzībām, par viņas aizbilstamo šī gājiena laikā kļūst piecpadsmitgadīgā poliete Emīlija. Vēl šo kompāniju papildina sirsnīgais un dzīvesgudrais kurpnieks, kurš uzņemas gādību par sešgadīgu puisēnu, kurš kara dēļ šajā pasaulē palicis viens. Vēlāk šai grupai pievienojas noslēpumainais prūsis Florians, kurš pārējiem par sevi nevēlas atklāt nekādas detaļas, pat ne savu vārdu. Mūsu grāmatas varoņus vieno ciešanas un kopīgi pārdzīvojumi, iespējams, citos apstākļos šie cilvēki nemaz tik ļoti nesatuvinātos. Katrs no viņiem glabā lielus noslēpumus, dažus no tiem lasītājam izdosies uzzināt.

Mani nedaudz biedē grāmatas, kur katra nodaļa attēlota no cita varoņa skatpunkta, un šī grāmata tāda ir. Bieži vien lēkāšana laikos un notikumu apskatīšana no dažādu varoņu puses rada lieku un nevajadzīgu haosu, ar kuru rakstnieks ne vienmēr spēj tikt galā. Rūta Šepetis šo niansi ir spējusi pārvērst efektā. Jāatzīst, ka „Jūras sāļumam” šāda uzbūve pat piestāv, jo tādā veidā  lasītājs gūst pilnīgāku priekštatu par fona notikumiem. Grāmatā lasītājs tuvāk iepazīstas ar četriem varoņiem, viņu likteņiem, pagātni un noslēpumiem. Šie četri varoņi ir jau iepriekš minētā Joana, Emīlija un Florians, kā arī sākotnēji ar šiem varoņiem nesaistītais kuģa „Vilhelms Gustofs” matrozis Alfrēds. Izmantojot šo četru varoņu raksturu īpatnības, autore lasītājā spēj izraisīt plašu emociju gammu, sākot no apbrīnas un līdzjūtības, līdz pat riebumam un necieņai.

Šī grāmata bija mana personīgā iepazīšanās ar Amerikā dzīvojošo lietuviešu izcelsmes rakstnieci Rūtu Šepetis. Pirms šīs grāmatas lasīšanas man bija nācies dzirdēt daudz labu vārdu par viņas iepriekšējām latviešu valodā izdotajām grāmatām „Papīra sapņi” un „Starp pelēkiem toņiem”. Pēc iepazīšanās ar Šepetis spraigo, ātri izlasāmo, bet nebūt ne viegli lasāmo darbu „Jūras sāļums”, es noteikti lasīšu arī citus rakstnieces darbus.

Vērtējums- 9/10

2 komentāri

  1. Grāmatu izlasīju bez atelpas 2 dienās- ļoti aizrāva!

  2. Man šī grāmata ļoti patika, nespēju apstāties, jo gribēju zināt, kas notiks tālāk un tālāk.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s