Grāmata- Valdis Rūmnieks, Andrejs Migla "Viestura zobens"

31
Šī grāmata ir pierādījums tam, ka vēsture ir sarežģīta, bet to var pasniegt ļoti saistoši un saprotami. Vēsturiskais romāns “Viestura zobens” varētu patikt ne tikai cilvēkiem, kas interesējas par vēsturi, bet arī jebkuram latvietim, kurš vēlas vairāk uzzināt par savu tēvzemi un tās tradīcijām. Gribētu teikt, ka šī ir viena no tām grāmatām, kura būtu jāizlasa katram latvietim. Ceru, ka šis darbs laika gaitā kļūs par klasiku latviešu literatūrā.


Patiesībā šī grāmata mani pamatīgi pārsteidza, jo nebiju gaidījusi, ka tā būs tik interesanta. Grāmatas tēma it kā ir pasmaga un sarežģīta, bet vienkāršā valoda un aizraujošais sižets to padara par viegli izprotamu. Par Latvijas teritoriju 13. gadsimtā zināju tik, cik tika mācīts skolā, neko papildus nebiju pētījusi, tomēr tas man netraucēja izprast grāmatā aprakstīto. Abi autori ir smagi strādājuši, izpētot dažādus vēstures avotus (Indriķa hroniku u.c.). Šie dokumentālie materiāli tiek papildināti ar pašu autoru fantāziju un tautas nostāstiem, veidojot lielisku romānu.
 
Grāmatā apskatīti notikumi senajā Zemgalē un tās kaimiņteritorijās 1219. gadā, laikā, kad Zemgalē valdīja dižais valdnieks Viesturs. Izlasot grāmatu, iepazīsim seno zemgaļu ikdienu, tradīcijas, uzzināsim, kāda bija tā laika sabiedrība un kāda politika valdīja Zemgalē 13. gadsimta sākumā. Lielākā daļa tēlu ir izdomāti, bet daži no tiem patiešām ir eksistējuši (piemēram, Viesturs un Naris). Tāpat ir arī ar notikumiem- svarīgākie notikumi ir diezgan patiesi, bet daļu no tiem autori ir radījuši paši, lai lasīšanu padarītu interesantāku un grāmatai piešķirtu spraigāku sižetu. Grāmatā ir iekļautas arī latviešu tautasdziesmas, ticējumi, tiek pieminēti senlatviešu dievi kā Pērkons, Laima u.c.
 
Lielos vilcienos pastāstīšu par sižetu. Visi Viestura dēli ir miruši un viņam ir jāizvēlas cilvēks, kurš varētu stāties viņa vietā, kļūstot par nākamo Zemgales valdnieku. Tās nav vienīgās grūtības, ar kurām Viesturam un Tērvetes iedzīvotājiem nākas saskarties. Pamazām tuvojas tas brīdis, kad Viesturam būs jāsatiekas ar vācu krustnešiem, kuri vēlas ieviest savu ticību Tērvetē un visā Zemgalē. Tomēr Viesturs nav gatavs atkārtot pirms vairākiem gadiem pieļauto kļūdu, parakstot miera līgumu ar vāciešiem. Gan Viesturs, gan visi drosmīgie Tērvetes iedzīvotāji ir gatavi doties cīņā, lai aizstāvētu savu zemi, savas ģimenes un savu ticību.
 
Daži, izlasot šo grāmatu, varēs atsvaidzināt savas zināšanas vēsturē, citi- uzzināt ko jaunu. Man personīgi bija grūti iztēloties, kādi bija cilvēki un kāda viņu ikdiena pirms vairākiem gadu simtiem. Pēc šīs grāmatas izlasīšanas, priekšstats kļuva daudz skaidrāks. Jāatkārto jau visiem zināmais- laiki mainās, bet galvenās vērtības saglabājas.
 
Vērtējums- 9/10

2 komentāri

  1. Man arī patika, tgd paluktā jau dīdās viņu romāns ''Sveiks, jautrais Rodžer'', nevaru sagaidīt kad izlasīšu 😀 Tiesa, viņu ''Kuršu vikingi'' man patika mazliet labāk.

  2. Nu ja tu tā slavē, tad būs man arī jāizlasa "Kuršu vikingi". 🙂 Nākamreiz, kad iešu uz bibliotēku, noteikti paņemšu.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s