Grāmata- Andra Manfelde „Dzimtenīte”

 Biedrība „Literatūras kombains”,  2012, 136 lpp.

Esmu lasījusi „Adatu” un dažus Manfeldes dzejoļus, un jāsaka, ka tas ir pietiekami, lai atzītu viņu par talantīgu rakstnieci. Zināju, ka reiz izlasīšu arī „Dzimtenīti”, ko iegādājos pirms pāris gadiem, bet par tās esamību piemirsu. Tā nu grāmata, kuras virsraksts atgādina „Maximas” logo, ilgu laiku stāvēja grāmatplauktā, līdz mamma izteica vēlmi izlasīt kādu no jauno latviešu autoru darbiem. Tad arī atmiņā atausa šī izmēros nelielā grāmatiņa. No lasītajām atsauksmēm atcerējos vien to, ka šī ir grāmata par emigrāciju.

Brīdī, kad dzimtene viņu pieviļ, viņa kopā ar divām draudzenēm izlemj doties laimes meklējumos uz tālo Skotiju. Viņa (sieviete, kurai grāmatā netiek dots vārds) ir vecumā ap trīsdesmit, dzīvo kādā Latvijas mazpilsētā, strādā maz apmaksātus darbus, kas neļauj nomaksāt kredītus un pabarot ģimeni. Galvenā varone, Santuks un Ivonna ir pirmās no savas mazpilsētas, kas bez nekādas ceļošanas pieredzes uzdrošinās doties peļņā ārpus Latvijas.

Domāju, ka vārds grāmatas galvenajai varonei netiek dots apzināti. Viņa simbolizē vidējo latviešu emigrantu, vienkāršo cilvēku ar pamatskolas izglītību, kas ir pietiekami apņēmīgs un mērķtiecīgs, lai laimes meklējumos dotos pretī nezināmajam. Lai gan grāmatas galvenā varone ir tukšpaurīte ar šauru interešu loku, brīžiem viņas domām cauri vijas Manfeldes poētisms. Viņa ir cilvēks bez mērķa un ambīcijām, tomēr viņa grib dzīvot labi un bez problēmām.

Dzīve Skotijā ir skarba, galvenās varones neprot angļu valodu, strādāt nākas smagi. Manfelde raksta tā, ka man metas slikti no smakas, kas valda zivju rūpnīcā, un brīžiem kļūst kauns par latviešu izdarībām. Ak šausmas, kā citiem lasītājiem ir traucējusi grāmatas valoda, Goodreados lasu, ka dažam pat acis esot svilušas. Šī valoda taču pastiprina grāmatā notiekošo, piešķir vajadzīgo noskaņu. Acīm būtu jāsvilst no cilvēku uzvedības un izdarībām, nevis Manfeldes valodas. Diemžēl šī skarbā valoda nav nekas neparasts, to var sastapt gan sabiedriskajā transportā, gan lielveikalā, gan ejot pa ielu.

Vai cilvēks var būt laimīgs svešumā, ja viņš tāds nav savā dzimtenē? Vai mēs emigrācijas stāstus uzskatām par laimīgiem, ja cilvēks tomēr atgriežas dzimtenē? Un kam šī atgriešanās nāk par labu? Valstij? Sabiedrībai? Pašam emigrantam?

Vērtējums- 8/10

One comment

  1. Tagad jau reti kurā ģimenē vai vismaz draugu vai paziņu lokā nav kāds emigrants – parastais, nesaprastais, ambiciozais utt. Lasīju šo grāmatu laikā, kad tuva draudzene, “vidējais latviešu emigrants” devās projām, kuras stāsts arī diezgan bezcerīgs, bet es viņu ļoti, ļoti gaidu atpakaļ,tāpat kā viņas ģimene un suns jau četrus gadus. Šīs grāmatas tematika ir ļoti smaga, jo daudzi aizbraukušie aizbrauc ar neatrisinātām problēmām jūtas nevajadzīgi, smagi uztver mazas neveiksmes by default, aizbraucot mēdz rasties arī jaunas problēmas, kas arī rada to bezcerības cilpu, par ko raksta Manfelde. Ja cilvēkam ir psiholoģiskas problēmas, tās nevar kaut kur atstāt, tūkstošiem kilometru attālumā, tās velkās līdzi tik ilgi, kamēr tās tiek atrisinātas. Ja vien cilvēks pats iekšēji saņemās….jo ārējie labumi (vide,nauda,citi cilvēki) ir pārāk mainīgs faktors.

    Diezgan ideāli pieskaņots gabals šai grāmatai,Rosewater “Cerību jūra”.

    “Zils tā ir cerība, un mēs visi stāvam iekš zila. Mēs stāvam cerību jūrā…un tā ir neziņa. Katram jāatrod savs. Mēs stāvam cerību jūrā…un mēs esam ļoti tālu, man pat liekas, ka visa pasaule ir tur…arī tu.” /”tu nevienam neesi vairs derīgs…tāds vājš, bezpalīdzīgs”

    Par komentāriem goodreads.com…daudzi lasītāji ir ļoti ultra-konservatīvi savos uzskatos un grāmatu izvēlē. To var labi just, strādājot grāmatnīcā. Bet nu, ko gan var gaidīt no cilvēkiem, kuru pasaules horizonts aprobežojas ar puķītēm, rozītēm, solniškām, “viss ir uķi-puķi”, starp šiem cilvēkiem ietilpst arī daļiņa bēdīgi slavenie gramatikas nacisti(filologi). 😀

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s