Grāmata- Stephen King “On Writing: A Memoir of the Craft”

Es pat neatceros, kā šī Kinga audiogrāmata nonāca mana datora grāmatu mapītē, bet tā kā šogad esmu atsākusi audiogrāmatu klausīšanos, pēc „The Haunting of Hill House” izvēle krita par labu Kingam. Jāsaka, ka šī bija veiksmīga izvēle, „On Writing” ir labi piemērota audio formātam. Grāmatas tekstu ir viegli uztvert, jo līdzīgi kā citas Stīvena Kinga grāmatas, arī šī ir aizraujoša un izklaidējoša.

Lai gan sākumā domāju, ka šajā grāmatā Kings dalās rakstīšanas padomos ar saviem lasītājiem, izrādījās, ka zināmā mērā šis ir autobiogrāfisks darbs. Grāmatas pirmā daļa veltīta tam, kā Stīvens Kings kļuvis par bestselleru autoru. Hronoloģiskā secībā Kings iet cauri dažādiem savas dzīves posmiem, atskatoties uz notikumiem, kas kaut kādā veidā ir bruģējuši ceļu uz viņa rakstnieka karjeru. Ir interesanti uzzināt, kā cilvēks kļūst par to, kas viņš ir. Kings šajā grāmatā atklāj notikumus no bērnības, ko pavadīja kopā ar māti un brāli, attēlo savus skolas gadus un laiku, kad iepazinies ar savu sievu. Šī grāmatas daļa ir kā personiska saruna aci pret aci ar lasītāju.

Otrā grāmatas daļa ir nedaudz formālāka. Šajā daļā Kings vairāk pievēršas pašai rakstīšanas tēmai. Viņš dalās savā rakstnieka pieredzē un sniedz padomus topošajiem rakstniekiem. Cik nu tas viss ir vērtīgi un noderīgi, katram lasītājam tas jāizvērtē pašam, bet izlasīt to noteikti ir vērts, vienīgi jāsaprot, ka tas ir viena cilvēka viedoklis. Daži no sniegtajiem padomiem man šķita visai pašsaprotami, bet bija arī tādas lietas, par kurām līdz šim nebiju aizdomājusies. Viena no galvenajām šīs grāmatas atziņām, kuru Kings atkārto nepārtraukti – par rakstnieku kļūst lasot un rakstot. Topošajam rakstniekam ir jālasa, daudz, daudz jālasa, ja tev neatliek laika lasīšanai, neķeries pie rakstīšanas. Vēl Kings pievēršas tam, kāda loma rakstīšanas procesā ir gramatikai, vārdu krājumam, apskata dialogu un paragrāfu konstruēšanu. Jāatzīst, ka daži padomi vairāk tendēti tieši uz angļu valodu, tāpat arī ieteikumi par aģenta meklēšanu topošajiem latviešu rakstniekiem varētu nebūt aktuāli.

Grāmatas noslēdzošajā daļā vēstīts par kādu smagu 1999. gada satiksmes negadījumu, kas gandrīz laupīja dzīvību Stīvenam Kingam. Brīdī kad notika šis negadījums, Kings rakstīja šo grāmatu. Patiesībā šīs grāmatas ceļš līdz lasītājam bijis diezgan garš. Ideju grāmatai par rakstīšanas tēmu Kingam sniegusi kāda kolēģe jau viņa agrīnajā rakstnieka karjeras posmā. Sākumā rakstnieks pret šādas grāmatas tapšanu bijis skeptiski noskaņots, bet vēlāk šī ideja viņu aizrāvusi. Šajā noslēdzošajā grāmatas daļā Kings atklāj to, kādēļ grāmata pie lasītāja nonākusi tieši šāda. Viņš detalizēti apraksta satiksmes negadījumu un pastāsta, kā tas izmainījis šīs grāmatas saturu.

Lai lasītu šo grāmatu, tev nav jābūt topošajam rakstniekam vai kvēlākajam Kinga fanam. Kā liela daļa no Stīvena Kinga sarakstītās literatūras, arī šī ir izklaidējoša grāmata. Jāpiebilst, ka Kinga fani varētu novērtēt dažu grāmatu tapšanas aizkulises, kuras rakstnieks šeit atklāj. Slavenais rakstnieks atklāj, kā nonācis līdz „Kerijas” sižetam, pastāsta šo to aizraujošu par „Mizerijas” varoņiem un dalās interesantos faktos par „Mirdzumu” un citiem saviem darbiem. Ja runājam par rakstīšanas padomiem, nebūs jau tā, ka ikviens, kurš izlasīs šo grāmatu un ievēros Kinga sniegtos padomus, kļūs par labu rakstnieku. Tas nu gan būtu komiski! Kopumā man ir prieks, ka grāmata izdevusies tieši šāda. Ja Kings šajā grāmatā būtu sniedzis bezpersoniskus padomus rakstīšanas jomā, visticamāk tā mani nebūtu uzrunājusi. Manuprāt, lielākā šīs grāmatas vērtība ir iespēja iepazīt Stīvenu Kingu kā personību.

Vērtējums- 8/10

2 komentāri

  1. Iesāku un nepabeidzu. Visu laiku likās, ka varbūt neesmu pietiekami no Kinga lasījusi, un arī stils neaizrāva diemžēl. Varbūt būs jāmēģina vēļreiz.

    1. Nedomāju, ka jāizlasa daudz no Kinga, lai patiktu šī grāmata, gan jau drīzāk tas stils pie vainas. Ja es būtu sākusi lasīt šo grāmatu ar domu iegūt jaunu informāciju par rakstīšanu, tad noteikti būtu vīlusies. Domāju, ka šī vairāk jāuztver kā tāda izklaidējošā literatūra.
      Par to, vai mēģināt vēlreiz, man grūti komentēt. Es laikam nemēģinātu, ja jau sākumā nepatika, jo labo grāmatu ir tik ļoti daudz. 🙂 Vienīgi, ja rodas padziļinātāka interese par pašu rakstnieku.

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s