Grāmata- Oidira Ava Olafsdotira “Rabarberu sarkanais”

Jāņa Rozes apgāds, 2016, 128 lpp.

Islandiešu rakstnieci Oidiru Avu Olafsdotiru latviešu lasītājiem bija iespēja iepazīt pirms pāris gadiem, kad latviešu valodā tika izdots viņas romāns „Astoņu ziedlapu roze”. Tagad latviski iznācis rakstnieces pirmais romāns- „Rabarberu sarkanais”. Tad nu arī izlēmu iepazīt šo autori, sākot ar viņas pirmo romānu, patiesībā pirmā lieta, kas mani uzrunāja, bija grāmatas noformējums. Jā gan, vizuālais noformējums ir svarīgs faktors lasāmvielas izvēlē. Grāmatas vāciņš ir tik sulīgs kā rabarbers, skaists krāsu salikums acīm, patīkams reljefs taustei, un, paverot grāmatas vāku, gaumīgais noformējums tiek saglabāts, arī iekšpusīte ir skaista gan vizuāli, gan saturiski.

Aiz sarkanā vāka slēpjas stāsts par kādu neparastu meiteni. Augustīne dzīvo nelielā Īslandes ciematā pie jūras kopā ar sešdesmit sešus gadus veco Nīnu, kura meiteni uzaudzinājusi. Augustīnes māte, zinātniece, kas apbraukā plašo pasauli, ar meitu sazinās vēstuļu ceļā. Šo vēstuļu fragmenti ik pa laikam papildina romāna tekstu. Ja sākumā romāna teksts šķiet diezgan haotisks – vienā rindkopā apskatīta viena darbība, bet nākamajā jau runāts par ko citu, tad vēlāk lasītājs saprot, ka tekstam ir jābūt tieši šādam, jo tāda ir arī Augustīne. Augustīne saka, ka viņa „atminās neskaitāmus sīkumus, kam nav nekādas nozīmes un ko citi neatceras, bet aizmirst lietas, ko citi iegaumē”, viņas skolotājs Nīnai stāsta, ka meitene pārāk lielu uzmanību velta detaļām. Tomēr es gribētu aizstāvēt Augustīni, drīzāk tie ir pieaugušie, kas sagroza faktus un neredz acīmredzamo, jo šī četrpadsmitgadīgā meitene ir ļoti gudra un apdāvināta.

Jāatzīstas, ka grāmatas, kurās galvenie varoņi ir bērni, visbiežāk nav starp manām favorītēm, jo reti kurš pieaugušais spēj domāt kā bērns, un vēl mazāka daļa spēj uzrakstīt to, ko domā bērns, nepadarot viņu par muļķīti, kurš neko nesaprot. Kā lielisks piemērs prātā nāk Vizma Belševica un Māra Zālīte, izrādās, ka arī islandiešiem ir tāda rakstniece. Gan Belševicas Billei, gan Zālītes Laurai piemīt bagāta iztēle un mīlestība pret dabu, tāpat arī Olafsdotiras varonei. Grāmatā liela loma tiek veltīta dabas skaistumam. Augustīne daudz laika pavada pludmalē vai rabarberu dārzā, viņai vienatnē nav garlaicīgi, iztēle ir viņas sabiedrotais. Meitenes lielākais mērķis ir uzkāpt Kalnā. Nebūtu tās problēmas ar kājām, viņa jau sen to būtu izdarījusi, vienīgi tad zustu šī mērķa grandiozā nozīme.

Nelielais romāna apjoms autorei nav traucējis uzburt skaistu noskaņu, radīt spilgtus tēlus un dabas aprakstus. Katrs grāmatas tēls ir labi nostrādāta personība.  Man tik ļoti iepatikās šī romāna noskaņa, ka es vēlētos, kaut tas būtu vismaz piecas reizes garāks. Bet šo mazuma piegaršu es uzskatu par kvalitātes rādītāju, labas šokolādes ēšana man arī nekad neaprobežojas ar vienu gabaliņu. Jā, man gribējās vēl, bet tajā pašā laikā grāmata neatstāja nepabeigtības sajūtu, visi notikumi risinājās tik pašsaprotami, ka nekādas neskaidrības tie neradīja.

Īslandes plašumi mani vienmēr ir vilinājuši, un es noteikti tur reiz aizbraukšu. Līdz tam manu priekšstatu par šo skaisto zemi papildinās šajā grāmatā lasītais. Šī mazā sarkanā grāmatiņa ir tik ļoti piemērota rudens apcerīgumam, iededziet sveci, uztaisiet siltu tēju, ieslēdziet Bjorkas mūziku un lasiet.

Vērtējums- 9/10

5 komentāri

 1. Ieinteresēji gan ar šo grāmatu. Tu esi lasījusi “Ziedu Valoda”? 😉

  1. Šo grāmatu noteikti iesaku izlasīt, prieks, ka ieinteresēju. 🙂
   Nē, “Ziedu valodu” lasījusi neesmu. Vairākas reizes gan esmu gribējusi tai ķerties klāt, bet parasti ceļā gadās cita lasāmviela.

   1. Iesaku izlasīt “Ziedu valoda”, burvīga grāmata, kura manuprāt Tev ļoti patiks. 🙂 Es savukārt izlasīšu šo grāmatu.

   2. Izaicinājums pieņemts! 😉

 2. […] Oidira Ava Olafsdotira “Rabarberu sarkanais” […]

Komentēt rakstu

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s